PDA

View Full Version : Durere spate + picior

Pages : 1 2 3 [4] 5 6

hieronymus
23-07-2009, 12:54
mie mi se pare ca ai si o mica scolioza lombara dreapta (dextero-convexa), nu ti-a zis nimic doctorul de asta??
Oricum, se vede o pensa (tasare, apropiere) de vertebre la nivel L5-S1 (lombar5-sacral 10), asa ca imi mentin sfatul sa o lasi mai moale cu baschetul si cu ridicatul de greutati. Daca continui, vertebrele L5 si S1 se vor apropia, se vor tasa si mai mult, pana cand vor apasa bine pe terminatiile nervului sciatic, si atunci sa te tii durere.

A4tech
23-07-2009, 16:59
Din puncte de vedere neurologic doctorita mi-a spus ca nu e nimic grav.
Unde sa ma mai duc ca sa-mi dea diagnosticul corect ?

PS: la radiografie, e posibil sa nu fi stat eu drept si din cauza asta sa vezi o mica scolioza?

hieronymus
24-07-2009, 14:22
Da, e posibil sa nu fii stat drept, de aceea e necesar sa mergi sa te si examineze fizic un medic de balneofizioterapie. Oricum, inclinatia e mica, e exclus sa iti produca dureri.

Pai diagnosticul ti l-au pus deja: pensare L5-S1. Daca vrei sa urmezi un program de gimnastica medicala si fizioterapie, poti sa mergi la un medic BFT (balneo fizio terapie), cu radiografia in mana, si dr iti va da trimitere la recuperare.

Oricum, neurochirurgul la care ai fost stie f bine ce inseamna pensare si de ce te doare pe picior, dar nu a vrut sa te sperie si ti-a spus ca nu e nimic grav (in sensul ca nici nu se pune problema operatiei). Daca vrei sa urmezi programul de recuperare, mergi la medicul BFT.

A4tech
25-07-2009, 01:33
O intrebare probabil stupida, dar o s-o pun. O sa mai am vreodata sanse sa am o activitate fizica normal, asta insemnand sala, baschet (sportul meu preferat), patinaj, sky etc ?

Alessandro
25-07-2009, 01:52
O intrebare probabil stupida, dar o s-o pun. O sa mai am vreodata sanse sa am o activitate fizica normal, asta insemnand sala, baschet (sportul meu preferat), patinaj, sky etc ?
nu e deloc o intrebare stupida....dar desi aici pe site nu cred ca sunt medici....deci nici eu nu sunt...dar zic ca nu. deja coloana e "macinata", "uzata"...sunt altii care la batranete patesc asa ceva datorita zecilor de ani in care au carat, sau au avut o activitate fizica ce i-a uzat mult...dar la varsta ta..banuiesc ca esti tanar.

A4tech
25-07-2009, 02:07
Eu sunt o persoana mai optimista, si prefer sa cred ca odata refacut voi putea avea o activitate fizica oarecum normala.

Tu cum te mai simti ?

Alessandro
25-07-2009, 02:27
pai nu m-ai inteles bn. normal ca o sa te refaci si nu o sa mai ai dureri. asta se poate. si poti sa faci ceva sport. dar nu la nivelul pe care l-ai facut pana acum. eu...nitel mai bn. dar e al naibii de greu sa nu faci nimic. chiar acu cateva sapt am avut cateva zile in care chiar m-am fortat mult de tot: am schimbat aragazu si canapeaua din sufragerie. hai ca la aragaz a fost usurel ca l-am bagat in lift. dar canapeaua iau 5 etaje de imi venea sa imi scuip si plamani. dupa nu am simtit durere, dar o presiune f mare pe vertebre, parca aveam in cap vertebrele si le vedeam cum se aproprie una de alta.

Alessandro
25-07-2009, 02:34
Eu sunt o persoana mai optimista, si prefer sa cred ca odata refacut voi putea avea o activitate fizica oarecum normala.

Tu cum te mai simti ?
e f bine asta. nu doar in cazul de fata. asa in general in viata de zi cu zi. eu nu sunt nici optimist nici pesimist. dar in ceea ce priveste spatele, mai mult pesimist. oricum nu cred cand aud pe altii ca daca esti optimist se rezolva orice. as vrea sa vad eu cum prin optimism se duce discu la loc, sau se hidrateaza si se cicatrizeaza klumea pt totdeauna si cum pot sa scap de herniile pe care le am.

AirDany
25-07-2009, 22:20

de performanta, in mod cert nu. dar daca scapi de dureri cred ca vei putea face sport la nivel de "meci cu baietii"(asa spunea hieronymus si e logic - daca nu faci excese va fi ok).

