PDA

View Full Version : Durere spate + picior

Pages : 1 [2] 3 4 5 6

AirDany
08-12-2008, 17:57
fac tot ce e nevoie. gimnastica medicala, fizio, chiar si impins vagoane daca ajuta (dar am un presentiment ca nu prea). sedentar n-am fost niciodata si e cam tarziu sa ma invat acum :D a, o chestie: cu bicicleta am voie sa ies?...desi acum e cam frig pentru bicicleta.

eu nu sunt la liceu cu program sportiv, sunt la un liceu de real la clasa de mate-info, intensiv engleza. probele de forta includ: flotari, flotari la banca, abdomene, hiperextensii, genoflexiuni: 30 de repetari in maxim 30 de sec. e o nimica toata, dar pt. majoritatea colegilor mei si cate 10 repetari din fiecare reprezinta o mare problema (cel putin la flotari e dezastru. poate filmez si arat; asa diversitate de flotari nu cred ca a vazut nimeni).

sper sa fie asa cum spui, ca in 4 saptamani sa scap. nu mi se pare prea mult, avand in vedere ca eu vizualizam o pauza de cateva luni, poate permanenta din acest sport. oricum iti multumesc f. mult pt. ajutor si iti raman dator, desi nu stiu cum m-as putea revansa vreodata :) si e ciudat cum ajung sa am mai multa incredere in cineva pe care nu l-am cunoscut niciodata decat in medicii care se presupune ca ma consulta si ar trebui sa se priceapa cat de cat.

Halter
08-12-2008, 19:03
filmeaza filmeaza ca mai am si eu dinastia prin clasa la unu iam luxat mana intr-o demonstratie de forta unu cu altu:D :D scz de off topic

hieronymus
09-12-2008, 13:33
Ma bucur ca ai incredere in mine. Am practica pe kinetoterapie, de asta ma pricep, deci nu sunt chiar orisicine de pe un site. Cine nu are practica si vb numai din carti, va sfarsi prin a se face de ras la un moment dat.

ce ai tu acum inca nu e grav, deci sunt sigur ca iti vei reveni de revelion. Dar lasa bicicleta si hiperextensiile, da-le incolo, ia si tu o pauza de la activitati sportive pana pe la rev. Vezi tu, orice efort trece prin zona lombara, si chiar daca tu nu simti, te afecteaza si te slabeste acum. Dupa ce iti revii, reincepi efortul PROGRESIV.

AirDany
09-12-2008, 15:37
iau pauza si pana dupa revelion si pana la vara daca e nevoie, ce am sa fac? :( dupa cum spuneam, astept sa-mi treaca de tot, ca voi avea tot timpul dupa aceea; mai bine pauza acum, decat "pauza permanenta" mai tarziu...treaba cu "progresiv" nu prea-mi place mie :D constientizez ca asta e unul dintre defectele mele, nu prea stiu sa fac lucrurile cu masura si de aici mi s-au tras toate accidentarile pana acum. voi incerca sa-mi moderez entuziastmul f o r t o

hieronymus
09-12-2008, 18:18
Ai grija ca uneori recidivele sunt mai grave decat criza initiala, la unii generand chiar cazurile chirurgicale.
Deci revenirea tr sa fie progresiva, eventual dublata de gimnastica medicala.

AirDany
10-12-2008, 16:18
ok, legat de gimnastica medicala si fizioterapie...in ce ordine si cum? mai este nevoie de gimnastica dupa fizioterapie? sau mai are sens inainte daca tot ma duc la fizio?...intreb ca sa stiu pt. ce sa le cer trimitere medicului de la sc...

hieronymus
11-12-2008, 17:27
Fiecare are rolul ei, deci eu te sfatuiesc sa le faci pe amandoua, e bine sa le faci simultan.

AirDany
11-12-2008, 20:28
ok, deci dupa teza, ma duc glontz si le spun "asta si asta". ai spus ca orice efort trece mai mult sau mai putin prin zona lombara, chiar si exercitiile cu flexorul? :D
inca o chestie (probabil ca devin deja stresant): treaba cu revenirea progresiva la exercitii mai este valabila daca exclud de tot exercitiile cu greutati mari din picioare si raman doar la tractiuni, impins la piept, abdomene, geno libere si din picioare poate doar flexii cu gantere sau fluturarile pt. umeri. hiperextensii voi avea voie?...sau la hiperextensii si indreptari trebuie sa renunt definitiv?

Alessandro
11-12-2008, 21:13
la hiperextensii si indreptari cred ca da. cel mult sa faci la aparatu de hiperextensi pana cand picioarele, trunchiul si capul sunt pe aceeasi linie. sa nu fortezi si mai mult unghiul.

AirDany
11-12-2008, 21:28
eh, asta este...si asa ma gandeam ca fac prea multe ex. pt. spate si nu stiam cum sa le mai triez. :D

AirDany
11-12-2008, 21:38
a, da...si azi realizez ca discopatia/hernia sau ce naiba e chestia pe care o am e posibil sa nu fie de la greutati...nu prea am lucrat eu cu greutati mari ca sa spun ca mi-am fortat spatele. cred ca e din cauza "batailor" cu un coleg, care intamplator are 110kg. si cand spun "batai", nu ma refer la batai adevarate, ma refer la cele in joaca in care ne punem la pamant unul pe altul etc. chestii de baieti. s-ar putea sa fie din cauza ca il mai ridicam uneori, dar e ciudat pt. ca in clasa a8a erau destul dese "distractiile" astea...de cand suntem in liceu cam rar...intr-a10a am facut asta de maxim 2-3 ori...ironia este ca nici el nu mai este in stare sa faca ceva...a facut hernie inghinala.

hieronymus
12-12-2008, 17:45
1)ha, ha, ha, hai ca tu si colegul tau sunteti tari. Sa stii ca ce ai spus poate fi adevarat, e posibl sa fie si de acolo. Te fortezi mult mai mult cand ridici un om de 110 kg decat atunci cand ridici o haltera de 110 kg, pt ca hallera nu da din maini si din picioare, nu se zbate si o poti apuca usor si corect. Vezi, cand ridici mult de jos sau cedeaza spatele (si faci discopatie) sau cedeaza zona adbominala si faci hernie inghinala (care e operabila si perfect recuperabila).

2)Alessandro are drpetate: faci extensii doar la aparat si fara sa fortezi unghiul (cand fortezi unghiul deja apare hiperextensia).
Flexor ai voie si acum, insa in rest nimic. Exercitii din picioare eu te sfatuiesc sa nu mai faci nici dupa ce iti revii, deci bicepsii ii lucrezi din pozitia stand pe scaun cu spatele sprijinit de spatar. Umerii nici sa nu te gandesti sa ii lucrezi din picioare pt ca tii spatele indoit, vezi ca sunt si aparate pt umeri in care stai cu spatele sprijinit, la asta ai voie sa lucrezi. Indreptarile si ramatul scoate-le din antrenament , si, da, REVENIREA TREBUIE SA FIE PROGRESIVA INDIFERENT DE EXERCITIU.

AirDany
12-12-2008, 21:06
dar fluturarile laterale din picioare, acolo cred ca am spatele drept...si mai ales, dupa intinderea si tendinita de la umeri nu mai bag greutati mari, chiar fac cu greutati mici si repetari ceva mai multe...pe la 20 sa zicem, dar greutatile mi-ar permite ceva mai mult.

Alessandro
12-12-2008, 21:20
nu stiu dany, ce sa zic. pana la urma problema nu este doar ca ti spatele strmb sau ca stai aplecat. trebuie sa mai tinem cont si de prsiunea care apasa pe verteebre. si daca ti spatele drept tot e presiune si spatiul dintre vertebre se va micsora. si cu greutati mici oricum nu faci nimic. pana la urma trebuie sa maresti greutatea de pe bara-gantere. eu nu m-as mai risca. mai bine asa face doar impins de pe orizontal, tractiuni, extensii din culcat cu haltera - bara Z si flexii/extensii pt picioare la aparate. din cate am citit eu si ce mi s-a explicat cand incepi sa ai prob de genul acesta, gandu ar trebui sa ne fie sa stopam. ca de reparat oricum nu se mai face nimic.

AirDany
13-12-2008, 00:00
din cate am citit eu si ce mi s-a explicat cand incepi sa ai prob de genul acesta, gandu ar trebui sa ne fie sa stopam. ca de reparat oricum nu se mai face nimic.

permite-mi sa-l citez pe Stifmaister: "We don't quit at half-time! You don't score, until you score!".

cu timpul se "repara"...si daca il ascultam pe hiero cu namolul care face minuni, cine stie? nasol pt. mine e ca trebuie sa astept macar pana la vara daca nu trece cu gimnastica medicala/fizio. si asa azi voiam sa ma duc la medic dupa teza, dar n-am mai apucat. ramane pe sapt. viitoare. ceea ce ma doare cel mai tare sunt reprosurile mamei care spune ca "m-am nenorocit", ca "mi-am distrus spatele". asta e ceea ce ma deranjeaza pe mine.

Alessandro
13-12-2008, 00:13
la vara, am sa ma duc si eu 100% la namol:) (poate chiar din primavara), dar nu stiu cat de grav e la tine...parerea mea, ca procesu inceput, nu mai poate fi decat oprit, nu reparat, adica ca si cum ai da timpu inapoi.

AirDany
13-12-2008, 00:30
discul ala nu se vindeca?

Alessandro
13-12-2008, 00:33
depinde si ce afectiune ai....si cat de grava este. daca discul s-a fisurat un pic si a curs din gelatina aia din nucleu.....in timp se reumple cu apa si se cicatrizeaza mica fisura...dar daca e mai grav nu cred.

AirDany
13-12-2008, 00:38
grav inseamand probabil caz de pareza sau dureri groaznice la miscari, de ex. cum citisem pe un site, se plangea o tipa ca nu poate sta in pat de durere cu mydocalm si nu stiu mai ce lua ea. eu cat am luat pastile, durerea a scazut drastic, desi efectul nu s-a mentinut prea mult dupa. am cam exagerat eu cu 80% ala, am impresia.

alta curiozitate: pozitia de dormit? afecteaza cumva?

Alessandro
13-12-2008, 20:03
da. afecteaza. din cate stiu trebuie sa evitam dormitul pe burta. dr mi-a zis sa dorm pe spate. iar de la hiero am inteles ca dormitul pe o parte cu genuchi usor flexati si o perna mica intre ei, ar fi cel mai bine.(cam singura pozitie in care nu exista presiune pe coloana). eu dorm in toate pozitiile, nu ma pot abtine. in + mai am dureri si noaptea si incerc sa imi gasesc pozitia cea mai buna.

AirDany
13-12-2008, 20:41
treaba cu evitatul pozitiei pe burta tot de la hieronymus o stiu si eu si de cand am aflat-o n-am mai dormit pe burta...si eu alternez pe o parte cu pe spate...si eu cam trebuie sa-mi schimb pozitia la intervale destul de scurte uneori, dar nu prea ma foiesc in somn, deci e bine ca nu risc sa ma trezesc pe burta.

dureri noaptea nu prea am, decat poate pe la miscari si doar la un timp relativ scurt de la bagarea in pat...am observat ca dimineata am dureri spre 0, apoi incep sa se intensifice pana la un anumit punct pe parcursul zilei. daca dorm la pranz, cand ma trezesc dupa-amiaza iar se "reseteaza"...am mai fost atent si la dinamica durerii in conditii de frig, dar nu am observat vreo concordanta. aseara se intensificase putin dupa ce m-a lasat tata sa conduc si am cam facut abuz de ambreiaj :D...ma durea piciorul, nu spatele, dar si-a revenit la "normal" dupa cateva min.

Alessandro
13-12-2008, 20:57
de obicei si eu ma simt mai bine dupa ce stau intins (e si normal asta). dar cateodata ma scol dim. cu dureri mari de spate si parca imi simt coloana 'rasucita'. nu stiu cum sa explic. o senzatie f urata. :(

AirDany
13-12-2008, 23:12
nu prea are logica...cum de dimineata ai dureri mari cand pe timpul noptii pe coloana nu se pune presiune?

Alessandro
14-12-2008, 00:09
probabil in fct de cat de prost am dormit. mai e si de la vreme (dar mai rar asta).

BogdanMM
15-12-2008, 14:43
nu prea are logica...cum de dimineata ai dureri mari cand pe timpul noptii pe coloana nu se pune presiune?

si eu ma trezesc dimineata cu dureri in zona lombara daca dorm pe spate ... zona lombara nu se relaxeaza daca dormi pe spate ... doar daca dormi in pozitia fetusului si cu o perna intre pricioare (informatie aflata aici pe forum).. de cateva luni eu doar asa dorm .. si e f relaxant .. cateodata ma mai trezesc cu mana pe care dorm amortita:))

AirDany
16-12-2008, 20:35
luni durerea m-a lasat...astazi la fel. durerea este spre 0 si la spate si la picior (accentuez SPRE, inca nu a disparut, doar ca de luni a scazut drastic in intensitate). cred (sper) ca ma lasa...de-ar fi asa...problema e ca din cauza pozitiei de somn (cred) de 2 zile ma doare in zona omaplatului drept cand pun capul in piept sau cand il inclin spre stanga (cred ca e supraspinatusul). incerc sa-mi controlez pozitia somnului ca sa-mi revin cu spatele si dau de alte probleme :)))

hieronymus
19-12-2008, 15:19
Alessandro, dai sfaturi f. bune, ai inceput sa inveti. Peste 2-3 ani poate te angajezi ca si profesor kinetoterapeut pe forumn o r o c

Pe multi ii doare dimineata, in primele 10-20 min dupa ce se dau jos din pat. E din cauza faptului ca noaptea muschii se relaxeaza, si se slabesc, si dimineata intreaga greutate a trunchiului e preluata de discuri. Dupa 20 min. muschii spatelui se mai activeaza, si preiau ei o parte din greutatea trunchiului, usurand sarcina discurilor. De aceea durerea te mai lasa dimineata dupa ce te faci un dus cald si mai mergi ceva pe jos.
Seara, discurile sunt obosite, si de aceea va doare seara.

V-am auzit vorbind despre refacere totala. Ea depinde de cat de afectate sunt discurile. Daca discul nu e uzat, si doar s-a produs o mica fisura in primul inel fibros care inconjoara nucleul pulpos (discul), asta e perfect recuperabila, si la 2-3 luni te poti intoarce la sala, aproape fara restrictii (am avut si eu un episod din acesta). Insa daca discul e uzat (e mai mic cu 5-10% decat era inainte, hai sa zicem), nu ai cum sa iti mai revii. Adica, prin bai de ape sarate si namol poti sa nu mai ai nici un fel de dureri, dar partea din disc uzata nu mai creste la loc ( e ca si o garnitura uzata dintre 2 tevi: ea nu se mai reface, se schimba). Si, daca la RMN iese discul uzat, trebuie sa fiti atenti TOATA VIATA la efort, la cum ridicati, la schimbarile de vreme si sa purtati in permanenta un maieu lung lipit de zona lombara, pe sub camasa. Asta e situatia, nu vreau sa va spun cai verzi pe pereti si sa va promit o recuperare totala, cand ea nu exista daca discul e deja uzat.
Alessandro, dupa interpretarea RMN-ului tau, eu zic ca la tine deja discurile sunt uzate. Trebuie sa fii atent pe viata la ce am zis eu mai sus.

cat despre exercitii pt deltoizii laterali din stand in picioare, astea sunt printre cele mai periculoase, eu zic sa stati cuminti. Dar exista si exercitii pt deltoizii laterali din pozitia stand pe scaun, la helcometru, faceti din astea.

AirDany
19-12-2008, 15:52
sa inteleg ca ar trebui sa ma duc si eu la un RMN sa stiu exact ce si cum?

hieronymus
19-12-2008, 17:23
ar fi ideal, dar costa scump, asa ca, daca nu te dau banii afara din casa, nu il face. Nu mai tin minte daca ai facut radiografie, fa-o macar pe asta ca e mult mai ieftina (35 RON la Centrul de Recuperare Fizica de pe str Sf Dumitru), chiar gratis pt elevi. Si iti va spune radiologul la interpretare daca ai discopatie lombra sau nu. Oricum, ia o pauza totala de la eforturi fizice.

AirDany
19-12-2008, 22:16
mda, atunci mai astept cu RMN-ul, am sa ma duc la radiografie, dar nu stau in Bucuresti, probabil am s-o fac la spitalul de copii...

AirDany
20-12-2008, 00:15
ok, dar dupa manifestarile de acum, ce parere ai? la mine ar fi recuperabil 100%? daca deja au inceput sa ma lase durerile si nici initial nu am avut dureri ingrijoratoare...ca sa nu mai spun ca n-am avut criza de lumbago...

hieronymus
22-12-2008, 12:44
Numai Nostradamus poate sa spuna asta, restul oamenilor pot sa spuna doar pe baza de radiografie sau RMN. E posibil sa fie doar lumbago, cu pastrarea integritatii discului (si atunci esti recuperabil 100%). Dar e posibil ca discul sa fie deja uzat, si atunci sa te astepti la recidive toata viata (la intervale de ani sau luni, depinde de gravitate).
Deci radiografie +interpretarea ei, si apoi putem sa spunem clar.

