CN de fitness, bodyfitness si bb classic seniori 2007

CN Fitness seniori 2007A doua editie a acestor campionate a adunat la start 54 de sportivi si sportive pe scena Casei de Cultura a Sindicatelor din Oradea. Modul de desfasurare a concursului a nemultumit pe majoritatea sportivilor, cu semifinala desfasurata vineri si finala abia duminica. Nivelul competitiei a fost ridicat, unii sportivi venind intr-o forma de zile mari.
Concursul a debutat cu fitness 163 cm, cu doar 3 sportive inscrise, unde multipla campioana, Mihaela Mariscas, a castigat fara emotii.
La fitness +163 cm, s-a impus Ana Maria Zvanca, desi nu a fost intr-o forma prea buna. Locul secund, pe merit, a fost obtinut de Lenuta Slabu care a avut un program liber bine pus la punct, cu multe elemente dificile.
La bodyfitness 158 cm, s-au inscris 5 concurente. Campioana de junioare la fitness, Hilda Terszanszki, s-a impus si aici, la bodyfitness, in fata Emiliei Pantea de la Fortus Calarasi, care a prezentat un corp demn de invidiat pentru o doamna trecuta de 35 de ani.
O categorie foarte disputata a fost bodyfitness 163 cm. Lupta pentru locul 1 s-a dat intre multipla campioana Camelia Stanculescu si Georgeta Chitu, o sportiva aflata la inceput de cariera, cu un potential foarte bun. In final, s-a impus Camelia, iar pe locul 3 s-a clasat Raluca Raducu, posesoare a unei structuri aproape ideale.
Categoria bodyfitness 168 cm a aliniat 4 concurente. Experimentata Georgeta Olaru de la Culturistul Rm. Valcea a venit bine pregatita, dar a trebuit sa se multumeasca cu locul secund, medalia de aur revenind iesencei Paula Chihaia.
La bodyfitness +168 cm, in finala, au ramas 3 concurente dupa accidentarea unei sportive la semifinale. S-a impus clar multipla campioana, Maria Szabo, de la CSM Baia Mare in fata campioanei de anul trecut, Gabriela Vladean.
La fitness masculin, categorie desfasurata in sistem open, Razvan Sindelaru a reusit, in sfarsit, sa castige titlul de campion national. Pe locul secund a venit colegul sau de club, Costin Bucura, iar pe locul trei, campionul national de juniori al categoriei, Florin Man. A fost o categorie spectaculoasa, baietii prezentand programe libere originale.
La bodybuilding classic 170 cm, s-au inscris 3 sportivi, lupta dandu-se pentru locul 2, locul 1 fiind clar adjudecat, de la intrarea sportivilor pe scena, de Vlad Pihureac, care s-a prezentat foarte bine, dupa cum ne-a obisnuit. Musculatura, calitatea, definirea, structura, toate sunt cu o clasa peste ceilalti, ceea ce i-a adus si openul la bodybuilding classic, desfasurat la finalul campionatului.
O categorie foarte disputata a fost bodybuilding classic 175 cm, cu rasturnari de situatie. Multiplul campion national, campion balcanic absolut, Nicolae Cristea, s-a prezentat intr-o forma slaba si a trebuit sa se multumeasca cu locul 4. Medalia de bronz a fost castigata de Silviu Stanculescu de la Redis, aflat in progres fata de anul trecut. Aflat intr-o forma foarte buna, redactorul nostru, Daniel Oprea, s-a batut pentru titlul de campion national cu Florin Ancuta de la CS Ulise Focsani. Florin este un concurent vechi, si iata ca, dupa numeroase incercari, a reusit sa obtina titlul, venind aici in cea mai buna forma de cand il stiu. Daniel este la al doilea an competitional si, daca continua sa progreseze la fel, munca ii va fi rasplatita curand.
La bodybuilding classic 180 cm, s-au inscris 6 sportivi, asa ca toti au intrat in finala. S-a impus Marius Cirlan de la CCS 5 Bucuresti.
Ultima categorie a concursului, bodybuilding classic +180 cm, a aliniat 9 sportivi la semifinale. Desi a aratat mai plat in finala fata de semifinala, George Ichim a reusit sa castige categoria in fata lui Florin Uceanu. Medalia de bronz i-a revenit lui Madalin Cerbureanu de la Fortus Calarasi, posesor al unei structuri bune care trebuie incarcata.