A4tech
26-07-2009, 22:44
Pfuai, de cand am inceput sa iau tratament, spatele mi-a trecut dar ma doare piciorul (bicepsul femural si coboara spre exteriorul gambei) si mai tare.
Repaos + Aulin (plicuri), Mydocalm si Diclofenac (gel) cam asta mi-a dat medicul, si parca in loc sa-mi treaca ma daore mai tare.

Alessandro
26-07-2009, 22:49
pai nu ti-a trecut nimic....daca te dor picioarele sti bn ca de la spate e. asa ca....si la ce te asteptai de la niste pastile? mi-a dat si mie, de mi-a umplut traista si m-a secat de bani...am luat o pastila, am facut alergie si mi-am bagat ceva in ele.

hieronymus
27-07-2009, 13:49
Pfuai, de cand am inceput sa iau tratament, spatele mi-a trecut dar ma doare piciorul (bicepsul femural si coboara spre exteriorul gambei) si mai tare.
Repaos + Aulin (plicuri), Mydocalm si Diclofenac (gel) cam asta mi-a dat medicul, si parca in loc sa-mi treaca ma daore mai tare.

Acum sper ca realizezi ca doctorul nu te-a informat corect cand ti-a zis ca ,,nu e nimic grav''. De fapt el stia ca e grav, dar nu a vrut sa te sperie. Nu-ti dadea el Aulin daca nu era grav.
Sa iti fie clar: daca te doare pe picior in jos, e din cauza faptului ca discul deplasat apasa pe terminatiile nervului sciatic''. Salele (adica zona lombara) nu te mai doare, aici te cred, dar te doare pe picior in jos. Cu cat discul e mai deplasat intr-o parte, cu atat te va durea si mai jos pe picior.
Dupa cum descrii, ai doua discuri deplasate: L5-S1, si de aceea te doare bicepsul femural, si L4-L5, si de aceea te doare pe exteriorul gambei.
Aulin e un antiinflamator extrem de puternic, daca nici cu ala nu te-a lasat eu zic sa mergi la medicul BFT la recuperare, sa faci masaj, electro si eventual gimnastica. Numai asa te va lasa durerea, la nivelul de durere la care esti tu (adica dureri pe picior in jos), nu ai sanse sa te lase cu Aulin.

Cat despre baschet, se pare ca nu m-ai inteles: nu mai ai voie baschet la nici un nivel. Poti fac inot, sala la nivel de fitness, miuta cu baietii in parc, cicilism, patinaj la nivel de amator, tenis de masa, dar cam atat.
Adio baschet si ski.

AirDany
27-07-2009, 16:30
De genoflexiuni ce parere ai? Ca mi-am facut o umbra program cu flotari si tractiuni si ma gandeam ca poate pot sa bag si genoflexiuni si/sau ridicari pe varfuri (libere fireste).

A4tech
27-07-2009, 16:45
Hiero, daca doctorita stia ca este destul de grav, de ce nu mi-a recomandat imediat R.M.N-ul ?

Alessandro
27-07-2009, 16:56
Hiero, daca doctorita stia ca este destul de grav, de ce nu mi-a recomandat imediat R.M.N-ul ?
pai mai sunt si dr prosti, sper ca nu jignesc pe nimeni de aici. si eu am prob destul de grave...si ce mi-a zis de rmn? am fost eu de buna voie...mi-a mai zis ceva dupa fizio? intrebam eu de gimnastica medicala, masaj, etc...

hieronymus
27-07-2009, 18:02
1)Hiero, daca doctorita stia ca este destul de grav, de ce nu mi-a recomandat imediat R.M.N-ul ?

Alessandro ti-a raspuns mai bine decat mine.

2)@AirDany: Uita de genuflexiuni. poate asa, cateva repetari fara greutate pe umeri, dar cu bara pe umeri nici gand.

AirDany
27-07-2009, 18:17
2)@AirDany: Uita de genuflexiuni. poate asa, cateva repetari fara greutate pe umeri, dar cu bara pe umeri nici gand.

ma refeream la cele facute acasa, fara greutate...adica doar cu greutatea corpului.

hieronymus
27-07-2009, 19:44
Din acestea poti sa mai faci, dar sa nu sari calul. Tot mai bune sunt flotarile.

A4tech
27-07-2009, 21:47
pai mai sunt si dr prosti, sper ca nu jignesc pe nimeni de aici. si eu am prob destul de grave...si ce mi-a zis de rmn? am fost eu de buna voie...mi-a mai zis ceva dupa fizio? intrebam eu de gimnastica medicala, masaj, etc...
Cu trimitere + asigurare, nu platesti cat ai plati daca mergi de buna voie. Cam asta e ideea.