Alessandro
22-12-2008, 19:34
Hieronymus, de unde iti dai seama daca discul este uzat cu 5-10%?...ca nu scrie pe rezultatul nici de la rmn si nici de la radiografia simpla.

hieronymus
23-12-2008, 11:09
scrie la tomograf. La radiografie si RMN nu se vede, dar daca faci un tomograf, iti va scrie pe foaia de interpretare cat din disc e uzat. Dar tomograful te iradiaza bine, si nici nu e la fel de precis ca un RMN, asa ca ai ales solutia cea mai buna cand ai facut RMN. Deci sa nu iti para rau ca ai ales RMN-ul in locul tomografului.

Alessandro
23-12-2008, 11:11
tomograful este scump?

Alessandro
23-12-2008, 11:22
si cam la ce perioada sa fie facut? in mai putin de un an si radiografie si rmn si asta...presupun ca este cam mult. parca trebuia sa fie distanta de 6 luni intre 2 radiografii. crezi ca daca fac tomograf acum sau dupa sarbatori...vor avea repercursiuni grave?

hieronymus
23-12-2008, 12:03
RMN-ul nu e daunator, doar radiografia iradiaza. Asa ca, in nici un caz nu ai voie tomograf sau radiografie mai devreme de 6 luni. Dar nu te mai chinui, tomograful se face doar daca nu ai unde sa faci RMN!! Ai facut RMN, nu te mai agita cu tomograful, stai linistit si mergi la vara la bai. Tomograful nu e la fel de precis ca un RMN.

AirDany
23-12-2008, 12:23
ok, rmn mai bine decat tomograf, dar dintre tomograf si radiografie?

Alessandro
23-12-2008, 12:57
te referi la claritate? sau la gradul de iradiere?:D

hieronymus
23-12-2008, 14:36
RMN-ul e si mai clar, si mai putin iradiant decat tomograful. RMN-ul e ceva nou si bun, pe cand tomograful se folosste acolo unde nu exista RMN.

Intre computerul tomograf si radiografie, e clar ca tomograful e mai bun.

AirDany
23-12-2008, 16:23
te referi la claritate? sau la gradul de iradiere?:D
ce ar fi mai bine sa fac...indiferent din ce punct de vedere :D bine ca nu m-am dus la radiografie :D poate ma duc la tomograf

hieronymus
05-01-2009, 13:01
atunci fa tomograf!!!

bloc_party
06-01-2009, 11:42
Salutare, hiernonymus am nevoie de niste sfaturi iar de la tine :)
E bine sau nu prea sa fac indreptari laterale cu/fara greutati pt solduri?
Cu hernia mea de disc stau acceptabil , nu prea ma mai supara cu durerea de ceva vreme si ma fac cu crema cu efect de incalzire cand merg la sala.

hieronymus
06-01-2009, 12:13
ele teoretic sunt bune, ca intaresc musculatura laterala a trunchiului, dar cam pun presiune pe discuri, eu nu prea as face, daca as fi in locul tau. Ramai la indreptari la aparat din pozitia stand pe burta.

Pt tine un sport bun e patinajul, intareste f bine musculatura coapselor, muschii fesieri, si partea de jos a abdomenului, adica exact ce iti trebuie tie. Dar daca ai cazut, mai ales in fund, esti terminat, asa ca acest sport e cu 2 taisuri.

bloc_party
06-01-2009, 12:23
Ok , raman la intreptari pe aparat. De patinaj nu prea cred ca ma apuc :)
Multzam de sfaturi.

hieronymus
06-01-2009, 14:35
Daca sta instructorul langa tine in permanenta, nu cazi.
Dar ma rog, daca iti e frica, te inteleg, nu are sens sa risti si apoi sa cazi si sa regreti amarnic ca te-ai suit pe patine.

AirDany
07-01-2009, 22:21
discopatia sau ce mai am si eu, se poate face si de la dormitul pe burta?

hieronymus
08-01-2009, 17:12
nu, in nici un caz. Dar dupa ce faci discopatia, nu vei putea sa stai pe burta ca te doare, e de preferabil sa iti pui o perna sub burta, sa iti ridice bazinul.
Inca nu ti-a trecut? Tot mai ai dureri?

AirDany
08-01-2009, 20:11
nu, inca nu a trecut. chestia e ca acum cateva zile, mi-au sarit doi cacati, pardon, colegi in spate cu gand sa ma puna in zapada...nu m-a durut prea tare, dar mi-e frica sa nu fi avut vreo consecinta ascunsa. si prin decembrie...am ridicat o fata (~40kg) si am pus-o in zapada si nu m-a durut nimic. cred ca ma duc totusi la fizio daca nu trece asa...

am intrebat de dormitul pe burta pt. ca aia era pozitia cea mai comoda pentru mine inainte sa citesc pe aici ca-mi stric spatele daca mai dorm asa...si am schimbat, iar acum ma foiesc destul de mult prin pat inainte sa adorm.

Alessandro
08-01-2009, 20:35
nici acum dany? nici acum nu ti-a trecut?:( nu mai face niciun efort...eu ca sa zic asa....ma simt mult mai bine cu durerea....a mai trecut vizibil.....insa imi e groaza acu cand o sa se incalzeasca....si o sa transpir iar...acu cu vremea asta mai racoroasa e f bine pt mine...ma imbrac corespunzator nici sa imi fie frig/curent dar nici sa transpir , ca apoi sa ma traga curentu....si e totu ok...dim cand musculatura spatelui nu e incalzita...mai am mici jene....oricum fara sala , am slabit mult...si am impresia cateodata, ca parca ma rup de la mijloc

AirDany
08-01-2009, 20:40
nu mi-a trecut, dar nu prea ma deranjeaza durerea. as putea sa traiesc cu ea...nu am sensibilitate la frig (am testat :D - am iesit in tricou afara), ceea ce nu-mi place mie e ca variaza. nu stiu in functie de ce. dar am zile cand dispare aproape complet si zile cand e putin mai intensa, desi nu e permanenta. zilele astea cred ca s-a intensificat putin de la aruncat bulgari...probabil de la miscarea brusca de aruncare. dar daca incetez cateva zile cu aruncatul si dorm calumea, revine iar la "normal". in ultimele sapt. de scoala ma duc la fizio si vad ce rezolv. oricum, poate la vara incerc cu "barosul": techirghiol (apropo de asta, verifica-ti pm-ul :D)

senzatia de vulnerabilitate o am si eu...

hieronymus
09-01-2009, 11:13
Dupa cum descrii mai sus, ai ceva mai mult decat o simpla criza de lumbago. O criza de lumbago ar fi trebuit sa treaca complet in 3-6 sapt, odata cu cicatrizarea discului respectiv. Dar tu ai sechele, probabil ca e vorba de un mic inceput de discopatie lombara. Asa se explica ca durerea fluctueaza, normal ar fi ca ea sa scada constant, pana la disparitia completa. Nu vreau sa te sperii, dar e musai sa faci un tomograf sau macar radiografie, deja a trecut prea mult timp de cand te doare.

Pe PM nu am nimic!

Alessandro
09-01-2009, 11:55
hiero, nuera pttine pm...cred :)

AirDany
09-01-2009, 15:49
am sa fac si tomograful ala si fizio si tot inainte de vacanta intersemestriala. si daca nu se lasa, tot fac eu cumva si ma duc la techirghiol, fie ce-o fi, macar sa stiu ca nu m-am dat batut prea usor. daca am dat in discopatie deja e permanenta, nu? am facut-o lata si nu mai este recuperabila?

pm-ul era intr-adevar pt. alessandro in care ii faceam o propunere legata de techirghiol :D

edit: considerand cazul cel mai grav, care sa nu-mi mai permita sa merg la sala, alte sporturi voi avea voie?

Alessandro
10-01-2009, 12:09
da, sigur:) inot (doar anumite tipuri de inot) si poti incerca biliard, snooker:D orice sport care sa nu implice efort fizic prea mare si mai ales care sa provoace daune coloanei.

AirDany
10-01-2009, 13:03
in cazul asta prefer sahul :D
inot, cam orice stil, in afara de delfin(fluture) parca era voie...
box, muay thai, karate?...eu faceam sala mai mult ca sa-mi dezvolt fizicul pentru una din astea 3.

ok, alta intrebare stupida: ma duc la un salon de fizioterapie si ce le spun? ca vreau...ce? ca am cautat pe net si am vazut ca sunt vreo 3 tipuri de proceduri (undeva am gasit si 4) si daca ma intreaba ce vreau, eu ce spun? de unde sa stiu eu ce-mi trebuie mie? :D sau fac de toate pe sistemul "macar una trebuie sa fie buna" ?

vreau sa evit situatia in care sa par picat din luna si sa ma uit ca prostul la cei de acolo cand imi insira niste denumiri pe care le-as putea folosi cu sanse mari de castig la spanzuratoare.

Halter
10-01-2009, 13:28
la tine este club de muay thay?ca la mine in sb am cautat ca un nebun si tot nu am gasit pana la urma miam facut abonament la un club de kik boxing da parca tot muay thai asi vrea:D

AirDany
10-01-2009, 13:59
cand am cautat prin vara, erau sigur. nu cred ca s-au desfiintat pana acum (sper ca nu s-au desfiintat).

Trancio
10-01-2009, 16:21
salutare.Am trecut prin mari probleme in zona lombara...la 18 ani...2 ani de zile nu am putut sa ridic 5 kg de jos fara durere...si asta de la un antrenament greu cu indreptari.M-au salvat cateva lucruri:
1.hiperextensii la aparat-ESTE UN EXERCITIU MIRACULOS
2.am eliminat urm exercitii:indreptari,genu,ramat cu bara(fac cu gantera),impins cu bara pentru umeri.
3.intotdeauna cand ridic o greutate de jos,flexez coapsele astfel incat efortul sa se transfere din coloana in picioare.Trebuie sa iti educi atentia in acest sens.
4.niciodata,la trezire,dimineatza sa nu te apleci brusc(la chiuveta sa te speli pe dinti,cand te dai jos din pat,etc).Nu rotesti trunchiul neincalzit.
5.orice miscare de ridicare a unei greutati sa fie precedata de o strategie de abordare(de ex...trebuie sa mut o noptiera-departez picioarele usor,talpile ferme,flexez coapsele,tin spatele intr-o pozitie stabila si ridic.vizualizeaza miscarea)
bafta!

AirDany
10-01-2009, 16:26
si acum poti folosi spatele ca inainte sau tot cu retineri?
hiperextensiile parca erau contraindicate...extensiile erau cele bune...:confused:

Trancio
10-01-2009, 16:29
si am uitat...muschii femurali si abdominali puternici stabilizeaza trunchiul si genunchii...nu trebuie neaparat sa faci abdomene ptr ce este posibil sa pui presiune in zona lombara prin ridicari de trunchi sau picioare...e suficient sa faci tractiuni la bara fixa si tensiunea in abdominali va fi puternica prin stabilizarea pozitiei de tragere a trunchiului.

Trancio
10-01-2009, 16:30
la aparatul inclinat de hiperextensii...si nu fortezi arcuirea...miscare uniforma...foarte controlata...iti spun drept...am scapat de dureri astfel.

Trancio
10-01-2009, 16:35
nu mai pot folosi spatele ca inainte.Asta este cert!Insa...nu am ajuns la hernie de disc.Am uneori dureri de la presa grea ptr picioare.Insa,repet,nu am facut hernie!Iti recomand totodata un consult La spitalul Bagdasar la medicul Exercian sau Cojocaru.Durerea ce difuzeaza pe picior este un semn clinic foarte important ce caracterizeaza leziuni vertebrale.Nu stiu la ce medic ai fost...

Trancio
10-01-2009, 16:36
leziuni posibile la discurile intervertebrale.scuze.

AirDany
10-01-2009, 16:59
nu sunt din Bucuresti...am fost la un medic oarecare de la spitalul de copii, despre care am inteles ulterior ca este mai slab pregatit decat colegii de breasla.

legat de tractiuni care sa ajute si abdomenul: tractiunile in echer? functioneaza si ele?

Trancio
10-01-2009, 17:34
pentru ca mi-ai spus de medic de copii...iti recomand la modul cel mai serios sa mergi in buc la spit bagdasar pentru un consult foarte serios!nu te juca cu coloana!
tractiuni simple si eficiente

AirDany
10-01-2009, 20:47
nici nu-mi trece prin gand sa ma joc cu coloana! dar mai mult decat sa evit majoritatea eforturilor, ce pot face in momentul de fata? pe latura sportiva nu fac decat niste ex. cu flexorul pentru antebrate...in rest nimic.

AirDany
10-01-2009, 21:57
nu, in nici un caz. Dar dupa ce faci discopatia, nu vei putea sa stai pe burta ca te doare, e de preferabil sa iti pui o perna sub burta, sa iti ridice bazinul.

nu ma doare daca stau pe burta

AirDany
13-01-2009, 23:54
despre bio-rezonanta? se poate pune diagnostic pe baza ei? ca am vazut ca e ieftin si analizeaza fiecare sistem...de ce e asa ieftina fata de rmn?

hieronymus
14-01-2009, 11:26
despre bio-rezonanta? se poate pune diagnostic pe baza ei? ca am vazut ca e ieftin si analizeaza fiecare sistem...de ce e asa ieftina fata de rmn?

HA, HA, eu nu cred in magneti. Cred in medicina clasica.

AirDany
14-01-2009, 16:24
adica bio-rezonanta nu valoreaza nimic?

AirDany
16-01-2009, 23:43
hieronymus, sa zicem ca trec peste asta...fizio, techirghiol, timp. la sala e clar ca voi avea restrictii, dar ceva din aria box, muay thai, arte martiale voi avea voie?

N-am avut ce le spune alor mei si m-am scapat ca o fata tot vrea sa ma apuc de dans sportiv cu ea si ai mei ma tot imping...daca nu gasesc alt sport calumea voi fi nevoit...si ar fi cam ironic sa las sala pt. dans (chiar daca am mai facut cateva luni acum vreun an).

hieronymus
19-01-2009, 16:50
box ai mai avea nevoie (parerea mea), dar sporturi in care ridici picioarele sus nu prea ai voie (gen arte martiale). Si eu am facut ceva arte martiale, si m-am trezit cu o criza de lumbago cand incercam sa imi fac KO adversarul cu un mauasi-geri (e o lovitura laterala inalta de picior). Mi-a trecut in 4 sapt, dar tie, care ai probleme, nu cred ca iti trecea asa repede. Artele martiale presupun niste miscari nefiziologice, si sunt multi practicanti cu probleme de spate, deci sfatul meu e sa te abtii.

La dans poti sa mergi, cu conditia sa nu fortezi. Oricum, sa ii spui antrenorului (eventual pe ascuns) de problemele tale, sa nu te puna sa fortezi prea rau (podul, hiperextensii, etc).

AirDany
19-01-2009, 17:12
stiu ce e mauasi-geri :D am facut si eu 3 ani de shotokan
vesti bune: asta e a8a zi cand durerea deja a scazut destul de puternic in intensitate. nici nu prea mai e. este acolo ceva, dar nu se manifesta.
oricum, maine...ma duc la tomograf si sper ca tot de sapt. asta sa incep fizio.
gimnastica medicala mai e necesara?

zin
19-01-2009, 20:40
incep sa ma doara si pe mine lombari.. am avut in vara o durere putin mai mare am luat pauza si mia trecut total iar din octombrie evit ex din picioare inafara de bara pt biceps ... a inceput sa ma mai doara cate odata .... sa fie de la abdomenele la banca declinata? ca imi simt solicitat destul de mult lombarii cand fac abdomene pe banca declinata?e cazul sa`mi fac probleme? in skimb ma doare spatele...defapt muschii spatelui cred, ca si cum sunt obligat sa stau drept sa nu ma doara ... asta e cand stau pe scanu la Pc sau la scoala . ma doare undeva in zona superioara a spatelui mai exact intre dorsal si coloana

hieronymus
20-01-2009, 13:41
1)Air Dany, mergi neparat la tomograf, si apoi la medicul BFT sa iti dea trimitere la recuperare. Gimnastica medicala e de baza, te obliga sa tii spatele intr-o pozitie cat de cat corecta, deci sa nu sari peste ea.
2)Zin: deci te dor si lombarii, si dorsalii (am inteles bine?)
da, e posibil ca durerea din lombari sa fie de la abdomene, incearca sa nu te mai lasi asa de mult in jos cand faci abdomene, spatele cat mai drept(nu te lua dupa cei care se cocoseaza cand fac abdomene) si renunta la orice greutate cand faci lombarii: mai bine faci multe repetari.

Pt dorsali e posibil sa ai o intindere sau contuzie musculara, iti recomand Ben Gay 2 ori/zi.

AirDany
20-01-2009, 23:56
medic BFT?

hieronymus
21-01-2009, 16:33
1)balneo-fizio-terapie.
Medicii BFT se ocupa cu recuperarea fizica.
2)nu vreau sa te sperii, dar tare imi e teama ca deja ai un inceput de discopatie lombara. Daca nu aveai, din nov pana acum trebuia sa te lase total durerea. Dar nu vreau sa te sperii degeaba, mai bine fa tomograful si vezi scrie-ne si noua interpretarea.

AirDany
21-01-2009, 18:32
nu ai de ce sa ma sperii...ce-o fi o fi, asta este. ma reprofilez, daca nu voi mai avea voie sa ridic greutati. totusi, chiar si cu discopatie, macar tractiuni si impins la piept sper ca voi avea voie...sau e posibil sa nu?

am fost astazi la medicul de familie, m-a impuns cu degetul in diferite zone ale coloanei si m-a intrebat daca ma doare la atingere. i-am zis ca nu. m-a pus sa ma aplec pana jos si apoi sa ma ridic. nicio durere cu exceptia tendoanelor/ligamentelor de la gamba (asta e lipsa de mobilitate, zic eu). a zis ca ea crede ca va ceda cu timpul daca nu ma doare la aplecare completa si apoi ridicare. totusi mi-a dat trimitere la ortoped. ramane luni sa ma duc la consult de specialitate, intrucat medicul la care a insistat sa ma duc este la niste cursuri prin Viena sau nu stiu pe unde. ramane pe luni sa aflu verdictul.

edit: a spus ca la pipait nu a simtit vreo deformare a coloanei.

hieronymus
21-01-2009, 19:03
nu ai de ce sa ma sperii...ce-o fi o fi, asta este. ma reprofilez, daca nu voi mai avea voie sa ridic greutati. totusi, chiar si cu discopatie, macar tractiuni si impins la piept sper ca voi avea voie...sau e posibil sa nu?

am fost astazi la medicul de familie, m-a impuns cu degetul in diferite zone ale coloanei si m-a intrebat daca ma doare la atingere. i-am zis ca nu. m-a pus sa ma aplec pana jos si apoi sa ma ridic. nicio durere cu exceptia tendoanelor/ligamentelor de la gamba (asta e lipsa de mobilitate, zic eu). a zis ca ea crede ca va ceda cu timpul daca nu ma doare la aplecare completa si apoi ridicare. totusi mi-a dat trimitere la ortoped. ramane luni sa ma duc la consult de specialitate, intrucat medicul la care a insistat sa ma duc este la niste cursuri prin Viena sau nu stiu pe unde. ramane pe luni sa aflu verdictul.

edit: a spus ca la pipait nu a simtit vreo deformare a coloanei.

Daca ai fost la generalist, nu putea sa iti spuna o opinie prea adecvata, doar si-a dat si el cu parerea. Diagnosticul corect se pune numai e baza RMN sau tomograf, in nici un caz dupa pipaire. Discul e bine bagat intre vertebre, cand il simti rupt cu degetul, deja e de rau. Asa ca fa tomografia, si apoi stam de vorba.

Daca te dureau ligamentele cand te aplecai, e de la lipsa de mobilitate. O sa dispara daca faci gimnastica medicala.

Sunt de acord cu doctorul ca va ceda cu timpul, dar se pune problema recidivei!! Aici e buba in afectiunile de coloana: recidiveaza repede si rau, daca nu stii sa te feresti de anumiti factori (printre care intra si sala).

AirDany
21-01-2009, 19:10
sala implicand ce?....ca asa aproape orice sport cere si exercitii de forta: tractiuni, flotari, abdomene, genoflexiuni (chiar daca numai cu propria greutate). de impins la piept intrebam in leg. cu boxul pt. ca e un exercitiu destul de util.

hieronymus
21-01-2009, 19:34
sala implicand ce?....ca asa aproape orice sport cere si exercitii de forta: tractiuni, flotari, abdomene, genoflexiuni (chiar daca numai cu propria greutate). de impins la piept intrebam in leg. cu boxul pt. ca e un exercitiu destul de util.

multi recomanda abtinerea totala de la sala. Eu nu sunt asa drastic, si as zice ca fara indreptari (cel mai criminal exercitiu pt coloana), fara ramat(criminalul nr. 2), fara genu, fara ridicari pe varfuri pt gambe, fara exercitii din picioare.
Impins de la piept ai voie, genuflexiuni libere ai avea voie (zic eu), flotari si tractiuni la greu.
Box-ul e cu dus si intors, te poti accidenta cand pivotezi sa dai un croseu, dar eu zic ca merita sa incerci, cu conditia unei incalziri temeinice. Daca te doare dupa antrenamente, o lasi balta.

AirDany
21-01-2009, 19:40
si eu ma gandeam daca rasucirile sau miscarile rapide ale soldurilor pentru lovituri nu afecteaza cumva...ramane de vazut. sper sa fie totusi ok, ca alta alternativa care sa-mi convina in totalitate nu prea as avea...

hieronymus
22-01-2009, 10:42
rasucirile bruste afecteaza bine zona lombara.

AirDany
22-01-2009, 17:16
asa orice miscare gresita este un risc pentru zona lombara, dar totusi nu cred ca la fel de mare si mai greu recuperabil fata de ceva provocat de ridicat greutati mari.

Alessandro
22-01-2009, 18:54
citisem undeva, ca daca ridici o greutate de jos si faci si rasucire, asupra coloanei apasa o forta de 30x mai mare decat greutatea ridicata.

AirDany
22-01-2009, 20:08
adica...daca ridic ghiozdanul meu care sa zicem ca are 5kg si fara sa misc picioarele il pun undeva intr-o parte (deci rasucesc) e ca si cum as ridica 150kg?

Alessandro
22-01-2009, 20:16
nu e ca si cum ai ridica 150 kg, presiunea, forta care apasa pe coloana este egala cu valoarea respectiva.

AirDany
22-01-2009, 20:24
inseamna ca la 10kg deja ar trebui sa-mi cedeze instantaneu spatele...iar presiunea este forta(greutatea in cazul nostru)/suprafata. unde ai citit chestia asta? :D

hieronymus
27-01-2009, 12:22
cam asa e, cum spune Alessandro; e vorba de forta cu care nucleul pulpos apasa pe peretele discului (nucleul pulpos e deja in presiune si cand dormi in pat, daramite cand ridici de jos). Cele mai periculoase sunt rasucirile bruste cu greutate si cazaturile in fund. Mama a facut discoptie lombara pt ca a cazut in fund pe ghiata (si nu avea nimic in spate).
de aceea se recomanda ca, cei cu probleme de spate, sa nu se faca simultan si miscari de ridicare si de rasucire. Intai te ridici, apoi te rasucesti. Deasemnea, la sala, sunt interzise ridicarile de haltere si discuri de jos, cu miscari de rasucire (pt toti sportivii, nu numai pt cei cu probleme de spate).

AirDany
03-02-2009, 13:42
cum se manifesta discopatia cervicala? am gasit ceva pe internet, dar nu prea m-am lamurit. are vreo legatura cu o durere difuza pe exteriorul antebratului (spre cot)?

hieronymus
04-02-2009, 17:07
da, la discopatia si hernia de disc cervicale te doare pe brat in jos, si nu poti sa dormi noaptea, pt ca nu poti sa stai cu toracele sprijinit. Si nu poti nici sa intorci capul stanga dreapta.
Operatia pt hernia cervicala e cea mai grea, pt ca chirurgul nu te poate taia prin spate (cum e cazul la operatia lombara), ci pe undeva prin fata prin partea de jos a gatului...e un dezastru operatia asta, nu doresc nimanui sa ajunga la asa ceva...

AirDany
04-02-2009, 22:22
atunci m-am linistit. cred ca e din cauza ca am cam exagerat cu flexorii pt. antebrate. ca am mai patit sa ma doara asa antebratul stang dupa ce faceam (faceam acelasi nr. de repetari ca si cu mana dreapta, dar fortam mai tare). pot sa intorc capul oricum....alta durere nu am decat cea de la antebrat (alta durere care sa dovedeasca prezenta discopatiei cervicale). spatele incepe sa-mi treaca...nu prea ma mai doare si pot sa stau pe burta fara probleme (acum vreo luna, daca stateam intins pe burta ma durea putin). la medic abia dupa 8 februarie am sa pot merge (iar e plecat...of).

hieronymus
05-02-2009, 10:55
atunci m-am linistit. cred ca e din cauza ca am cam exagerat cu flexorii pt. antebrate. ca am mai patit sa ma doara asa antebratul stang dupa ce faceam (faceam acelasi nr. de repetari ca si cu mana dreapta, dar fortam mai tare). pot sa intorc capul oricum....alta durere nu am decat cea de la antebrat (alta durere care sa dovedeasca prezenta discopatiei cervicale). spatele incepe sa-mi treaca...nu prea ma mai doare si pot sa stau pe burta fara probleme (acum vreo luna, daca stateam intins pe burta ma durea putin). la medic abia dupa 8 februarie am sa pot merge (iar e plecat...of).

nu cred ca ai discopatie cervicala, asta e extrem de rara. E de la flexor.
Pai daca mai amani mult mersul la doctor, ajungi in vara si te duci direct la techirghiol la dr. badoiu

AirDany
26-02-2009, 12:47
Am fost la medic...am venit acum jumatate de ora. Cred ca iar m-am dus degeaba. Sa-mi incep istorisirea:

Bat la usa cabinetului, intru...2 indivizi: unul la laptop, iar unul la mobil. Ma duc la cel de la laptop, ii intind trimiterea, se uita la mine "Pentru cine e asta?" "Pentru domnul...." "Aha, cati ani ai?" "16, acusi 17" "Aha...uite ca sa ne intelegem...ca sa te consult vii cu cineva peste 18 ani, bine?" "Pai e tata pe hol" "Bun, ia trimiterea si asteapta-ma cu taica-tu pe hol si ies eu imediat".
Buuuun. Ies eu bucuros ca acusi voi fi consultat. Stau cu tata o jumatate de ora pe hol!!! Mai vine un individ care il cauta pe acelasi medic, intra la el...iese si el dezamagit si ne spune mie si tatalui meu ca "domnul doctor isi face ordine printre carti". Buuun...intr-un tarziu iese medicul si ne invita inauntru...ma pune sa-i povestesc. Ii spun ca am ridicat greutati (am specificat "gantere, haltere") - nu stiu ce a inteles el. Apoi cum ma doare etc. Ma ia, ma dezbraca...si ma pune sa stau in tot felul de pozitii, ma rasuceste el, ma apleaca, ma lasa pe spate...sa-i spun cand ma doare. Nu m-a durut nimic cat mi-a facut el chestiile astea. M-a pipait pe spate, mi-a dat palme in dorsali, mai jos (nu stiu cum sa explic)...in fine, m-a testat in "toate modurile pe care le stia". Nimic. A zis ca nu stie ce sa spuna daca nu ma doare nimic. Legat de durerea de gamba sau la nivelul gleznei uneori poate fi de la incaltaminte. Apoi a zis ca poate fi spondiliza, iar discopatia, hernia si ce am mai citit eu pe internet sunt cu totul alte chestii. Apoi a spus ca o explicatie ar fi ca sunt in crestere, iar tendoanele, ligamentele etc. sunt intr-o perioada de tranzitie si asta poate fi o cauza a durerilor. A zis sa apelez la el cu incredere atunci cand voi avea o durere concreta. Mi-a rasucit piciorul in toate directiile cand i-am zis de durerea la nivelul gleznei uneori...nimic. Mi-era si frica la un moment ca imi rupe spatele cand ma tot intorcea si ma punea sa faca miscari sau ma rasucea el. La sfarsit a mai comentat niste prostii legat de radiografie si de ce nu are rost sa-mi dea trimitere: daca nu ma doare, degeaba ma duc. La sfarsit m-a intrebat "Faci sport?" "Nu mai fac" "Pai de ce?" "M-am lasat din cauza spatelui" "Pai daca nu te mai doare...ia si fa sport...incepe usor daca ti-e frica, dar sportul e foarte important in dezvoltare la varsta asta. Sa ai musculatura activa...daca te incepe sa te doara ceva, stai calm, poti sa vii oricand la mine sa vedem care e problema si rezolvam. Dar daca acum nu te doare nimic, incepe sa faci sport...".

Intr-un fel, nu stiu ce sa zic...spatele cam nu prea m-a mai durut, doar pe picior atat...la gamba si nici acolo tare. Ce parere ai, Hieronymus? Oare ar fi trebuit sa urmez de la inceput sfatul tau si sa ma duc direct la recuperare fara sa mai pierd vremea cu medici? Eu as fi dispus sa incep usor cu sala, treptat...la inceput greutati mici, repetari multe si numai ex. de genul : tractiuni, flexii la banca scott, scripete pentru triceps, impins la piept din orizontal si poate inclinat si pt. picioare extensii si flexii la banca aia (nu ii cunosc numele, daca are). Cu alte cuvinte: niciun exercitiu care sa oblige vreo miscare a spatelui sau o presiune asupra lui. Nici macar abdomene sau extensii libere.

AirDany
26-02-2009, 22:16
Cat am mai cugetat astazi...m-am gandit la o chestie. As fi dispus sa risc sa incep antrenamentele cu foarte mare grija, doar cu exercitiile pe care le-am mentionat, iar la primul semn de durere, las totul balta si fug direct la recuperare (fizio, balneo, ce e nevoie). Ce parere ai?

Halter
26-02-2009, 23:29
dar nu tiai facut un film ca sa sti exact ce ai la spate(coloana)

AirDany
26-02-2009, 23:31
daca nu mi-a dat trimitere, ce film sa-mi fac? a zis ca daca nu ma doare, n-are de ce sa ma puna sa fac radiografie.

Halter
27-02-2009, 00:12
puteai sa iti iei de la medicul de familie eu asa am facut nu am stat eu dupa aia de la spitalu public ca dupa aia poti sa si mori si ei zic ca nu ai nimic

hieronymus
27-02-2009, 10:33
daca nu mi-a dat trimitere, ce film sa-mi fac? a zis ca daca nu ma doare, n-are de ce sa ma puna sa fac radiografie.

Air Dany, pana acum nu ai facut decat sa pierzi timpul. Nu ai facut nici radiografie, nici tomo, nici recuperarae. Fa-le din banii tai, nu mai astepta trimitere, daca medicul de familie nu iti da.
Cat despre intorsul la sala, nu e o idee buna pt tine in acest moment.

AirDany
27-02-2009, 15:37
Pot sa ma duc la recuperare fara o trimitere sau ceva scris de la medic?
Dar legat de post-ul anterior, legat de ce a zis medicul...ce parere ai?

hieronymus
27-02-2009, 15:52

Durerea din calcai sigur e de la incaltaminte, nu te doare din cauza spatelui. Pe gamba poate fi de la incaltaminte, dar daca te doare pe exteriorul gambei, nu mai e de la incaltaminte.
Daca ai avut o criza de lumbago si te-a lasat durerea, nu te mai doare cand te palpeaza si cand te rasuceste sau te pune sa te apleci. Ti-a dat palme peste spate sa vada daca lombarii mai sunt incordati, si daca nu a zis nimic, inseamna ca nu mai sunt.
Medicul poate sa aiba dreptate, dar e posibil si sa fi avut o criza si sa te fi lasat din nov pana acum (sunt 3 luni, adica ai fi avut timp sa te refaci).
I-ai spus si de senzatia de fragilitate de care ne-ai zis noua? I-ai spus ca te-a durut dupa ce ai jucat fotbal pe ciment?
Acum te mai doare??? La nici o miscare?

Alessandro
27-02-2009, 20:12
nu stiu daca iti tre neaparat trimitere....dar nu poti face recuperare (daca este cazul) fara nicio investigatie....adica radiografie, rmn, tomo...

Alessandro
27-02-2009, 20:22
salut Hiero. postez si eu aici, chiar daca mai sunt si alte topicuri asemanatoare. am fost sapt asta la dr de fam. ca vroiam sa iau ceva de acolo...si i-am povestit ca ultima oara, de la neurochirurg, imi daduse niste calmante pt spate. sincer nu mai tin minte denumirea calmantelor, oricum am dat vreun mil(compensate fiind) si am luat doar o pastila, dupa care a 2-a zi, eram rosu (piept, abdomen, brate). zici ca eram bronzat...imi placea cum imi statea:D dar m-am gandit sa nu le mai iau. in ultima vreme, durerile au mai scazut in intensitate si ca durata....dar tot mai am in special cand merg f mult pe jos, ori daca stau pe scaun fara sa ma ridic mai mult de 3h.(bine cand sunt la serv, in fiecare ora ma mai ridic de pe scaun, dar uneori sunt nevoit sa amortesc acolo). dr de fam...la auzele celor spuse de mine, mi-a dat un tratament constand in niste picaturi. mi-a spus ca nu ar fii calmante, ci niste picaturi pt regenerarea coloanei. am sa iti scriu denumirile: RIBES NIGRUM, ABIES PECTINATA, BETULA VERRUCOSA, PINUS MONTANA, VITIS VINIFERA. chiar acu am sa caut si eu despre aceste medicamente cred ca sunt...dar poate sti tu sa imi explici mai bine, efectul lor, sau cam cat de eficiente sunt.