Alessandro
28-07-2009, 00:03
chiar nu am facut calculul. am fost la un neurochirurg (imi recomandase cineva)...pac pac in 5 min am vb cu aia acolo si apoi am fost la una dasta privata si m-a rezolvat repede...bn am dat si 4.5mil.
PS: chestia cu dr prosti...chiar nu am vrut sa supar pe nimeni (ma gandesc ca poate sunt pers in domeniu asta, sau au rude), dar asta e adevarul, ca in orice domeniu, mai sunt si pers nu f bine pregatite.

hieronymus
28-07-2009, 13:01
Multi doctori buni au plecat din tara, pt salarii mai mari, mai ales generatia tanara si buna. A ramas cine e prea in varsta sau are familie aici.

Oricum, A4tech, tr sa mergi cu trimitere+asigurare la un medic BFT sa iti faci recuperarea, daca vrei sa te lase durerea si daca vrei sa nu recidiveze la prima aplecare sa te inchei la sireturi.

A4tech
28-07-2009, 16:14
O sa ma duc maine si la neurochirurg, vreau sa aflu diagnosticuri din mai multe surse (medici), iar tot saptamana asta ma voi duce si la BFT.

Hiero, am inteles de la mai mult iprieteni ca Aulin-ul nu este foarte bun, adica fiind prea puternic daca nu o sa-mi treaca acuma, pe viitor o sa fie nefolositor. Ce imi recomanzi, sa intrerup tratamentul cu el, sau nu ?

hieronymus
28-07-2009, 16:50
nu intrerupe, termina cura de 5 zile. Apoi opresti si incepi electroterapia+masaj+gimnastica.

A4tech
28-07-2009, 20:23
5 zile ? tratamentu este pentru doua saptamani.

Problema e cam asa, astazi n-am putut sa-l iau la ora obisnuita (12 dimineata), si nu ma mai durut nici un picior. Acuma la 6 cand l-am luat, iara m-a luat durerea, e normal ?

AirDany
29-07-2009, 13:09
Am patiti ieri o chestie destul de nasoala : am cazut cu bicicleta intr-o rapa. Mergeam cu bicicleta pe o poteca ingusta in afara orasului...un moment de neatentie (ma uitasem la cel din spate) si roata din fata a iesit de pe carare. Am pus din reflex mainile in fata insa nu m-au ajutat - am dat cu umarul stang de pamant, cu genunchii si cu maxilarul dupa care m-am rasturnat cu tot cu bicicleta in rapa.

Pe moment nu am simtit durere la spate, m-am ridicat, mi-am revenit...mi-am scos ghimpele din fund (noroc de tufisul in care m-am oprit ca altfel ajungeam in mlastina). Pana aici totul bine. Seara pe la 11-12 in timp ce ma barbieream mi s-a contractat un lombar. Cand sa ma bag in pat n-am putut sa ma aplec. M-am ridicat...m-am aplecat din nou si acum am putut bine. Azi dimineata vad ca nu mai e contractat si nici nu ma doare spatele in mod special. Am jenele cotidiene de la trezire pe care nici nu le mai bag in seama. Sper sa nu fie urmari dupa cazatura asta.

Partea cea mai nasoala : mi s-a rupt claxonul :(

hieronymus
29-07-2009, 14:06
@A4tech: 14 zile de Aulin e un termen extrem de mare, nu pot sa cred ca un medic ti-a prescris asta. Sa stii ca au avut dreptate prietenii care ti-au spus ca dupa cura asta cu Aulin nici un antiinflamator nu va mai avea efect...
De ce nu ma asculti tu pe mine, si nu mergi la un medic BFT sa faci recuperarea??
Tratamentul antiinflamator al spatelui se face pe etape, progresive: gel Diclofenac, plasturi ortopedici, ketoprofen, voltaren, apoi vin Aulin si Dyphropos. Daca doctoria a spus ca nu e grav, de ce a inceput cu cel mai tare?

Parerea mea e sa nu faci 14 zile cu Aulin, ca iti strici si stomacul si sistemul imunitar. Mai bine ia 2 pastile de Ketoprofen/zi/doza medie pana ajungi la 10 zile, si incepe odata recuperarea, aia, ca numai asa te lasa durerea.
Cat despre durerea pe picior, ea nu a revenit din cauza ca ai luat Aulin, mai degraba te-ai fortat tu fara sa iti dai seama.