Alessandro
27-02-2009, 20:24
am aflat de pe google, ca dr mi-a dat sa cumpar copaci :))))

AirDany
27-02-2009, 20:57
Nu i-am zis de fotbal sau de vreo senzatie de fragilitate. Acum nu prea o mai am, dar stau cu frica la miscari. Ce-i drept, durerile de spate nu prea mai sunt. Adica nu le-am mai observat de ceva vreme. Atunci am sa ma duc sa ma interesez de o radiografie sau tomograf...spun "zona lombara" si atat? sau spun doar "coloana" sau "spate"?

hieronymus
02-03-2009, 15:12
1)pt Alessandro: acelea sunt denumiri latinesti de conifere sau plante. Personal nu cunosc sa aiba vreun efect asupta coloanei, dar eu nu sunt mama Omida sa le stiu pe toate. Ideea e ca nu cred ca iti fac rau, asa ca eu te incurajez sa incerci. Sunt niste extracte naturale, asa ca go ahead!
2)pt Air Dany: parerea mea e ca, dupa cum ai descris lucrurile, tu ai avut o criza de lumbago, si acum te-a lasat durerea. E exclus sa fie o chestie musculara, nu te tinea durerea asa de mult.
La recuperare nu poti merge fara timitere de la doctorul de familie, dar o radiografie sau tomografie sau RMN la o clinica privata poti face fara trimitere.
Despre intorsul la sala nu stiu ce sa zic, eu am cunoscut o persoana care, dupa ce a facut recuperarea, i-a recidivat criza la primul antrenament (dar a facut ridicari pe varfuri pentru gambe). Sfatul meu e sa insisti, ca macar kinetoterapia sa o faci (adica gimnastica medicala). Dupa ce o faci pe asta, poti sa dai si pe la sala.

AirDany
02-03-2009, 16:28
Nici nu-mi trece prin gand sa fac ex. din picioare. Am fost azi la doctorita de la scoala...alta batuta in cap. Am reusit sa scot totusi o alta trimitere de la ea si acum am sa incerc un ortoped de la Clinica Sportiva sau ceva de genul (nu am mai fost niciodata) care se afla langa Spitalul de Recuperare (ce coincidenta). Nici trimitere nu voia sa-mi dea : "Acum ce te doare?" "Nimic" "Si atunci ce vrei?" "Sa fiu sigur ca sunt in regula" "Pai daca nu te doare nimic..." "Dar daca revine?" "Iti dau trimiterea cand revine". Am reusit totusi s-o conving. Uneori chiar am impresia ca diploma se ia cu bani...cred ca am sa-mi cumpar si eu vreo doua-trei.

hieronymus
02-03-2009, 18:10
Nici nu-mi trece prin gand sa fac ex. din picioare. Am fost azi la doctorita de la scoala...alta batuta in cap. Am reusit sa scot totusi o alta trimitere de la ea si acum am sa incerc un ortoped de la Clinica Sportiva sau ceva de genul (nu am mai fost niciodata) care se afla langa Spitalul de Recuperare (ce coincidenta). Nici trimitere nu voia sa-mi dea : "Acum ce te doare?" "Nimic" "Si atunci ce vrei?" "Sa fiu sigur ca sunt in regula" "Pai daca nu te doare nimic..." "Dar daca revine?" "Iti dau trimiterea cand revine". Am reusit totusi s-o conving. Uneori chiar am impresia ca diploma se ia cu bani...cred ca am sa-mi cumpar si eu vreo doua-trei.

Diploma nu se ia cu bani, iti spun eu, dar din cauza salariilor mici, medicii cei buni au plecat, si au ramas restul. In Japonia se pune mare accent pe prevenirea bolilor (mai ales cele cardiovasculare si cancer), la noi, precum ai vazut, ,,iti dau trimitere cand recidiveaza problema''. Tu mergi la spital, si insista sa faci gimnastica, iar daca faci si un tomograf, e perfect. Stiu ca iradiaza, dar vei stii ce exercitii sa faci in viitor: adaptate pt discopatia lombara sau te poti antrena ca tot omul?

A4tech
06-03-2009, 07:28
In urma unor dureri in zona lombara (in zona rinichilor) , durerea coborand spre coapsa am decis sa am duc la spital pt investigatii. In urma acestora am fost diagnosticat cu lombosciatica.

In timpul tratamentului durerile sau diminuat, nu in totalitate dar suficient. Dupa ce am termiant tratamentul durerile au reaparut. Este normal sa mai am dureri o perioada? cam dupa cat timp as putea sa ma intorc la antrenamente?

AirDany
06-03-2009, 12:55
cam cand nu vei mai avea dureri. si eu am dureri minime, dar inca stau linistit, nu merg la sala.

hieronymus
06-03-2009, 13:13
In urma unor dureri in zona lombara (in zona rinichilor) , durerea coborand spre coapsa am decis sa am duc la spital pt investigatii. In urma acestora am fost diagnosticat cu lombosciatica.

In timpul tratamentului durerile sau diminuat, nu in totalitate dar suficient. Dupa ce am termiant tratamentul durerile au reaparut. Este normal sa mai am dureri o perioada? cam dupa cat timp as putea sa ma intorc la antrenamente?

Ce ai tu nu e o problema lejera, sa dispara simptomele in cateva zile. Lombosciatica e o stare, nu o boala. Afectiunea pe care tu o ai probabil este discopatie lombara sau, Doamne fereste, hernie de disc.
Nu vreau sa te sperii, dar durerile vor trece f greu, in 4-8 saptamani, poate mai mult. Era bine daca faceai si daca ai face si gimnastica medicala, ea iti consolideaza musculatura abdomenului si a zonei lombarae a spatelui, reducand presiunea pe discurile intervertebrale.
Cat despre intorsul la sala, e sinucidere in aceste conditii.
Doar cand te va lasa complet durerea, mai poti sa te antrenezi cu greutati usoare, dar cu multe masuri de precautie.

A4tech
06-03-2009, 20:20
in perioada asta pot sa fac unele exercitii ? cum ar fi flexii pt biceps din stand pe scaun ?

Alessandro
06-03-2009, 21:58
nimic.

AirDany
06-03-2009, 22:39
in perioada asta pot sa fac unele exercitii ? cum ar fi flexii pt biceps din stand pe scaun ?
decat sa risti si sa se agraveze, mai bine ai rabdare. daca se intampla ceva, vei regreta apoi cand va trebui sa astepti o perioada mult mai lunga pentru recuperare.

A4tech
07-03-2009, 21:34
Inca o intrebare, la lombosciativa e normal ca durerile sa apara si in fata pe abdomen in partea dreapta ?

Alessandro
07-03-2009, 22:20
da, de multe ori simti dureri si in zona abdomenului.

Catalinaa_1988
09-03-2009, 13:57
am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi...m-as bucura.cam din septembrie simteam ca ma dor rinichii si mijlocul.am crezut ca sunt doar putin racita ca nu ma ingrijeam si umblam cu mijlocul gol.in decembrie am avut o criza de mijloc iar in ianuarie m-am dus la reumatologie, am facut radiografie si mi-a spus ca am discopatie lombara faza 3 stadiu 1.am facut injectii ketonal, am luat si niste antiinflamatorii, apoi m-a trimis la fizioterapie.dar in zadar.tot ma doare si mi s-a localizat durerea pe coloana in zona lombara dar nu mi s-a dus pe picior.nu pot sa fac efort, sa ma aplec pt ca ma doare.daca ati putea sa-mi spuneti ce as putea sa fac in legatura cu durerea asta pt a ma recupera.am doar 21 de ani si nu vreau sa ma gandesc ce ma va astepta la batranete
Catalinaa_1988 is online now Edit/Delete Message

AirDany
09-03-2009, 17:33
gimnastica medicala+fizioterapie. daca nu merge, balneoterapie sau impachetari cu namol (parca asa se chema tratamentul) la techirghiol daca nu ai in orasul tau ceva asemanator. si citeste si respecta sfaturile lui hieronymus din topicul asta si din celelalte asemanatoare.

Trancio
09-03-2009, 21:39
am trecut si eu prin ce treci tu...doi ani...am inceput apoi sa dezvolt cu atentie lombarii,abdominalii si femuralii...am renuntat la exercitiile care pun presiune in coloana...probabil va trebui sa fii atenta si la tocuri...

AirDany
09-03-2009, 21:42
ce legatura au tocurile?

Alessandro
10-03-2009, 00:15
http://www.newgirl.ro/tocurile-inalte-pericol-pentru-sanatatea-ta/

hieronymus
10-03-2009, 11:37
am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi...m-as bucura.cam din septembrie simteam ca ma dor rinichii si mijlocul.am crezut ca sunt doar putin racita ca nu ma ingrijeam si umblam cu mijlocul gol.in decembrie am avut o criza de mijloc iar in ianuarie m-am dus la reumatologie, am facut radiografie si mi-a spus ca am discopatie lombara faza 3 stadiu 1.am facut injectii ketonal, am luat si niste antiinflamatorii, apoi m-a trimis la fizioterapie.dar in zadar.tot ma doare si mi s-a localizat durerea pe coloana in zona lombara dar nu mi s-a dus pe picior.nu pot sa fac efort, sa ma aplec pt ca ma doare.daca ati putea sa-mi spuneti ce as putea sa fac in legatura cu durerea asta pt a ma recupera.am doar 21 de ani si nu vreau sa ma gandesc ce ma va astepta la batranete
Catalinaa_1988 is online now Edit/Delete Message

Daca la radiografie s-a vazut discopatia lombara, inseamna ca asa este.
Din pacate leac definitiv pentru aceasta afectiune nu exista, dar exista multe procedee care duc la disparitia durerilor pana la 0. Trebuie neaparat sa iti iei trimitere catre medicul BFT (balneo-fizio-terapie), si acesta, pe baza radiografiei, iti va prescrie un program de recuperare: electroterapie, masaj si kinetoterapie (recuperare prin miscare). Vei avea nevoie de 10 sedinte complete de recuperare, dupa care iti recomand sa continui acasa cu gimnastica medicala, minimum 3 ori saptamana.
Cel mai bun remediu la ce ai tu sunt baile de namol, apa sarata si soare, din statiunea Techirghiol. La vara neaparat sa mergi acolo 2 saptamani, daca vrei sa iti fie bine.
In rest, e inutil sa iti spun ca nu ai voie sa ridici mai mult de 2 kg de jos, si orice ridicare se face cu spatele complet drept, facand o genuflexiune.
Daca urmezi aceste sfaturi e f posibil sa te lase durerea complet, dar tr sa fii atenta pt ca riscul de recidiva te va urmari cam mereu.

Halter
10-03-2009, 13:24
au de capu meu cate poti sa patesti de la tocuri nici nu imi venea prin minte asa ceva

Catalinaa_1988
11-03-2009, 10:07
Daca la radiografie s-a vazut discopatia lombara, inseamna ca asa este.
Din pacate leac definitiv pentru aceasta afectiune nu exista, dar exista multe procedee care duc la disparitia durerilor pana la 0. Trebuie neaparat sa iti iei trimitere catre medicul BFT (balneo-fizio-terapie), si acesta, pe baza radiografiei, iti va prescrie un program de recuperare: electroterapie, masaj si kinetoterapie (recuperare prin miscare). Vei avea nevoie de 10 sedinte complete de recuperare, dupa care iti recomand sa continui acasa cu gimnastica medicala, minimum 3 ori saptamana.
Cel mai bun remediu la ce ai tu sunt baile de namol, apa sarata si soare, din statiunea Techirghiol. La vara neaparat sa mergi acolo 2 saptamani, daca vrei sa iti fie bine.
In rest, e inutil sa iti spun ca nu ai voie sa ridici mai mult de 2 kg de jos, si orice ridicare se face cu spatele complet drept, facand o genuflexiune.
Daca urmezi aceste sfaturi e f posibil sa te lase durerea complet, dar tr sa fii atenta pt ca riscul de recidiva te va urmari cam mereu.

Multumesc mult pentru sfaturi, am sa iau in considerare ce mi-ai recomandat.

Catalinaa_1988
12-03-2009, 23:29
totusi as mai avea o intrebare...cu durerile astea de coloana de care m-am vaitat mai sus...ce exercitii as putea face pt abdomen? dar in afara de abdomene pentru ca nu pot sa fac din cauza durerii...in ultimul timp nu prea am mai facut exercitii si incepe sa se cam puna pe mine ce mananc si nu-mi place :|

Halter
12-03-2009, 23:31
doar ridicari de picioare din cate stiu eu

Alessandro
13-03-2009, 00:17
da, ridicari de picioare la spalier...dar nu te apuca sa faci singura ex, pana nu vb cu un doctor

AirDany
13-03-2009, 00:21
totusi as mai avea o intrebare...cu durerile astea de coloana de care m-am vaitat mai sus...ce exercitii as putea face pt abdomen? dar in afara de abdomene pentru ca nu pot sa fac din cauza durerii...in ultimul timp nu prea am mai facut exercitii si incepe sa se cam puna pe mine ce mananc si nu-mi place :|

pana nu dispare durerea, e indicat sa nu faci nimic.

Alessandro
13-03-2009, 00:51
ai citit posturile lui Hieronymus? ai fi aflat ce trebuie sa faci ca sa stopezi macar luatu' in greutate.

hieronymus
13-03-2009, 11:09

Mergi la un kinetoterapeut sa te invete programul Williams. Il poti gasi si pe Internet, dar daca nu il faci corect, iti faci mai mult rau decat bine (discul se deplaseaza si mai rau).
Ce ridicat de picioare la spalier? Daca il faci cu picioarele intinse, ai 90% sanse sa iti deplasezi discurile herniate si mai mult.
Exercitiul corect e urmatorul: te pui cu spatele la spalier, te prinzi cu mainile si te sprijini si in ceafa, si ridici picioarele CU GENUNCHII INDOITI PANA CAND FAC UN UNGHI DE 90GRADE CU ABDOMENUL, sau pana aproape de punctul la care apare durerea.

Alessandro
13-03-2009, 11:23
si care este diferenta dintre ridicatul cu picioarele drepte si cel cu genunchi indoiti?

Catalinaa_1988
13-03-2009, 12:38
Dar de alergat pot sa ma apuc?am observat ca m-a mai lasat durerea.nu stiu daca mi-ar face bine sau nu, alergatul.

Alessandro
13-03-2009, 12:55
alergari doar pe banda, sau..iarba....daca nu bicicleta.

AirDany
13-03-2009, 13:39
Dar de alergat pot sa ma apuc?am observat ca m-a mai lasat durerea.nu stiu daca mi-ar face bine sau nu, alergatul.
Evita alergatul pe asfalt. Nu te lasa pacalita de faptul ca "te-a lasat durerea". Si eu cand am inceput sa am pb. cu spatele, m-a lasat durerea putin si am jucat fotbal pe asfalt...in timpul meciului am simtit ca deja creste in intensitate, dar era prea tarziu. Ai rabdare pana trece de tot. Dar cred ca alergatul pe banda nu e nociv...sau cel putin nu asa ca cel de pe asfalt. Sau cum zicea Alessandro: bicicleta...dar daca te doare lasa balta activitatea.

AirDany
13-03-2009, 14:33
Mergi la un kinetoterapeut sa te invete programul Williams. Il poti gasi si pe Internet, dar daca nu il faci corect, iti faci mai mult rau decat bine (discul se deplaseaza si mai rau).
Ce ridicat de picioare la spalier? Daca il faci cu picioarele intinse, ai 90% sanse sa iti deplasezi discurile herniate si mai mult.
Exercitiul corect e urmatorul: te pui cu spatele la spalier, te prinzi cu mainile si te sprijini si in ceafa, si ridici picioarele CU GENUNCHII INDOITI PANA CAND FAC UN UNGHI DE 90GRADE CU ABDOMENUL, sau pana aproape de punctul la care apare durerea.

atunci sunt mai bune ridicarile de trunchi cu genunchii indoiti?

Catalinaa_1988
13-03-2009, 14:52
pe asfalt oricum nu alergam ca stiu ca nu e bine.vreau sa-mi cumpar banda sa alerg acasa.mai bine prefer banda decat bicicleta.si cand o mai da caldura afara poate o sa ma mai duc si pe stadion sa alerg.dar acum nu pot din cauza ca e cam frig pentru mine,adica pentru mijlocul meu:D

AirDany
13-03-2009, 15:03
nu frigul ar fi problema, ca te infasori cu ceva, dar miscarea in sine sa nu-ti faca rau.

Catalinaa_1988
13-03-2009, 15:11
si frigul este o problema, ca daca stau in frig si chiar daca sunt bine imbracata, ma doare mijlocul de mor.si oricum mi-a si spus doctora la care am fost sa nu stau in frig.si am evitat.chiar acum mi s-a propus daca merg maine la munte, la schiat:((( bineinteles ca nu ma duc dar ma oftic de numai pot :(

AirDany
13-03-2009, 15:19
Pe mine nu ma deranjeaza frigul si dupa simptome tot discopatie lombara ar fi (n-am avut un diagnostic pus...doar ce m-a mai "consultat" hieronymus pe forum). De asta am presupus ca frigul n-ar fi problema daca esti bine imbracata...cu schiatul...lasa, vor mai fi ocazii :D daca nu te-ai pazit, trebuie sa renunti temporar la anumite activitati daca vrei sa-ti revii.

Catalinaa_1988
13-03-2009, 15:28
stiu ca trebuie sa renunt la tot ce inseamna efort.si pana sa merg la doctor sa-mi spuna ce am, am fost tot asa pe partie la schiat.nu aveam eu treaba :))si stiu ca nu am facut bine dar nu am rezistat tentatiei stiind ca prietenii mei se duc sa se dea cu schiurile, cu placa, si eu sa stau acasa :( dar acum, trebuie sa ma abtin si sa renunt momentan.

hieronymus
13-03-2009, 16:00
stiu ca trebuie sa renunt la tot ce inseamna efort.si pana sa merg la doctor sa-mi spuna ce am, am fost tot asa pe partie la schiat.nu aveam eu treaba :))si stiu ca nu am facut bine dar nu am rezistat tentatiei stiind ca prietenii mei se duc sa se dea cu schiurile, cu placa, si eu sa stau acasa :( dar acum, trebuie sa ma abtin si sa renunt momentan.

ha, ha, ha, ce schiat, schiul e un sport interzis pt cei operati de hernie de disc. Tu nu ai ajuns acolo, dar miscarile de rasucire din solduri care le faci atunci cand cotesti cu schiurile, iti pot deplasa un disc. Deci pe viitor rezista tentatiilot, macar pana iti dispare durerea de tot.

E logic ca te doare la frig, tu ai nervul iritat (si numai namolul il mai calmeaza), iar frigul il irita imediat. Asa se explica ca cei operati de hernie de disc, sau cei cu discopatii mai avansate sunt ca niste barometre, simt imediat orice inrautatire a vremii, cu 1-2 zile inainte.

A4tech
17-03-2009, 03:31

a trecut aproape o luna de cand am fost la spital. in timpul tratamentului durerile s-au diminuat, in prezent inca mai am dureri. Am evitat frigul, miscarea in general: am stat in pat si la birou in rest nimic. Pe scrisorea medicala scrie ca in caz de agravare sa ma duc inapoi, oare este cazul ?

Alessandro
17-03-2009, 10:50
in timpul tratamentului ai zis ca durerile s-au diminuat, dar nu in totalitate, acum zici ca ele au reaparut...atunci e cazul sa te duci din nou la dr.

hieronymus
17-03-2009, 12:21
a trecut aproape o luna de cand am fost la spital. in timpul tratamentului durerile s-au diminuat, in prezent inca mai am dureri. Am evitat frigul, miscarea in general: am stat in pat si la birou in rest nimic. Pe scrisorea medicala scrie ca in caz de agravare sa ma duc inapoi, oare este cazul ?

Nu te lasa durerea complet in 3-4 saptamani. Poate dura si 12 saptamani, si orice inrautatire a vremii e resimtita prin agravarea durerii.
Totusi, neparat sa faci gimnastica medicala, asa ca e cazul sa te inorci la doctor sa iti dea trimitere la gimnastica.
Statul pe scaun la birou nu e cea mai fericita solutie pt spate, presiunea pe discuri e mare. Asa ca la fiecare 50 min de stat pe scaun, iti recomand o pauza de 10 min de mers pe jos.

A4tech
18-03-2009, 15:20
Nu stiu daca e din cauza vremii sau nu, dar uneori cand vreau sa ma ridic de pe scaun sau din pat parca as ramane intepenit asa de tare ma doare.

hieronymus
19-03-2009, 11:18
Nu stiu daca e din cauza vremii sau nu, dar uneori cand vreau sa ma ridic de pe scaun sau din pat parca as ramane intepenit asa de tare ma doare.

E clar ca e discopatie lombara, nu incape nici un dubiu. Cand stai mult pe scaun, presiunea pe discuri e enorma, de aceea te doare cand te ridici. La 50 min de stat pe scaun nu uita sa te ridici si sa mergi pe jos 5-10 min.
Da, e cazul sa te reintorci la rcuperare, sa continui cu gimnastica si cu fizio-terapie.

A4tech
20-03-2009, 07:24
Multumesc pentru sfaturi.

@Alessandro: am inteles ca si tu ai discopatie lombara, cum te impaci cu antrenamente de culturism?f o r t o

Alessandro
20-03-2009, 11:13
da si eu am din pacate. pai nu mai fac nimic. la cateva zile distanta fac niste flotari dar putin de tot, doar asa ca sa imi mai dezmortesc oasele. nu mai am durerile alea care sa ma intepeneasca cand ma asez sau ma ridic din pat sau de pe scaun. dar tot mai am niste dureri. pana acum am facut doar repaos in ceea ce priveste ridicatu si caratu, diclofenac dar nu tot timpu....fizioterapie si atat. mereu cand aduceam vorba de gimnastica medicala imi spuneau ca nu am nevoie. si acu mi-a dat dr de fam sa iau niste coaja de copac:)) sub forma de picaturi. cica ar regenera coloana ;))

hieronymus
20-03-2009, 12:17
pt A4tech: culturismul nu cel mai indicat sport in cazul tau, cu exceptia miscarilor usoare, de tonifiere, facute la aparate (in nici un caz in picioare).
pt Alessandro: incearca cu extractul de coaja de copac, apoi ne spui ce efecte a avut, il recomandam si altora daca a fost bun.

Alessandro
20-03-2009, 12:26
da, din pacate doar de 1 zi le iau (sunt 3 tipuri de picaturi -dim, pranz, seara) si nu am cum sa imi dau seama acum. tratamentul tine 2 luni apoi 1 luna pauza si inca 2 luni, dar cu alte picaturi.

hieronymus
20-03-2009, 16:17
da, din pacate doar de 1 zi le iau (sunt 3 tipuri de picaturi -dim, pranz, seara) si nu am cum sa imi dau seama acum. tratamentul tine 2 luni apoi 1 luna pauza si inca 2 luni, dar cu alte picaturi.

Atunci vb peste 2 luni.

cezzz
21-03-2009, 00:39
Mi-a povestit un coleg de la club despre fosta lui problema cu coloana, a avut ceva f grav nu am inteles prea bine discopatie sau hernie cert e ca erea stramb, aplecat pe o parte si mergea ca un iepure impuscat! :) Doctorii i-au spus ca e de operatie si ca treb sa renunte la sport k numai are voie sa care sau sa ridice nici 1kg si ca daca mai face sport sau ridica greutati va ajunge in scaunul cu rotile. El le-a zis ca sunt idioti si a continuat sa vina la antrenamente, sa alerge si sa se antreneze cu greutati. Am inteles de la el k a trecut peste problema asta grava la coloana cu antrenamentul cu greutati, facea tractiuni si alerga normal cu toate ca erea descentrat si aproape ca erea intepenit... Explicatia nu stiu care este cert e ca omu e ok acum si se antreneaza normal si numai are vreo pb de sanatate! Ce a facut el cam intra in contradictie cu ce se spune pe aici si totusi....

Alessandro
21-03-2009, 00:44
interesant cezzz....zici ca era stramb, adica avea o deviatie a coloanei...acum nu o mai are?

A4tech
21-03-2009, 00:56
cred ca (,) colegul tau de antrenament avea doar o problema musculara care l-a lasat in timp. Daca avea probleme cu coloana probabil se agrava.

Eu sunt ambitios si optimist si sunt sigur ca in viitorul apropiat ma voi putea antrena la fel ca inainte. Momentan trebuie sa astept.

cezzz
21-03-2009, 00:58
interesant cezzz....zici ca era stramb, adica avea o deviatie a coloanei...acum nu o mai are?
numai are nimic! E apt 100%! Iti pot garanta din punct de vedere medical ca am facut toti viza pt sportivi acu o luna! Si la ortopedie daca te vad aia cu probleme mai ales cu coloana nu merge nici cu dreptu' sa treci ca nu e de joaca, se pot duce la puscarie daca asta pateste ceva. El zicea ca din cauza ca avea un umar mult mai jos punea geanta pe el ca sa para ca e grea si sa nu arate aiurea. Nu vreau sa faceti si voi la fel doar pt ca el a reusit sa treaca cu brio peste problemele astea totusi se pun niste semne de intrebare... Cert e ca are o vointa de fier, cred ca nici scaunu cu rotile nu il oprea sa se antreneze :)

Alessandro
21-03-2009, 01:02
@A4tech:nu stiu ce prob ai tu sau cat de grav este...dar cand ai prob cu coloana nimeni nu te mai face la loc ca inainte. nu inseamna ca nu o sa te mai antr niciodata, dar ca inainte nu o sa mai fie.
@cezzz:deviatiile coloanei nu sunt totuna cu discopatia si/sau hernia de disc. daca dr au spus ca era de operat in caz contrar ajunge la cutit. inseamna ca era grav rau. ma bucur pt amicu' tau ca a reusit sa treaca cu bn peste asa ceva. oricum in orice afectiune, cand e vb de durere a coloanei, este deranjat nervu (depinde care zona a coloanei e afectata), daca de ex la discopatie/hernie, discul sau vertebrele isi modifica pozitia atat de mult si sectioneaza nervu, atunci ajungi in carucior. sau chiar si la operatie, daca dr iti atinge nervu, ramai paralizat.

Alessandro
21-03-2009, 01:04
numai are nimic! E apt 100%! Iti pot garanta din punct de vedere medical ca am facut toti viza pt sportivi acu o luna! Si la ortopedie daca te vad aia cu probleme mai ales cu coloana nu merge nici cu dreptu' sa treci ca nu e de joaca, se pot duce la puscarie daca asta pateste ceva. El zicea ca din cauza ca avea un umar mult mai jos punea geanta pe el ca sa para ca e grea si sa nu arate aiurea. Nu vreau sa faceti si voi la fel doar pt ca el a reusit sa treaca cu brio peste problemele astea totusi se pun niste semne de intrebare... Cert e ca are o vointa de fier, cred ca nici scaunu cu rotile nu il oprea sa se antreneze :)
am inteles...nu poti sa ii dai adresa site-ului si prietenului tau, sa ne povesteasca mai in detaliu?:)

cezzz
21-03-2009, 01:22
am inteles...nu poti sa ii dai adresa site-ului si prietenului tau, sa ne povesteasca mai in detaliu?:)
din pacate nu le are cu internetu... o sa-l intreb eu mai detaliat pt voi g r u p

A4tech
21-03-2009, 04:37
@A4tech:nu stiu ce prob ai tu sau cat de grav este...dar cand ai prob cu coloana nimeni nu te mai face la loc ca inainte. nu inseamna ca nu o sa te mai antr niciodata, dar ca inainte nu o sa mai fie.
Astazi am fost din nou la spital si pe fisa medicala mi-a trecut Lombosciatica Hiperalgica.

PS: imi amintesc ca durea a debutat cu mult timp in urma. In timpul unei scaldari in aer liber m-a prins o furtuna, avand un singur slip (ud) si fiind frig, E posibil ca nervul sciatic sa mi se fi iritat atunci si acuma sa recidiveze ?

Alessandro
21-03-2009, 11:47
da

Alessandro
21-03-2009, 12:16
A4tech nu ma pricep chiar asa bine :) dar din cate am citit...cred ca e destul de grava situatia.
http://www.boli-medicina.com/aparatul-cardiovascular/reumatismul/NEVRALGII-Sl-NEVRITE-BM-COM.php

A4tech
21-03-2009, 16:14
Sper sa nu fie asa.

PS: in timpul asta, am voie sa pedalez la bicicleta (asa lejer) ?

AirDany
21-03-2009, 16:27
Sper sa nu fie asa.

PS: in timpul asta, am voie sa pedalez la bicicleta (asa lejer) ?

doar daca nu simti durere.

hieronymus
23-03-2009, 11:54
Astazi am fost din nou la spital si pe fisa medicala mi-a trecut Lombosciatica Hiperalgica.

PS: imi amintesc ca durea a debutat cu mult timp in urma. In timpul unei scaldari in aer liber m-a prins o furtuna, avand un singur slip (ud) si fiind frig, E posibil ca nervul sciatic sa mi se fi iritat atunci si acuma sa recidiveze ?

Pai asta e lombosciatica: iritarea nervului sciatic de la nivelul zonei lombare. E mai grava decat criza de lumbago: in criza de lumbago e iritata doar terminatia nervului sciatic de la nivelul unui disc intervertebral, iar la lombosciatica e iritat chiar nervul.

Scaldatul in apa rece are o legatura cu starea ta de acum, dar nu e cauza principala. Pur si simplu ai facut discopatie de la ridicat, pozitie incorecta pe scaun, predispozitie genetica, etc, iar frigul de la scaldat doar a declansat problema, dar nu a fost cauza ei.
Asta e, acum vei fi sensibil pe viata la frig.
Dar sigur e lomosciatica? Poate e doar lumbago.

A4tech
23-03-2009, 21:37
Asa au spus cei de la spital, lombosciativa hiperalgica dreapta. Pentru siguranta, voi face si un RMN.

PS: durerea ma mai lasat, ca urmez din nou un tratament. Dar dupa ce ma trezesc dimineata am o durere incredibil de mare, abia ma pot ridica. In rest pe parcursul zilei chiar daca stau in pat n-am nimic. Doar dupa ce ma trezesc.

Alessandro
23-03-2009, 21:56
cum a mai spus si Hieronymus, dimineata musculatura nu este incalzita si de aceea nu preia greutatea ce apasa pe coloana. iar in fct de activitatile de peste zi, poti resimti dureri si seara, daca zona lombara este obosita.

hieronymus
24-03-2009, 13:52
da, asta e explicatia faptului ca te doare dim: musculatura e complet flasca, nu poate prelua greutatea trunchiului, si toata greutatea o vor lua discurile.
Iti recomand repaos total, fara sala bineinteles, si la vara nu mai stai la indoiala si mergi la recuperare la Sanatoriul de la Techirghiol. Dar suna de acum sa te programezi, ca la vara nu mai au locuri. Trebuie sa faci si baile de namol, dar si programul de fizio, simultan.

AirDany
24-03-2009, 15:59
pai kineto+fizio sau fizio+namol? (in acelasi timp ma refer...ca pe mine ma bate gandul oricum sa le fac pe toate).

hieronymus
24-03-2009, 16:23
pai kineto+fizio sau fizio+namol? (in acelasi timp ma refer...ca pe mine ma bate gandul oricum sa le fac pe toate).

kineto+fizio (care se fac in incinta Sanatoriului)+namol+soare+bai sarate (care se fac pe malul lacului Techirghiol).
Dupa un asemenea tratament, 2 ani nu ar trebuie sa mai ai dureri.

AirDany
24-03-2009, 16:29
toate simultan?...eu cam as avea posibilitate sa le fac aici, in iasi. dar daca trebuie sa le fac pe toate, ar insemna vreo 2 sapt. sa nu mai am tangenta deloc cu scoala...

hieronymus
25-03-2009, 11:10
toate simultan?...eu cam as avea posibilitate sa le fac aici, in iasi. dar daca trebuie sa le fac pe toate, ar insemna vreo 2 sapt. sa nu mai am tangenta deloc cu scoala...

Ca efectul sa fie maxim, se fac simultan. Dim bai de soare+namol+apa sarata, iar dupa masa fizioterapia.

Tu nu esti grav, deci poti sa faci fizio in Iasi si apoi sa pleci 10 zile la Techirghiol, unde faci doar namol. Nu tr sa lipsesti de la scoala, te duci in iulie-august, ca sa faci plaja.

Dar ceilalti, care sunt mai grav, trebuie sa le faca simultan.

AirDany
25-03-2009, 16:48
se poate face tratament cu namol si in Iasi la Policlinica/Spitalul de Recuperare, care (ce coincidenta) se afla in incinta Policlinicii Sportive.

Cum sa le combin totusi? Pot sa lipsesc 2 sapt. de la scoala cat dureaza totul. Nu am probleme cu notele sau cu profesorii, iar dirigintele e intelegator cand vine vorba de probleme de sanatate (un coleg a lipsit 5 sapt.), iar de recuperat lectii nu mi-e greu.

hieronymus
25-03-2009, 17:51
se poate face tratament cu namol si in Iasi la Policlinica/Spitalul de Recuperare, care (ce coincidenta) se afla in incinta Policlinicii Sportive.

Cum sa le combin totusi? Pot sa lipsesc 2 sapt. de la scoala cat dureaza totul. Nu am probleme cu notele sau cu profesorii, iar dirigintele e intelegator cand vine vorba de probleme de sanatate (un coleg a lipsit 5 sapt.), iar de recuperat lectii nu mi-e greu.

Ce fel de namol au la Iasi? De unde il aduc?? Au si bai sarate?
Parerea mea e ca poti sa faci recuperarea dupa scoala, ca nu iti ia asa de mult timp. Ca sa eviti aglomerarea poti sa faci namol+fizio timp de 2 saptamani (pt ca acestea 2 se fac musai impreuna), si dupa ce termini, faci alte 2 sapt de kinetoterapie.
Tratamentul adevarat se face vara, sa apuci sa stai si la plaja. dar merge si acum.