@AirDany: cand ti-am recomandat bicicleta, ti-am spus sa ai grija la cazaturi, dar uite ca ai comis-o. Cand ai cazut, spatele s-a slabit brusc, chiar daca nu ai simtit. La prima aplecare e logic ca a cedat imediat, de aceea te-a durut seara. Daca nu cadeai, sa fii sigur ca nu te durea seara,
Lasa claxonul spart, si invata sa nu te mai apleci cand simti ca te doare, in scopul de a verifica durerea. Tu cand te-ai bagat in pat, nu trebuia sa te apleci din nou, de proba, trebuia sa te bagi in pat si sa stai acolo in pozitia dcubit, pana se mai rearanjau discurile.
Pe viitor sa iti fie invatatura de minte: cum ti se pare ca te doare, stai imediat in decubit, 5 min, chiar si pe covor daca nu ai patul la indemana. Nu te mai complica singur facand aplecari de proba.

A4tech
29-07-2009, 16:13
Hiero, Aulinul asta ... pastilele sunt periculoase sau prafurile la pliculet ce se dizolva in apa. Eu am luat doar 7 zile, dar gata m-am oprit. Bine ca mi-ai zis, am vazut ca in multe tari din UE si Sua este interzis.
In plus, nu m-a intrebat nimic, am vazut ca sunt multe contraindicatii.

Am fost azi la neurochirugie, dar medicul a fost in operatie si trebuie sa merg inca o data. Imediat dupa ce termin cu neurochirurgia ma duc la fizioterapie. Iar pastile, nu cred ca mai iau nimic ... ca si asa, m-a apucat o alergie. Iar prea multe o sa ma aduca din nou la candidoza bucala.

hieronymus
29-07-2009, 17:16
Si prafurile si pastilele sunt la fel de periculoase pt ca ele contin aceiasi substanta activa, difera doar forma de prezentare. F bine ca nu mai iei, personal mi se pare excesiv de mult sa prescrii 14 zile de Aulin, si 2 pastile/zi.
Totusi, nu e bine sa nu mai iei nimic, poti incerca Ketoprofen supozitare, unul la 2-3 zile, dar nu intrerupe brusc trat cu antiinflamatoare.
Iti repet: la neurochirurg mergi degeaba, ca el doar iti spune daca este sau nu este cazul de operatie. Pe viitor te rog sa nici nu imi mai povestesti experientele de la neurochirurgie, imi spui doar ce ti-a zis medicul BFT si ce ai facut la recuperare.

A4tech
29-07-2009, 18:38
Eu te inteleg ce zici , dar e singurul care imi poate da trimitre la RMN. Am vb si cu oameni din sala si nu au platit nimic.

La BFT ma duc luni, si sper sa incep si sedintele de fizioterapie tot luni.

hieronymus
29-07-2009, 19:18
La RMN iti poate da trimitere si medicul BFT. Oricum, tu platesti costul RMN-ului, Daca iti faci o internare de o zi, platesti la jumatate.

Ok, luni, cel tarziu marti sa imi spui ca ai inceput fizio+masaj (gimnastica e bine sa o amani o saptamana, mai stai putin sa iti dai drumul la spate).

Alessandro
01-08-2009, 01:02
Hiero, la Techirghiol se fac proceduri sambata si duminica?

A4tech
02-08-2009, 20:10
Alessandro: Cat te-a tinut la RMN, si ti-a adaugat itnravenos ?

Alessandro
02-08-2009, 21:15
nu mi-a facut substanta de contrast. imi spusese H, sau citisem eu pe net, dar am uitat, numai in anumite situatii iti injecteaza, ca sa iasa mai clar RMN-ul. eu am facut langa Bagdasar. Hyperdia se numeste cred. am stat destul deputine. am avut noroc ca eram cu mama si avea bani la ea. si ei tocmai vroiau sa inchida, ca ma dusesem mai pe seara. si te dezbraci in chiloti, iti da un fel de halat pe tine, f subtire si transparent. te baga intr-un tub, iti pune niste casti pe ureche care fac un zgomot destul de puternic si stai acolo parca 15 min, nu mai tin minte. si apoi mai stai putin sa iti scrie interpretarea. si iti da si un CD cu interpretarea si apoi tu te duci la neurochirug sau la ortoped sa iti "descifreze" rezultatul....sau poti sa ii spui lui Hyeronimus :D am dat 4mil atunci doar pe RMN. daca ma interna plateam 1.5mil cred. daca era si subs de contrast cred ca inca 1 mil in plus.

A4tech
02-08-2009, 22:49
M-am uitat pe net la cabinet si am inteles ca te tine intre 15 si 45 de minute. Sper sa stau perioada de timp minima, pentru nu pot sta atata timp intr-un singur loc.

A4tech
04-08-2009, 23:17
Rezultat RMN
-Vertebre T12-S4 structura normala
-Discuri intervertebrale normal hidratate
-Fara protruzii sau hernieri discale
-Con medular aspect normal
-Fara modificari patologice intradurale

Concluzie
RMN coloana lombara aspect normal

Ce parere ai Hiero ?

Alessandro
04-08-2009, 23:19
pai si pana la urma...tu ce ai? ca ce scrie acolo, rezulta ca esti sanatos.

cezzz
05-08-2009, 10:07
nu are nimic:)

AirDany
10-08-2009, 12:09
http://www.getfit.ro/exercitii/crunch/
http://www.getfit.ro/exercitii/ridicarea-picioarelor-din-atarnat/
sau clasicele ridicari de trunchi de pe podea cu genunchii indoiti, dar cu ridicare incompleta?

crezi ca as putea incerca ceva dintre astea?...facute cu precautie evident, miscare lenta.

alta chestiune: vrea un prieten sa ma apuc odata cu el de catarari/escaladari. este un club in iasi care se redeschide la toamna. e ok, nu? adica...solicita bratele, antebratele, degetele, dorsalii, umerii si cam atat...

AirDany
12-08-2009, 12:32
si mai era o chestie: flotarile la banci(birouri in cazul meu) sunt ok? (intreb din cauza pozitiei...picioare drepte)

AirDany
16-08-2009, 16:44
Triplu post, dar asta e: am incercat cateva ridicari de picioare din culcat - ma simt foarte bine la spate dupa ele. Nu am facut cu picioarele drepte si nici miscarea nu am facut-o complet, dar efectul se simte foarte bine.

cezzz
18-08-2009, 10:46
dany dar tu ce vrei sa faci? si pana la urma ce ai la spate?

AirDany
18-08-2009, 19:28
dany dar tu ce vrei sa faci? si pana la urma ce ai la spate?
la prima intrebare nu stiu ce sa-ti raspund pentru ca nu stiu la ce te referi.
ce am : medicii mi-au pus diagnostic de lumbago subacut, insa hieronymus spune ca este discopatie lombara (ii impartasesc parerea avand in vedere ce am citit despre afectiune si comparand simptomele).

cezzz
18-08-2009, 19:56
la prima intrebare nu stiu ce sa-ti raspund pentru ca nu stiu la ce te referi.
ce am : medicii mi-au pus diagnostic de lumbago subacut, insa hieronymus spune ca este discopatie lombara (ii impartasesc parerea avand in vedere ce am citit despre afectiune si comparand simptomele).
1.nu inteleg ce vrei u sa faci cu ex alea.. ce scop ai.. 2. poate o sa ma contrazica ceilalti insa eu sunt de parere ca ar treb sa te gandesti ca nu ai nimic, sa crezi lucrul asta! corpul are capacitatea de a se regenera, insa totul pleaca de la psihic. Esti tanar, orice problema de sanatate ai avea trece repede. Ca un sfat daca imi permiti, cauta filmul The secret si urmareste-l cu atentie, iar daca iti doresti asa mult sa faci sport si ai vointa du-te la un club unde sa ai un profesor si sa practici un sport care sa-ti placa.. nush .. gen arte martiale. Bafta

AirDany
18-08-2009, 20:17
1. hieronymus spunea ca intarirea centurii pelviene ajuta.
2. stiu despre ce vorbesti, am vazut filmul. daca nu as avea niciun fel de durere/jena, as putea sa cred lejer ca nu am nimic. as face orice sport cu placere, chiar artele martiale erau primele in top, dar ma gandesc la faptul ca ar putea recidiva durerile de dinainte daca fac anumite miscari.

De cateva saptamani am reluat activitatea fizica : tractiuni, flotari, bicicleta cat cuprinde. Sa vad cum evolueaza totul si apoi ma gandesc daca ma mai pot apuca de un sport sau nu.

Alessandro
18-08-2009, 20:52
Dany, eu zic sa te opresi doar la abdomene, flotari si tractiuni la bara. dupa ce ca a iesit apa din discurile alea si se tot muta din stanga in dreapta, mai faci si arte martiale, unde te rasucesti, si adopti pozitii nefiziologice...e f buna ideea lui cezzz, sa fi optimist si sa ai incredere in vindecare, doar ca unele chiar nu se mai vindeca, doar se stopeaza evolutia lor.

cezzz
19-08-2009, 11:03
1. hieronymus spunea ca intarirea centurii pelviene ajuta.
2. stiu despre ce vorbesti, am vazut filmul. daca nu as avea niciun fel de durere/jena, as putea sa cred lejer ca nu am nimic. as face orice sport cu placere, chiar artele martiale erau primele in top, dar ma gandesc la faptul ca ar putea recidiva durerile de dinainte daca fac anumite miscari.