AirDany
25-03-2009, 19:29
Ce fel de namol au la Iasi? De unde il aduc?? Au si bai sarate?
Parerea mea e ca poti sa faci recuperarea dupa scoala, ca nu iti ia asa de mult timp. Ca sa eviti aglomerarea poti sa faci namol+fizio timp de 2 saptamani (pt ca acestea 2 se fac musai impreuna), si dupa ce termini, faci alte 2 sapt de kinetoterapie.
Tratamentul adevarat se face vara, sa apuci sa stai si la plaja. dar merge si acum.

"Impachetarile cu namol" reprezinta procedura? Nu stiu de unde il aduc, ma voi interesa. Am impresia ca din statiunea de recuperare Purcica (stiu cum suna...i se spune asa din cauza namolului cica. eu n-am fost niciodata. nu stiu mare lucru). Baile sarate...nu intra la balneoterapie? Daca da, atunci cred ca se fac si astea. Cam asta luasem eu in vizor in legatura cu recuperarea http://www.recuperare-nicolina.ro/ . Am impresia ca e particular, dar adresa coincide cu cea a policlinicii de recuperare.

hieronymus
26-03-2009, 10:52
In sens strict procedurile sunt cele de la electrostimulare+masaj+kineto, dar in sens larg, la o baza de tratament mare, si namolul e procedura. La Techirghiol impachetarile cu namol sunt proceduri, in Buc nu sunt considerate proceduri pt ca nu au namol.

Baile sarate intra la balneoterapie.

In link-ul dat de tine discopatia lombara nu e trecuta pe lista afectiunilor care se trateaza la acea clinica, asa ca intreaba de 2 ori inainte sa mergi la ei.

AirDany
26-03-2009, 13:41
Am fost astazi la medic. Ortoped-traumatolog (?). M-a pipait, m-a pus sa ma ridic pe varfuri, apoi pe calcaie, apoi iar pe varfuri. M-a pus sa ma aplec. Apoi pe spate, mi-a ridicat picioarele intinse apoi flexate. Lovituri aplicate in lombari. Presiune aplicata pe bazin in timp ce stateam intins pe pat. A constatat ca lombarii sunt contractati. I-am explicat de durerea pe picior (desi iar ma luase inainte "si durere pe picior? unde? coapsa, gamba, calcai?difuza?") etc. diagnostic: lombago si naiba stie ce mai scrie acolo. Din ce mi-a explicat stiu ca a mentionat ceva de lombosciatica, criza de lumbago. Nimic despre discopatie. M-am simtit dator sa-l intreb eu. Citez: "Este o posibilitate destul de...[moment in care pe mine m-au trecut transpiratiile]...redusa sa fie discopatie sau hernie (adica cea mai grava forma a discopatiei. Simptomele sunt diferite." Mi-a prescris un tratament de 10 zile. XEFO+MYOLASTAN+FASTUM GEL. A spus ca daca nu cedeaza deloc, sa revin pentru investigatii: radiografie. Daca se gaseste ceva la radiografie, atunci ma va trimite la balneofizioterapie. M-am simtit iar dator sa intreb de kineto. A spus ca dupa ce trec durerile, daca tin neaparat.

Mi s-a parut cel mai calumea medic la care am fost pana acum. Explicatii multe, vorba prietenoasa. Chiar am avut cu cine vorbi, nu ca ceilalti. Cand i-am spus ca "am practicat sportul ala...hm...mult spus culturism", imi taie vorba "aha aha si ai ridicat greutati deasupra capului" "cred ca si de la asta, dar cred mai mult pt. ca am ridicat anumite persoane..." "aha, am inteles, pai hai sa vedem ce e". Am sa scanez ce a scris pe trimitere sau pe biletul de compensare...de cand scriu post-ul asta tot ma chinui sa descifrez. Nici google nu m-a ajutat prea mult.

hieronymus
26-03-2009, 15:42
Am fost astazi la medic. Ortoped-traumatolog (?). M-a pipait, m-a pus sa ma ridic pe varfuri, apoi pe calcaie, apoi iar pe varfuri. M-a pus sa ma aplec. Apoi pe spate, mi-a ridicat picioarele intinse apoi flexate. Lovituri aplicate in lombari. Presiune aplicata pe bazin in timp ce stateam intins pe pat. A constatat ca lombarii sunt contractati. I-am explicat de durerea pe picior (desi iar ma luase inainte "si durere pe picior? unde? coapsa, gamba, calcai?difuza?") etc. diagnostic: lombago si naiba stie ce mai scrie acolo. Din ce mi-a explicat stiu ca a mentionat ceva de lombosciatica, criza de lumbago. Nimic despre discopatie. M-am simtit dator sa-l intreb eu. Citez: "Este o posibilitate destul de...[moment in care pe mine m-au trecut transpiratiile]...redusa sa fie discopatie sau hernie (adica cea mai grava forma a discopatiei. Simptomele sunt diferite." Mi-a prescris un tratament de 10 zile. XEFO+MYOLASTAN+FASTUM GEL. A spus ca daca nu cedeaza deloc, sa revin pentru investigatii: radiografie. Daca se gaseste ceva la radiografie, atunci ma va trimite la balneofizioterapie. M-am simtit iar dator sa intreb de kineto. A spus ca dupa ce trec durerile, daca tin neaparat.

Mi s-a parut cel mai calumea medic la care am fost pana acum. Explicatii multe, vorba prietenoasa. Chiar am avut cu cine vorbi, nu ca ceilalti. Cand i-am spus ca "am practicat sportul ala...hm...mult spus culturism", imi taie vorba "aha aha si ai ridicat greutati deasupra capului" "cred ca si de la asta, dar cred mai mult pt. ca am ridicat anumite persoane..." "aha, am inteles, pai hai sa vedem ce e". Am sa scanez ce a scris pe trimitere sau pe biletul de compensare...de cand scriu post-ul asta tot ma chinui sa descifrez. Nici google nu m-a ajutat prea mult.

In sfarsit, dupa ce m-am tinut 4 luni de capul tau, ai ajuns la un medic ca lumea. Daca te luai dupa cel care ti-a zic ca nu ai nimic, nu faceai decat sa iti agravezi problema pierzand timp. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Ti-am spus inca de la inceput ca a fost o criza de lumbago (nu ,,lombago''), problema e daca discul e intreg sau nu. Daca a ramas intreg, te refaci 100%. Daca nu e intreg, afectiunea se cheama discopatie lombara. Daca mai e si rupt/deplasat, se cheama hernie de disc. Numai la radio sau RMN iti poti da seama precis.

Lumbago e o stare (starea de inflamare a terminatiilor nervului sciatic de la nivelul unuia sau mai multor discuri). Lumbago nu e o boala. Sciatica e mai grava decat lumbago si inseamna ca s-a iritat insusi nervul sciatic, nu numai terminatiile lui. Deci acum asteapta sa vezi daca iti revii sau nu. Daca nu iti trece in 3-4 sapt, eu zic ca e deja discopatie.

AirDany
26-03-2009, 16:59
Si eu stiam ca e "lumbago", dar el pe hartii a scris cu "o"..."lombago".
Daca nu mi-a trecut in 5 luni (chiar daca s-a ameliorat considerabil), de ce mi-ar trece in 3-4 sapt.?

Alta chestie: la inceput puteam sa localizez perfect durerea. Acum nu mai pot. E difuza si parca mai mult am durere de lombari, decat de spate. Cand ma aplec lombarii ma incurca...sunt contractati. De ex. dimineata sau cand ma mai dau jos din pat noaptea : prima aplecare e anevoioasa - nu doare...sau doare dar nu ca inainte (nu stiu cum sa explic), dar ma tin lombarii. Ridicarea e ok, a doua aplecare e ok. Ma gandesc sa nu-mi fi pierdut chiar mobilitatea de cand tot evit sa ma aplec. Fie ce-o fi...atat timp cat voi putea intr-o zi sa reincep activitatile sportive, voi fi impacat cu ideea.

Hieronymus, dupa cum am mai spus, iti raman dator vandut pentru toate sfaturile, tot ajutorul si rabdarea ta! :D Daca nu as fi avut pe cine sa intreb, cred ca nici pana acum nu m-as fi gandit sa merg le medic. As fi asteptat sa treaca de la sine...si poate chiar as fi continuat cu sportul pana cand in cele din urma probabil ca as fi dat in ceva nasol de tot.

hieronymus
26-03-2009, 17:50
da, imi cam esti dator. Daca reveneai la sala sau la sport, sigur o pateai.

1)Te poate lasa in 3-4 saptamani daca iei antiinflamatoarele prescrise de doctor, cu conditia ca discul sa fie intreg. Daca nu e intreg (discopatie lombara), atunci nu te va lasa durerea in 3-4 saptamani.

2)Iritarea nervului sciatic, specifica in cazul lumbago, are ca si consecinta incordarea (cotractarea muschilor lombari). De aceea ai tu senzatia ca te doare acolo, de fapt e o senzatie de arsura. Contractarea muschilor lombari ingusteaza orificiul prin care intra terminatiile nervului sciatic in disc, si de aceea ramai blocat cand vrei sa te apleci. Un masaj cu diclofenac e ideal in aceasta situatie, dar vad ca nu ai fost trimis la recuperare, asa ca mai asteapta.
Nu ti-ai pierdut mobilitatea, faptul ca nu poti sa te apleci e din cauza ca crizei de lumbago.
Oricum, sa revii la doctor, sa faci recuperarea, ca iti va preveni eventualele crize ulterioare.

cezzz
26-03-2009, 18:51
Am revenit cu povestea prietenului meu care sa refacut dupa ce a avut hernie de disc L6-L7-L8(lombara). A spus ca diacnosticul a fost pus dupa ce a facut un RMN,a luat niste pastile prescrise de doctor si f multa forta, insa cel mai important a spus ca este patul pe care dormi, acesta trebuie sa fie f tare, rigid daca se poate o usa de sifonie sau ceva asemanator. El de atunci nu a mai dormit in pat, doarme pe jos doar cu 1 cearceaf si cateva paturi... Atentie insa la ex facute cu greutati deasupra capului, el sa bazat f mult pe greutatea corpului flotari, tractiuni, abdomene...

Alessandro
26-03-2009, 19:16
interesant...ma bucur pt el ca a trecut peste. legat de patul tare, am citit si mi-a zis si Hiero sa fie cat mai tare. dar (imi trecuse si mie prin cap) am citit ca nu e bine sa pui pe pat ceva tare gen usa, sau un placaj tare. am vrut sa fac si eu acelasi lucru, dar am citit asta de pe un site, nu mai tin minte care...cautasem pe google. si nu ii este curent daca doarme pe jos?

Halter
26-03-2009, 20:37
poate are geamuri si usi termopane:D :D

cezzz
27-03-2009, 09:35
interesant...ma bucur pt el ca a trecut peste. legat de patul tare, am citit si mi-a zis si Hiero sa fie cat mai tare. dar (imi trecuse si mie prin cap) am citit ca nu e bine sa pui pe pat ceva tare gen usa, sau un placaj tare. am vrut sa fac si eu acelasi lucru, dar am citit asta de pe un site, nu mai tin minte care...cautasem pe google. si nu ii este curent daca doarme pe jos?
pai nu pui pe pat nimic, dormi direct pe ceva tare. cat despre curent iti iei masuri ca sa nu te traga... trebuie sa ai ambitie,vointa si o determinare iesita din comun ca sa reusesti sa treci peste o problema de genul asta...

alkaleo
27-03-2009, 11:09
salut,
am citit cam toate paginile insa as avea nevoie de un sfat
m-am ales cu o discopatie lombara "cika usoara zice medicu" insa simt dureri cateodata si ma sageteaza in zona lombara. mi s-a recomandat rediografie insa multi au zis ca nu am ce face cu ea, altii RMN etc.. fiecare se da cu parerea si nu prea stiu excat ce am
ma intereseaza ce exercitii nu am voie sa fac si ce as avea voie, fac niste gimnastica medicala dar ma intereseaza niste exercitii care sa-mi repare discul intervertebral asta daca se poate.
am inceput sa i-au artrostop am inteles ca reface cartilajele ...
astept un sfat
ms anticipat

hieronymus
27-03-2009, 15:37
1)pt Alessandro: Cezz are dreptate, daca vrei sa dormi pe tare nu pune usa pe pat, pt ca trebuie sa dormi pe ceva tare, care nu se balanseaza. Eventual poti sa dai salteaua Relaxa si sa pui una mai subtire, de 4-5 cm grosime. Nici fara saltea nu e bine, ca te vor durea umerii.

2)pt Alkaelo: chiar daca discopatia lombara e mica, ea poate evolua rapid daca nu stii sa te feresti. Exercitii de reparare a discului intervertebral nu exista, eventual el se poate cicatriza daca s-a ,,perforat'' putin, dar daca s-a uzat (discopatie lombara), cam asa ramane.
Ca principiu general nu ai voie sa faci efort, de nici un fel, cat timp te doare. Cele mai bune sporturi sunt inotul, gimnastica medicala, si exercitiile facute cu propriul corp (flotari, tractiuni, 10-15 abdomene cu genunchii indoiti).
La sala, nu se fac: indreptari, ramat, genu, ridicari pe varfuri din picioare, impins de la ceafa pt umeri. In general se evita orice exercitiu facut din picioare, chiar si cu bara goala.

alkaleo
27-03-2009, 16:34
ms hieronymus
legat de RMN sau alte modalitati de a afla exact ce am ce-mi recomanzi si app daca am un job unde presupune ca stau mult pe scaun crezi ca o data la o ora e suficient sa ma mai misc sa-mi descongestionez coloana?? scz pentru miile de intrebari insa sunt destul de panicat si nedumerit pentru ca nu stiu inca exact ce am. a ramas ca sapt viitoare sa ma duc la un ortoped-traumatolog sa-mi faca trimitere la un RMN. dupa cum probabil stii si tu si restul de aici am avut parte de cateva diagnosticuri care mai de care mai optimiste sau mai pesimiste asa ca nush exact unde ma aflu

btw ce stiti de experiementul facut la Craiova parca anul trecut de niste medici Francezi care au gasit o solutie pentru discopatia lombara.
ceva legata de o injectie in inelul intervertebral ... http://www.editie.ro/new/tipar.php?idstire=81221&title=Operatie-in-premiera-in-Romania--realizata-la-Craiova

sanatate multa!

Alessandro
27-03-2009, 18:47
interesant linku, alkaleo. dar scrie ca pacientu scapa de durere intr-o juma de ora, asta nu inseamna ca te-a si vindecat. adica pe mine unu nu ma incalzeste absolut cu nimic ca scap de durere, daca nu mai pot face ceea ce imi placea cel mai mult de la viata asta. daca mai gasesti ceva legat de acesta interventie sau mai pui aici cate un link. :) acu o sa caut si eu pe google sa vad.

alkaleo
27-03-2009, 18:53
ideea ar cam fii ca se si rezolva daca iti reumple discul intervertebral cu nush ce substanta magica de 1200 euro. acum sunt la momentul in care sper ca se poate rezolva, nu ma pot obisnui cu ideea. nu fac culturism desi am facut sala vreo 2 ani serios. practic sportul la modul obisnuit ma refer fotbal, sala, si alte nebunii. iti inteleg nemultumirea legata de vindecarea completa pentru ca si pe mine ma streseaza. ce e mai trist e ca am ajuns in 2009 si nu gasim o solutie pentru un disc intervertebral :(

sanatate multa!

AirDany
28-03-2009, 00:01
In sfarsit, dupa ce m-am tinut 4 luni de capul tau, ai ajuns la un medic ca lumea. Daca te luai dupa cel care ti-a zic ca nu ai nimic, nu faceai decat sa iti agravezi problema pierzand timp. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Ti-am spus inca de la inceput ca a fost o criza de lumbago (nu ,,lombago''), problema e daca discul e intreg sau nu. Daca a ramas intreg, te refaci 100%. Daca nu e intreg, afectiunea se cheama discopatie lombara. Daca mai e si rupt/deplasat, se cheama hernie de disc. Numai la radio sau RMN iti poti da seama precis.

Lumbago e o stare (starea de inflamare a terminatiilor nervului sciatic de la nivelul unuia sau mai multor discuri). Lumbago nu e o boala. Sciatica e mai grava decat lumbago si inseamna ca s-a iritat insusi nervul sciatic, nu numai terminatiile lui. Deci acum asteapta sa vezi daca iti revii sau nu. Daca nu iti trece in 3-4 sapt, eu zic ca e deja discopatie.

A descifrat mama scrisul medicului. Scrie "lombago subacut". Ce e asta?

Halter
28-03-2009, 00:33
aualeu ce pret am vazut o data pe you tube parca o data o schestie cum i facea la un om pt discopatie lombara un ac infipt printre vertebe si i tot injecta ceva acolo sa fie aia operatia?:confused: ce cioda imi este ca nu gasesc sa vedeti si voi:mad:

Alessandro
28-03-2009, 00:48
un alt gen de operatie , doar printr-o intepatura, se baza pe extragerea din nucleu pulpos, astfel discu devenea mai usor si nu mai presa nervu. pusesem pe aici linku.