De cateva saptamani am reluat activitatea fizica : tractiuni, flotari, bicicleta cat cuprinde. Sa vad cum evolueaza totul si apoi ma gandesc daca ma mai pot apuca de un sport sau nu.
am vazut mai demult un documentar pe Discovery despre niste calugari shaolini care se pregateau sa prezinte niste spectacole in afara granitei tarii lor, din cateva sute de shaolini doar o mana ereau alesi... Pers principal din documentar s-a accidentat la glezna(luxatie) si s-a dus la maestru sa-i spuna asta iar acesta i-a spus k daca poate sa mearga sa continuie... si a continuat si a fost ales intre cei care au plecat sa-i reprezinte pe calugari... intelegi tu care este morala. P.S eu zic k daca nu ti-a trecut durerea nici pana acum este de la pat, si eu am avut probleme de spate care au trecut cand am schimbat patul...;)

AirDany
19-08-2009, 11:54
Ai schimbat patul cu unul mai tare?

A4tech
19-08-2009, 22:21
si eu mi-am schimbat patul, am schimbat si o serie de perne pana mi-am gasit una comfortabila. De obicei de la unele perne ma trezeam dimineata cu dureri are trapezului.

cezzz
20-08-2009, 10:44
Ai schimbat patul cu unul mai tare?
ani de zile am dormit pe o canapea extensibila din lipsa de spatiu... Dupa ce numai puteam de dureri de spate am schimbat patul si nu cu unu clasic ci cu un suport de saltea si o saltea care mi-am ales-o dupa lungi cautari... Este vb de o saltea fara arcuri(nu dau nume k sa nu fac reclama) care ia forma si imparte in mod egal greutatea corpului, termosensibila si altele... M-a costat vreo 12mil la promotie toata operatiunea dar e una dintre cele mai bune investitii facute si unde mai pui ca a fost in perioada Craciunului si practic mi-am luat-o cadou:D Mi-am luat si o perna din fulgi de pasare si dorm neintors :D

Halter
20-08-2009, 12:58
pai zine si noua firma sau numele saltelei ca si eu am saltea pe pat de tot caca nu cred ca sa se supara nimeni daca zici;)avand in vedere ca ne faci un bine

cezzz
20-08-2009, 13:41
pai zine si noua firma sau numele saltelei ca si eu am saltea pe pat de tot caca nu cred ca sa se supara nimeni daca zici;)avand in vedere ca ne faci un bine
ok... sper sa nu se supere dl. Neagu.. e vb de Dormeo Memory 2+12.;) P.S vreau sa precizez ca nu sustin ca aceasta este cea mai buna saltea sau ca-i fac reclama... este doar o varianta la multimea de saltele existente. Un link pt cei interesati http://www.saltele-online.ro/

A4tech
20-08-2009, 18:29
eu am asa ceva si inca nu am avut probleme http://www.saltele-online.ro/saltea-ortopedica-relax.html , poate pe viitor o schimb cu un Dormeo :D ... asa de bune sunt cele fara arcuri ?

cezzz
21-08-2009, 13:50
eu am asa ceva si inca nu am avut probleme http://www.saltele-online.ro/saltea-ortopedica-relax.html , poate pe viitor o schimb cu un Dormeo :D ... asa de bune sunt cele fara arcuri ?
la asta care mi-am luat-o eu am garantie 15ani, cred ca asta spune multe despre calitatea ei:) Am optat sa fie fara arcuri deoarece sunt destul de greu si inafara de asta mai dorm si cu prietena... cat sa reziste arcurile alea saracele:D Chiar aseara am intors-o cu partea de la picioare la cap ca asa zice in manual si intreadevar e un pic mai tare... am dormit bustean SI FARA DURERI DE SPATE! asa ca daca va supara spatele SCHIMBATI PATUL!!:D

A4tech
28-08-2009, 17:41
Ce s-a intamplat cu Hiero ? Nu l-am mai vazut pe forum in ultima vreme ...

Alessandro
28-08-2009, 19:56
ba s-a intors. l-am vazut de cateva ori on zilele astea. doar ca daca nu a mai scris nimeni nicio problema. nu a mai avut nici el ce sa mai comenteze la discutiile noastre. as povestii eu ce am facut la mare la recuperare, dar am facut asa de prost, ca imi e si lene sa scriu si parca as vrea sa si uit zilele alea...