Halter
28-03-2009, 00:50
se poate sa fi vazut aceea de care zici u

A4tech
28-03-2009, 07:02
hieronymus: am o intrebare, daca medicul urolog in urma unei ecografii a spus ca am rinichi frumosi, fara probleme ... mai exista vreun dubiu sa am colica renala.

Am citit intr-o carte de medicina pe care o posed despre aceasta boala si am gasit multe simptome de acolo la mine: dureri lombare (criza de lombago, sa zicem), dureri abdominale cu durere spre org.genitale si coapse, transpiratii reci - in special cand ma trezesc dimineata. Iar seara desi temperatura corpului este de 36.4-8 am senzatia de picioare si maine reci. Ce zici?

Unde mai pun ca in urma antibioticelor pe care le-am luat pt. durerea de spate, m-am ales si cu o candidoza (cred).

hieronymus
31-03-2009, 17:33
pt Alkaelo: -poti sa faci RMN sau tomografie, dar tomografia iradiaza, (totusi e putin mai ieftina). Daca te internezi un RMN costa in jur de 2 mil, cel putin asa e in Buc.
-de experimetul de la Craiova nu stiu ce sa zic, eu sunt pus la punct cu mijloacele clasice, nu cu cele de ultima generatie. Totul depinde de ce substanta iti baga in disc , practic discul se rehidrateaza. Dar acul acela, trece el prin ceva (inelul fibros), deci operatia are si un revers.
Eu te sfatuesc sa incerci cu mijloace clasice: fizio+kineto+namol+bai apa sarate, si doar daca acestea nu dau rezultat, poti sa treci la injectii in disc.

pt. A4TEch: eu zic ca daca ai rinichi frumosi, poti face probleme la ei. Ce, daca ai muschi frumosi, nu poti sa faci intindere sau ruptura? Dar mai bine intreaba urologul, el stie precis.

Air-Dany: lumbago-subacut inseamna ca ai avut o criza de lumbago, a fost acuta (adica te-a durut bine imediat dupa criza), dar care nu ti-a trecut complet, ci numai pe jumatate.

Alessandro
01-04-2009, 11:01
Hieronymus, dc cateodata cand stau pe scaun si ma doare spatele (stand drept, sprijinit de spatar), daca adopt o pozitie gresita, adica stand cocosat, aplecat spre birou, ori stand cu spatele oarecum drept, dar nu sprijinit cu tot spatele de spatar, ci doar cu omoplatii, iar cu restul trunchiului mai inspre marginea scaunului....am impresia ca nu mai simt durere, desi pozitia nu e deloc corecta? probabil ca in momentu ala isi schimba pozitia discul, dar daca stau asa si zic eu ca nu simt durere atunci, nu am sa fac si mai mult rau pt spate?

hieronymus
01-04-2009, 13:06
Hieronymus, dc cateodata cand stau pe scaun si ma doare spatele (stand drept, sprijinit de spatar), daca adopt o pozitie gresita, adica stand cocosat, aplecat spre birou, ori stand cu spatele oarecum drept, dar nu sprijinit cu tot spatele de spatar, ci doar cu omoplatii, iar cu restul trunchiului mai inspre marginea scaunului....am impresia ca nu mai simt durere, desi pozitia nu e deloc corecta? probabil ca in momentu ala isi schimba pozitia discul, dar daca stau asa si zic eu ca nu simt durere atunci, nu am sa fac si mai mult rau pt spate?

cred ca nu mai apasa pe disc asa de tare, cand stai cu spatele drept si cu omoplatii sprijiniti. Am vazut si altii care stau in pozitia asta.
Tu trebuie sa stai in pozitia in care nu te doare, degeaba stai in pozitia corecta daca te doare de mori. Te foiesti pana iti gasesti o pozitie nedurereoasa, si asa stai. Lipsa durerii e semn ca nervul nu e presat in momentul respectiv.

Alessandro
01-04-2009, 18:48
da stiu ca atunci cand nu ma doare e de bine. dar imi e frica sa stau cocosat, sa nu patesc apoi altceva. si la chestia cu omoplatii, nu stiu daca m-am exprimat eu cum trebuie. deci stau cu tot spatele oarecum drept, doar ca in loc sa stau cu fundul inspre spatar si sa sprijint tot spatele pe spatarul scaunului, stau cu fundul spre marginea din fata a scaunului si ma inclin, pana cand omoplatii ating spatarul scaunului. ca si cum s-ar forma un triunghi dreptunghic - spatarul si scaunul formand unghiul de 90 de grade si trunchiul meu care vine ca o ipotenuza.

AirDany
01-04-2009, 20:54
adica stai "cufundat" in scaun...

hieronymus
02-04-2009, 15:51
da stiu ca atunci cand nu ma doare e de bine. dar imi e frica sa stau cocosat, sa nu patesc apoi altceva. si la chestia cu omoplatii, nu stiu daca m-am exprimat eu cum trebuie. deci stau cu tot spatele oarecum drept, doar ca in loc sa stau cu fundul inspre spatar si sa sprijint tot spatele pe spatarul scaunului, stau cu fundul spre marginea din fata a scaunului si ma inclin, pana cand omoplatii ating spatarul scaunului. ca si cum s-ar forma un triunghi dreptunghic - spatarul si scaunul formand unghiul de 90 de grade si trunchiul meu care vine ca o ipotenuza.

Am mai vazut multi care stau asa, poti sa stai si tu din cand in cand, dar nu in permanenta.
Cel mai bine e sa iti pui o perna pe spatarul scaunului, pe care sa o folosesti ca suport lombar, si picioarele sa le tii pe o cutie de lemn, cam la 10-15 cm ridicate de la podea. E cea mai relaxanta pozitie pe scaun.

A4tech
03-04-2009, 03:41
Mie a inceput sa-mi treaca durerea. O sa fac si un RMn pt siguranta, sa vedem unde si cum, ca e cam scump.

Alessandro
03-04-2009, 10:45
eu am dat 4 mil ca sa il fac, vara trecuta.

Alessandro
03-04-2009, 11:21
Am mai vazut multi care stau asa, poti sa stai si tu din cand in cand, dar nu in permanenta.
Cel mai bine e sa iti pui o perna pe spatarul scaunului, pe care sa o folosesti ca suport lombar, si picioarele sa le tii pe o cutie de lemn, cam la 10-15 cm ridicate de la podea. E cea mai relaxanta pozitie pe scaun.
ms, Hiero. am sa-mi iau si o cutie sa imi pun picioarele pe ea :)

AirDany
05-04-2009, 14:26
1)Te poate lasa in 3-4 saptamani daca iei antiinflamatoarele prescrise de doctor, cu conditia ca discul sa fie intreg. Daca nu e intreg (discopatie lombara), atunci nu te va lasa durerea in 3-4 saptamani.

3-4 saptamani de tratament incontinuu?...tratamentul prescris e doar 10 zile. sunt in ziua a6a si n-a trecut. am o oarecare libertate mai mare de miscare si dureri mai putine si de intensitate mai mica, dar n-a trecut.

edit: myolastanul ala e intr-adevar stupefiant. chiar da stare de "high" si de somnolenta. problema e ca atunci cand ma bag in pat, dispare somnul. daca vreau sa ma dau jos din pat, tot ma clatin.

edit2: in seara primei zile de tratament, dupa ce am luat myolastan m-am putut apleca cum nu m-am mai aplecat de cand am problema asta. perfect, pana jos, fara durere, fara sa simt ca ma tine ceva, picioarele usor departate si podul palmelor pe covor. partea proasta e ca am fost aproape de a cadea in cap din cauza efectelor de "stupefiant" (nu am cazut totusi :D).

AirDany
05-04-2009, 15:36
flotarile pot avea efecte negative? daca nu, flotari voi face toata ziua, zi de zi.

hieronymus
06-04-2009, 14:28
Tratamentul se face 5-10 zile, dar nu te lasa durerea imediat, mai trec alte 20-30 zile pana sa nu mai simti dureri. Daca si atunci te mai doare, nu mai are sens sa te minti: e deja inceput de discopatie lombara. La foarte multi criza de lumbago trece si fara tratament, deci daca nu trece cu tratament, e clar ca e discopatie.

Parca ti-am spus Repaos total, acum de ce ma intrebi daca ai voie sa faci flotari?? Cat timp faci tratament si ai dureri, nu faci nici un efort. Doar gimnastica medicala.

AirDany
06-04-2009, 15:48
Dupa ce termin tratamentul, merg la medic, dau raportul si propun o radiografie ca sa nu mai stau in incertitudine si sa ma amagesc degeaba.

hieronymus
06-04-2009, 17:35
Dupa ce termin tratamentul, merg la medic, dau raportul si propun o radiografie ca sa nu mai stau in incertitudine si sa ma amagesc degeaba.

Tu trebuia sa faci asta de 4 luni, inca de atunci trebuia sa faci tomografia sau radiografia. Doctorii aia nu sunt sanatosi la cap, ai de 4 luni dureri si spun ca sunt sanse f mici sa fie discopatie?? Dimpotriva, sunt sanse f mari sa fie asa ceva.

Eu, cand aveam 21 ani, am sarit din trenul blocat in zapada la munte, nu am apreciat bine distanta, si am cazut cu picioarele drepte, fara sa le indoi. Am facut o criza de lumbago de toata frumusetea, nu puteam sa ma aplec, sa ridic piciorul, si cu toate astea MI-A TRECUT COMPLET IN 3-4 SAPTAMANI, singurul tratament fiind un unguent.
Colegi de-ai mei de la sala, care au avut crize de lumbago, au avut dureri max o luna, apoi durerea a trecut.
Cand durerea persista luni in sir, chiar daca e mult mai diminuata decat la inceput, sunt sanse de peste 90% sa fie o pensa intre 2 vertebre, sau un inceput de discopatie.
Asa ca tu nu pleci de la medic pana nu iti da trimitere la tomograf sau radiografie. Nu vrea, te duci la un centru privat si le faci acolo, dar pana la sf lui martie tu tr sa fii cu radiografia facuta.

cezzz
07-04-2009, 12:04
4 luni de dureri si tot nu ti-ai revenit... naspa rau.. nush daca mai tineti minte dar eu pe 10 noiembrie 2008 mi-am fracturat metatarsienele 4-5, de atunci am facut 2 operatii am stat cu brose in mana si am facut recuperare... in fine mana si-a revenit cam 70% iar acum pe 4 apr. am avut meci de rugby si ma antrenez normal... nush cum poate sa tina o durere 4 luni, inseamna ca e ceva f grav!

Alessandro
07-04-2009, 12:38
saracu de mine, m-a rupt spatele :)) de aproape 1 an tine :| si de ieri imi simt incordat lombaru drept ca naiba...

hieronymus
07-04-2009, 14:10
Cand problemele sunt permanente, si durerile sunt permanente.
Imi amintesc de problemele tale Cezz, ma bucur ca te antrenezi normal, dar nu uita sa faci recuperare prin kinetoterapie la metatarsiene, ca sa iti recuperezi mobilitatea 100%.

cezzz
07-04-2009, 14:23
am facut si mai fac sedinte de kineto, am si trimitere pt fizio dar nu am timp sa ma duc sa le fac.. Mi-am luat un covrig si un flexor pt antebrat si ma dau cu o frectie si kinetic gel pe antebrate. Operatia de scoatere a broselor a fost facuta pe 8 februarie insa si acum mai este un pic umflata mana in zona tendonelor 4-5 si am mobilitatea undeva la 60-70%.

hieronymus
07-04-2009, 15:07
am facut si mai fac sedinte de kineto, am si trimitere pt fizio dar nu am timp sa ma duc sa le fac.. Mi-am luat un covrig si un flexor pt antebrat si ma dau cu o frectie si kinetic gel pe antebrate. Operatia de scoatere a broselor a fost facuta pe 8 februarie insa si acum mai este un pic umflata mana in zona tendonelor 4-5 si am mobilitatea undeva la 60-70%.

Fexorul este foarte bun, era bine daca faceai si fizio, se osifica mai repede.
Cat despre kineto, sa nu renunti la ea. Sper ca sta langa tine kinetoterapeutul, te trage usor de degete, apoi le indreapta. Kinetoterapia e f importanta, asa iti recapeti mobilitatea 100%.

hieronymus
07-04-2009, 15:13
De fapt tu ai facut operatie la metacarpiene (oasele palmei). Metatarsienele sunt la picior.c o o l 2

AirDany
07-04-2009, 15:20
care e diferenta dintre "discopatie lombara" si "inceput de discopatie lombara" ? daca e doar "inceput" inseamna ca poate fi stopata evolutia sau inca nu s-a "instalat" total?

AirDany
07-04-2009, 15:24
4 luni de dureri si tot nu ti-ai revenit... naspa rau.. nush daca mai tineti minte dar eu pe 10 noiembrie 2008 mi-am fracturat metatarsienele 4-5, de atunci am facut 2 operatii am stat cu brose in mana si am facut recuperare... in fine mana si-a revenit cam 70% iar acum pe 4 apr. am avut meci de rugby si ma antrenez normal... nush cum poate sa tina o durere 4 luni, inseamna ca e ceva f grav!

durerile nu sunt permanente si nici de mare intensitate asa ca am ajuns nici sa nu le dau importanta de multe ori. incapacitatea ma deranjeaza pe mine. dar dupa cum am spus, atat timp cat intr-o zi voi fi din nou apt de sport, nu prea conteaza ce e. Trancio spunea ca 2 ani a avut probleme cu spatele si si-a revenit(chiar daca nu total)...cauza mea sper ca inca nu e pierduta dupa 4-5 luni.

edit: numai hernie de disc sa nu fie ca atunci ma ia dracu :D

hieronymus
07-04-2009, 16:22
durerile nu sunt permanente si nici de mare intensitate asa ca am ajuns nici sa nu le dau importanta de multe ori. incapacitatea ma deranjeaza pe mine. dar dupa cum am spus, atat timp cat intr-o zi voi fi din nou apt de sport, nu prea conteaza ce e. Trancio spunea ca 2 ani a avut probleme cu spatele si si-a revenit(chiar daca nu total)...cauza mea sper ca inca nu e pierduta dupa 4-5 luni.

edit: numai hernie de disc sa nu fie ca atunci ma ia dracu :D

nu ajungi din prima chiar la hernie. Dar poate fi o pensa (vertebrele se apropie una de alta) sau discopatie lombara (disc uzat). De aceea e nevoie sa faci o radiografie sau tomografie sau RMN, sa stii precis sa ai.

AirDany
07-04-2009, 16:34
care e mai grava?

A4tech
07-04-2009, 19:49
Mai am dureri modeste, dar ma gandeam sa ma duc la sala. Greutati minime, repetari multe si concentrate. 1-2 zile / saptamana

Piept: Impins din culcat, Fluturari la buterfly
Triceps: Impins din culcat cu priza ingusta, extensii la banca
Biceps: Flexii la aparat
Picioare: Extensii la aparat, presa din sezut

E ok ? nu stiu ce exercitii sa adaug pt spate.

AirDany
07-04-2009, 20:22
abtine-te...nu stii cum faci o miscare gresita si apoi regreti. eu nu cred ca ai sa te tii de greutati minime si vei trece la cele mari (eu asa as face, nu m-as putea abtine). totusi, daca nu vrei sa asculti...pt. spate zic sa te limitezi doar la tractiuni. dar cred ca mai bine iesi daca nu faci sala deloc si astepti sa-ti revii complet decat sa-ti prelungesti durata afectiunii...

Alessandro
07-04-2009, 21:14
ce a zis dany ...100%....daca te duci risti sa se agraveze, indiferent ce ex faci. si la fel cum a zis si el , nu ai sa te abti. iti zic ca asa am facut si eu. dupa ce imi luasem pauza cateva luni si simtisem ameliorare, m-am dus si in 15 sedinte, am pus iar suta de kg la presa orizontala si biceps in picioare si m-a taiat la spate. de atunci si de la flotari in casa ma abt sa nu fac. (cu toate ca mai bag uneori:) )

Alessandro
07-04-2009, 21:17
Mai am dureri modeste, dar ma gandeam sa ma duc la sala. Greutati minime, repetari multe si concentrate. 1-2 zile / saptamana

Piept: Impins din culcat, Fluturari la buterfly
Triceps: Impins din culcat cu priza ingusta, extensii la banca
Biceps: Flexii la aparat
Picioare: Extensii la aparat, presa din sezut

E ok ? nu stiu ce exercitii sa adaug pt spate.
ex astea s-ar putea sa le faci cand nu vei mai simti deloc durere....si cand iti vei consolida klumea musculatura abd si lombara. chiar daca stai intins, culcat, pe scaun, sa nu crezi ca atunci nu exista presiune pe coloana. exista si atunci , si tu daca vei utiliza si greutati(indiferent ca's mici sau medii) va fi si mai rau.

cezzz
08-04-2009, 00:32
De fapt tu ai facut operatie la metacarpiene (oasele palmei). Metatarsienele sunt la picior.c o o l 2
Corect! :D

AirDany
08-04-2009, 00:51
eu am dat 4 mil ca sa il fac, vara trecuta.
350 ron la policlinica sportiva este tomograf cu subst de contrast...cred ca RMN ajunge la 800...am sa ma interesez.