A4tech
28-08-2009, 21:55
Cum nu ? L-a intrebat AirDany ceva de niste exercitii, si eu as fi curios ce parere are de RMN-ul meu ?

Ce ai facut ?

Alessandro
28-08-2009, 22:09
da, ai dreptate, poate ca are mai multa treaba ca de obicei si inca nu a citit tot ce s-a sscris in lispa lui.

Alessandro
30-08-2009, 15:51
hai ca ma bag. sper sa pot scrie cat mai pe scurt. chestia a fost ca nu m-am dus "organizat"...financiar ;)) luasem la mine doar vreo 12 mil...nici nu imi cautasem de cazare inainte, si nici nu stiam ca sambata si duminica aia nu fac niciun fel de proceduri acolo. in fine...prima zi, ma duce tata cu masina ca avea treaba pe la mare....rezolva el treaba si ma lasa la eforie nord. ma duc acolo sa ma consulte un doctor. ala cica??? culturism? in gandu meu: "hai sictir, ca te iau acu pe biceps" :)) si imi zice ca ce am eu are 80% din populatia planetei. in gandu meu: "ba da-ma dracu, chiar asa? nu stiam ca 80% din populatia globului are 6 discuri stricate". in fine, am zis bine...ce urmeaza. imi scrie ala pe fisa sa fac unde scurte, ultrasunete, niste exercitii in bazinu de inot, sa ma dau cu namol si sa stau la soare si curenti interferentiali sau cum se numesc ca am si uitat. sa ma duc acum sa imi faca nota, sa platesc. asta dr, imi zice sa stau 10 zile. ma uit eu in portofel, ma uit la maruntisu ala de milioane....in gandu meu: "10 zile daca ma imprumuti matale cu inca vreo 12-15mil". cand sa faca aia nota, sa mi se inmoaie picioarele :| 4.5milioane pt doar 5 zile de tratament :|platesc doar pt 5 zile bineinteles. apoi sa ma duc sa ma cazez, nu cunosteam zona...asa ca m-am cazat in "cotet" la caine... :)) in fine , nu conteaza asta cu cazarea. uitasem si altceva....ca era marti, nu luni. deci ca sa stau 5 zile trebuiia sa mai dau bani pe mancare sipe cazare pt inca 2 zile ca sa ma duc sa fac 1 zi d proceduri (adica lunea care venea). suparat, fara bani in buzunar :)) mi-am bagat ceva si vineri am luat trenu si m-am dus acasa :)) oricum o experienta...ce sa zic...la anu, sau poate la iarna (desi nu o sa pot sa ma dau cunamol si sa stau la soare) o sa ma duc gata invatat si mai pregatit financiar ca te jupoaie astia. :)) va dati seama ca in 4 zile de tratament...nu s-a simtit mare lucru. sa nu fiu nae, si sa zic ca nu am simtit nimic...ceva ceva a fost mai bn...dar nu sa treaca ;)) asa ca...bani dati, suparat :D dar macar am invatat ceva :))

BogdanMM
30-08-2009, 22:36
cam scumpa lectia :))

AirDany
01-09-2009, 12:57
pana acum nu credeam sincer ca patul reprezinta o problema, insa dupa ce am dormit o saptamana dumnezeieste (dpdv al somnului si al spatelui) pe paturi tari, imi dau seama cat de prost este de fapt patul meu de acasa.

cezzz
01-09-2009, 13:17
cu banii care i-ai dat aiurea in ^excursia> ta iti luai un pat bun si in cateva zile de 'terapie` pe el, eu zic k iti treceau durerile... treb sa incerci k sa vezi dak asta e cauza.

Alessandro
01-09-2009, 13:33
legat de pat...am ceva luat de curand de vreo 2 luni si este cu mult mai tare fata de ce aveam inainte. este o mica diferenta intre cum dormeam inainte si cum ma sculam si cum este acum. legat de excursie....nu aveam de unde sa stiu ca va iesi asa...era pt prima data.

hieronymus
01-09-2009, 17:16
mda, am citit si eu ce ai scris despre excursie, nu stiam ca procedurile s-au facut asa de scumpe. Mai bine renuntai la proceduri si stateai 2 saptamani, in care faceai doar namol. Tie iti trebuie minimum 10 sedinte, ca sa simti ca te-ai refacut. Dupa 4 sedinte, se simte doar inceputul refacerii, dar marea recuperare vine dupa 10 sedinte. Dar tu ai fost la sanatoriu, in techirchiol, sau la Eforie Nord??