A4tech
08-04-2009, 01:07
M-ati cam racorit, zilele astea chiar aveam de gand sa merg sa-mi fac abonament.

AirDany
08-04-2009, 01:18
M-ati cam racorit, zilele astea chiar aveam de gand sa merg sa-mi fac abonament.
eu zic sa-ti iei gandul pana scapi de dureri. eventual cumpara-ti flexori si baga tare cand poti si cat poti.

A4tech
08-04-2009, 01:24
La care te referi, cei pt antebrat ? am niste colacei din cauciuc dur, si mai lucrez din cand in cand cu ei.

Alessandro
08-04-2009, 02:16
350 ron la policlinica sportiva este tomograf cu subst de contrast...cred ca RMN ajunge la 800...am sa ma interesez.
dar fara subs de contrast cat e? 250-300?

hieronymus
08-04-2009, 14:37
pt Air Dany: hernia de disc e mai grava decat discopatia (desi generic discopatia inseamna afectiune a discului, deci ar include si hernia). In cazul discopatiei, discul e uzat, hai sa zicem in proportie de 10%, pe partea stanga. In cazul herniei s-a rupt deja o bucata de disc, care daca migreaza (aluneca) pe traiect, poate sectiona nervul sciatic, producand paralizia membrelor inferioare. In acest caz se cere operatia de urgenta, in max 4 ore. daca nu, paralizia ramane permanenta. Basescu cam in starea asta era cand s-a operat. S-a dus de urgenta in Austria pt ca stia ca acolo iti scoate vechiul disc, si iti pune altul, dintr-un material de plastic, care inlocuieste cat de cat discul scos. In Romania nu iti mai pune nimic, ti-a scos discul, si ala esti, te pensionezi imediat. In cazurile mai putin grave, nu iti scoate tot discul, ci ti-l ajusteaza, ti-l ,,pileste'', ti-l ,,rotunjeste'', eliminand asftfel cioturile care apasa pe nerv.
pt A4tech: ai citit ce am scris mai sus??? Asa ajungi daca mai mergi la sala cand ai dureri. Deci trebuie sa te abtii de la orice efort fizic, atata timp cat ai durere. Clar??

AirDany
08-04-2009, 15:23
dar fara subs de contrast cat e? 250-300?
tomograf la coloana fara substanta de contrast e 250 parca sau 200...

hieronymus
08-04-2009, 15:46
tomograf la coloana fara substanta de contrat e 250 parca sau 200...

nu cred ca iti trebuie substanta de contrast tie, asta se pune doar daca nu se vede.

A4tech
08-04-2009, 18:09
pt A4tech: ai citit ce am scris mai sus??? Asa ajungi daca mai mergi la sala cand ai dureri. Deci trebuie sa te abtii de la orice efort fizic, atata timp cat ai durere. Clar??
sa traiti, am inteles. c o n f u

Alessandro
13-04-2009, 11:00
salut Hiero. as fi vrut sa stiu, in ce masura esti refacut, dupa ce iti schimba discul uzat? am vazut ca ai scris acolo, ca basescu cand si-a facut operatia aia...i-a inlocuit discu. si nu am gasit pe net nimic legat de acest lucru. am un fost coleg de sc, si tatal lui tot hernie a avut, si am impresia ca a facut o operatie asemanatoare...imi spusese ca i-a inlocuit acolo discu. adica discul pe care ti-l pun ei acolo este o copie fidela al celui...de odinioara?

hieronymus
13-04-2009, 11:50
salut Hiero. as fi vrut sa stiu, in ce masura esti refacut, dupa ce iti schimba discul uzat? am vazut ca ai scris acolo, ca basescu cand si-a facut operatia aia...i-a inlocuit discu. si nu am gasit pe net nimic legat de acest lucru. am un fost coleg de sc, si tatal lui tot hernie a avut, si am impresia ca a facut o operatie asemanatoare...imi spusese ca i-a inlocuit acolo discu. adica discul pe care ti-l pun ei acolo este o copie fidela al celui...de odinioara?

Nu mai esti la fel ca inainte dupa ce ti se schimba discul, pt ca un implant, oricat de bine facut ar fi, nu poate fi la fel ca organul original. Dar, dupa o operatie in care ti se inlocuieste un disc, esti mult mai bine decat dupa o operatie in care ti se scoate discul si nu iti pune nimic la loc.
Dar tu nu te gandi la operatie, nici vorba de asa ceva. Suna la TEchirghiol si programeaza-te pt 2 saptamani la vara, asta e cea mai buna solutie pt tine.

Alessandro
13-04-2009, 15:36
am inteles,,,,mai pun o intrebare. stiu ca nu ai cum sa te pronunti 100% ca nu ai vazut radiografiile si rmn meu....doar din ce ti-am povestit eu. ce e mai bine? recuperare, sau scoaterea discului si pus altu? avand in vedere situatia mea? in sensu sa nu ma gandesc la operatie....aia fiind ultima solutie, pt cei f avansati? as fi vrut sa stiu....daca te simti mai bine dupa operatie, sau dupa recuperare. si la ce nivel poti sa mai faci oarecum sport, in cele 2 cazuri.

cezzz
13-04-2009, 17:00
am inteles,,,,mai pun o intrebare. stiu ca nu ai cum sa te pronunti 100% ca nu ai vazut radiografiile si rmn meu....doar din ce ti-am povestit eu. ce e mai bine? recuperare, sau scoaterea discului si pus altu? avand in vedere situatia mea? in sensu sa nu ma gandesc la operatie....aia fiind ultima solutie, pt cei f avansati? as fi vrut sa stiu....daca te simti mai bine dupa operatie, sau dupa recuperare. si la ce nivel poti sa mai faci oarecum sport, in cele 2 cazuri.
mane parerea mea e ca sa cam terminat cu sportul pt tine, orice vei face o sa ai mereu probleme cu spatele... culturismul ca si multe alte sporturi este contra-indicat pt cei cu afectiuni grave ale coloanei vertebrale. Eu zic sa te orientezi spre inot de ex...

AirDany
14-04-2009, 12:49
cezz, esti prea pesimist. timpul le rezolva pe toate.

am fost astazi la medic...i-am facut o recapitulare ("am fost acum 3 saptamani, m-ati diagnosticat cu lumbago subacut, mi-ati dat tratament cu xefo, myolastan si fastum gel si...n-a trecut...sunt usoare imbunatatiri, dar nu a trecut"). Aparent a inteles despre ce e vorba si mi-a dat alt medicament "mai puternic" cica. Celedrex 200mg. 10 comprimate, 1/zi, la nevoie (adica a zis sa iau doar daca ma doare). Daca nu trece nici cu asta, urmeaza RMN, radio sau ceva pentru ca "s-ar putea" ca discul sa fie afectat. (S-ar putea?!!!). Apoi a facut vreo 2 comentarii legate de faptul ca sunt tanar, iar tratamentele ar trebui sa dea rezultatele asteptate.

Intrebari:
1. Hieronymus, ce parere ai de celedrex?
2. A zis sa iau doar cand ma doare spatele. Daca ma dor lombarii cand ma aplec datorita contracturii, asta se cheama ca ma doare spatele? (de obicei la mine asta e durerea de spate, durerea muschilor lombari la aplecare)

Precizare:
1. acele "ameliorari usoare" chiar mi-au facut zile bune. Joi am incheiat tratamentul, iar vineri eram asa de binedispus (ca nu ma deranja spatele) incat m-am dus si am spalat masina, ceea ce la mine nu e chiar lucru putin.
2. medicul probabil are impresia ca eu am dureri mari ca atunci cand mi-a dat celedrex a spus sa-l iau "ca sa-mi tihneasca sarbatorile pascale". mie doar imi da stare proasta faptul ca e ceva acolo si nu trece, dar durerea nu prea ma impiedica sa fac ceva anume.

Edit: pe net am gasit doar "CELEBREX" nu "CELEDREX". pe hartie, scrisul medicului de tipar este un "D" clar.

AirDany
14-04-2009, 18:57
in prospectul medicamentului scrie "Nu luati Celebrex daca: ati suferit de astm bronsic, polipi nazali sau congestie nazala severa sau reactii alegice[...]". Am polipi. Deci am terminat-o si cu medicamentul asta...

A4tech
14-04-2009, 20:03
SI eu am folosit celebrex, ce-i drept mi-au mai trecut durerile. Momentan ma doare doar cand ma trezesc si ma asez in pat. Dar e mult mai bine.
La debutul durerilor, ma deranja chiar si la mers.

PS: Si eu am polipi, dar l-am luat 10 zile, nimeni nu mi-a spus nimic. Damn!!! in perioada adminsitrarii am avut ceva febra 37,2-37,4

Ce parere aveti de centurile astea: http://www.romedic.ro/sectiune/bentris.php , cancan sau sunt folositoare ?

Alessandro
14-04-2009, 20:39
http://www.euromedicagrup.ro/torace-abdomen.php
mie imi daduse sa aleg intre 112650 si 112610

hieronymus
15-04-2009, 15:27
1)Pt Alessandro: e clar ca in cazul tau cea mai buna solutie este namolul+bai sarate+soare, impreuna cu un program de recuperare electro, kineto si masaj, dar facute SIMULTAN.Eu cred ca durerile te vor lasa, chiar in prop. de 100% daca stai 3 sapt acolo, dar la cea mica miscare gresita o vor lua de la capat. Deci, ca sa iti raspund precis la intrebare, recuperarea la Techirghiol e mai buna decat operatia cu inlocuire de disc. De fapt o sa vezi ca sunt multi operati de hernie la Techirghiol, vin si ei la recuperare, sunt o gramada de exercitii pe care nu au voie sa le faca si pe care tu le poti face.
Cat despre sporturi, adio sporturi de forta. Personal iti recomand inot pe spate, gimnastica in apa, gimnastica medicala, tenis de masa, si bicicleta (fixa si mobila).
2)Pt A4Tech: centurile prezentate de tine nu iti sunt bune decat daca vrei sa cari ceva prin casa (un frigider, o mobila, etc). Cele prezentate de Alessandro sunt mai bune si se recomanda pt o utilizare zilnica (se iau si la scoala pe sub tricou): 112650 si 112610.
Nu cred ca ai avut febra de 37.4 de la Celebrex. Ai avut tu o infectie latenta in organsim. Daca Celebrex-ul facea o reactie cu alt medicament, faceai o febra mult mai mare.
2)pt Air Dany: stiu ca e un antiinflamator puternic, dar nu cunosc detalii. Daca nu te-ai operat de polipi, sau nu urmezi un tratament pt decongestionarea cailor nazale, eu zic ca poti sa il iei. Ca alternativa poti sa faci injectii cu Dyplophos, una pe luna, sunt extrem de bune.
Pe de o parte spui ca nu te doare rau, dar pe de alta parte esti fericit ca ai putut sa speli masina. Aceasta e o operatie usoara, deci daca pana acum nu ai putut sa o faci, e clar ca ai avut o problema serioasa. Doctorul ti-a spus ca ,,ar putea sa fie o afectiune a discului''. Eu zic ca sunt 90% sanse sa fie o afectiune a discului. O criza de lumbgo simpla (in care discul nu e afectat) te lasa in 2-3 saptamani. Am vazut oameni care azi nu puteau sa se aplece, din cauza crizei de lumbago. Cu electro, masaj si kineto si-au revenit in 3 saptamani. Nu inteleg de ce nu ma asculti si nu mergi la recuperarea aia odata. Poate ca doctorul nu are competenta sa iti dea trimitere, sau poate vrea sa evite aglomeratia de acolo, sau poate are alte motive, dar iti spun clar CA FARA ELECTRO, MASAJ SI KINETO NU ITI TRECE. Mergi la o clinica de balneo-fizio-terapie si plateste din banii tai daca ortopedul nu iti da trimitere, dar nu mai pierde timpul. Nu mai spera degeaba, ca te lasa cu antiinflamatoare, daca era sa te lase te lasa in 2-3 sapt.

AirDany
15-04-2009, 16:07
Fizic as fi putut sa spal masina oricand, dar in momentul in care simteam durerea de spate, mi se strica ziua de tot si adio chef de ceva. Nu durerile ma impiedicau s-o fac ci starea de spirit proasta indusa de faptul ca e ceva acolo. A vorbit mama si cu medicul si i-a spus ca daca la Xefo n-am avut reactii adverse, nici cu Celebrex n-ar trebui sa fie problema. Chiar voiam sa te intreb de injectii, pt. ca medicul a spus daca nici cu Celebrex nu trece, imi va da injectii. Nu e vorba ca nu te ascult, dar nu depinde in totalitate de mine. Nu prea am sprijin din partea alor mei in sensul asta...mai mult ma descurajeaza (daca asa a spus medicul, faci cum spune el). I-am spus mamei de nu stiu cate ori de fizio...da din cap si imi da acelasi raspuns "vedem daca nu-ti trece cu medicamentele de la medic".

Halter
15-04-2009, 16:50
faci si u un pic de scandal si se rezolva:rolleyes:

AirDany
15-04-2009, 16:54
faci si u un pic de scandal si se rezolva:rolleyes:
azi m-am si enervat si i-am spus "maine ma duc la spital si fac radiografie". n-a zis nimic. o intreb daca are vreo problema cu asta...a dat din umeri "nu stiu". parca n-as avea cu cine vorbi. apoi intr-un final imi spune "si ce tot imi zici ca faci, faci? te opresc eu sa faci?".

hieronymus
15-04-2009, 18:06
Fizic as fi putut sa spal masina oricand, dar in momentul in care simteam durerea de spate, mi se strica ziua de tot si adio chef de ceva. Nu durerile ma impiedicau s-o fac ci starea de spirit proasta indusa de faptul ca e ceva acolo. A vorbit mama si cu medicul si i-a spus ca daca la Xefo n-am avut reactii adverse, nici cu Celebrex n-ar trebui sa fie problema. Chiar voiam sa te intreb de injectii, pt. ca medicul a spus daca nici cu Celebrex nu trece, imi va da injectii. Nu e vorba ca nu te ascult, dar nu depinde in totalitate de mine. Nu prea am sprijin din partea alor mei in sensul asta...mai mult ma descurajeaza (daca asa a spus medicul, faci cum spune el). I-am spus mamei de nu stiu cate ori de fizio...da din cap si imi da acelasi raspuns "vedem daca nu-ti trece cu medicamentele de la medic".

Sunt mai mute tipuri de injectii: Voltaren si Dyplophos sunt cele mai uzuale. Eu iti recomand Dyplophos, cu asta se fac si infiltratii la coloana, el fiind foarte eficient.
Dar pana la ele poti incerca si cu Cerebrex+un pansament gastric (ranitidina, famotidina sau omez). E mai puternic decat Voltaren. Cu gel nu iti dai?? Incearca ketoprofen-spray si un pansament ortopedic pt lumbago.
Pana una alta mergi la un cabinet particular, si fa o RADIOGRAFIE A COLOANEI LOMBARE, FATA SI PROFIL. Platesti vreo 70 RON si gata, in 10 min. iei interpretarea.
Sa ceri si interpretarea scrisa de medicul radiolog pe hartie, nu numai radiografia.

AirDany
15-04-2009, 18:54
Fastum Gel folosesc...dar se va termina in curand tubul. Voi lua ce ai spus. Tot de Dyplophos i-a spus si medicul la telefon mamei.

A4tech
15-04-2009, 20:40
Am facut astazi niste exercitii pt brate: Antebrat - cu mingea de cauciu iar pt. biceps - cu o coarda foarte uzata de la un flexor. Ma simt ok, am prea multa energie, nici noaptea nu prea pot dormii. Trebuie consumata.

AirDany
16-04-2009, 00:05
mai bine razbuna-te doar pe flexor si eventual fa treburi in casa (gunoi, cumparaturi etc.)

hieronymus
16-04-2009, 10:49
Fastum Gel folosesc...dar se va termina in curand tubul. Voi lua ce ai spus. Tot de Dyplophos i-a spus si medicul la telefon mamei.

1)Ma bucur ca macar aici eu si doctorul suntem de acord.

2)pt A4tech: gimnastica medicala faci?? E o cale buna sa iti mai consumi din energie. Eu zic ca si tenisul de masa e OK, si, putin mai incolo, mersul pe bicicleta (dar sa stai aplecat in fata in sa, ca greutatea trunchiului sa apese pe ghidon, nu pe coloana)

A4tech
16-04-2009, 21:24
Gimastica medica inca nu fac, poate dupa Sarbatorile Pascale.
Tenisul de masa e ok, in conditiile in care jocul este mai static ? In trecut jucam la nivel destul de avansat, pariuri ... si ma aruncam dupa mingi sa le recuperez.