Alessandro
01-09-2009, 17:21
Eforie N. aveam de ales intre eforie si techirghiol, dar un amic de-a lu tata vb inainte si hai sa mergem acolo...eh, asta e, nu e prob de bani, e prob ca mai trece inca un an si nu am facut ceva klumea in ceea ce priveste sanatatea. nu am stat eu asa mult, ca puteam sa ma duc si pe jos pana la Techirghiol sa vad pe acolo cum sunt preturile...

hieronymus
01-09-2009, 18:33
La Techirghiol te costa la jumatate.m Asta e, trebuia sa mergi acolo unde ti-am spus eu de la inceput. Daca ai fost la Europa, care apartine lui George Copos, nu ma mira ca te-a costat atat de mult. Sanatoriul din Techirghiol e de stat, la Eforie e private.
Acum eu te sfatuiesc sa suni la un doctor de la sanatoriu, si te programezi la o cura intensa prin dec-ian. Se poate face si atunci, inclusiv impachetari cu namol, (au bazin) dar conditia e sa nu iesi din sanatoriu pe timpul celor 2 sapt cat stai acolo.
Inca un an fara tratament va fi mult pt tine.

Alessandro
01-09-2009, 23:29
Nu cred ca era Europa. si la cum arata, nu prea parea a fi privat. chestia e ca nu mi-a placut deloc. atatia oameni bolnavi ma deprima de tot. si tu zici sa stau acolo inchis in sanatoriu??? mai bn ma duc mai pun o data haltera in spate si scap de orice durere.

hieronymus
02-09-2009, 11:30
Ma rog, daca nu iti place in sanataoriu, astepti pana la anul si stai la gazda, dar iti spun ca tratamentul cu namol, apa sarata si curenti interferentiali care se face acolo e printre cele mai bune in momentul actual din tara.
Tu mai poti sa incerci o iradiere cu raze Roentgen. Nu e ceva care sa te vindece, dar nu mai simti durerea, daca nu mai simti durerea se relaxeaza si contractura spatelui, deci tot e ceva.
Acum nu stiu unde se face acest tratament, cred ca la cei care fac radiografii, nu e chiar stintific, dar daca ai curaj poti sa te interesezi si sa incerci.

Alessandro
02-09-2009, 11:37
suna nasol, sigur nu patesc nimic?

hieronymus
02-09-2009, 19:27
practic e un fel de radiografie, am vb cu cativa oameni care au facut, si nu ii mai durea spatele de peste un an. Dar erau oameni la 50 ani, nu ii mai interesa sportul, doar sa scape de dureri. Partea proasta e ca nu vindeca, ci doar ia durerea, (practic nu mai simti durerea), dar la sala tot nu vei putea merge.
Trebuie sa vb cu cineva care a facut, nu e o metoda medicala, dar am vazut ca a dat efecte. Insa te si radiaza.
Nu stiu ce sa te sfatuesc aici, trebuie sa te interesezi la cineva care a facut, apoi vb cu un medic radilog sa vezi ce riscuri sunt exact, si tu decizi ce faci. Mai mult nu am ce sa iti spun!

AirDany
02-09-2009, 19:35
In ce masura ajuta dormitul pe suprafata tare?
Acum 2 nopti am dormit in patul meu obosit si moale si m-am trezit cu jena in toata coloana care m-a tinut cam toata ziua (deci nu numai in zona lombara).
Noaptea trecuta am dormit pe podea(nu direct pe podea, am pus o plapuma in doua si m-am invelit cu un cearsaf ca sa nu ma traga curentul la spate) si azi m-am simtit foarte bine comparativ cu ziua de ieri.

Nici la mare nu am avut probleme cu spatele (tot paturi tari in camera), doar in ultima zi de inot am simtit o durere la brass, insa iar pentru o clipa si apoi a trecut si nu am mai avut nimic. Am inotat crawl si brass fara probleme. Nu am vrut sa intind coarda sa incerc si delfin/fluture.

A4tech
02-09-2009, 19:57
Hiero spune-mi si mie ce parere ai despre rezultatul acesta ?

Rezultat RMN

Concluzie

Spatele nu ma doare, doar asa zisa amorteala pe picior .... :(

Alessandro
02-09-2009, 23:27
practic e un fel de radiografie, am vb cu cativa oameni care au facut, si nu ii mai durea spatele de peste un an. Dar erau oameni la 50 ani, nu ii mai interesa sportul, doar sa scape de dureri. Partea proasta e ca nu vindeca, ci doar ia durerea, (practic nu mai simti durerea), dar la sala tot nu vei putea merge.
Trebuie sa vb cu cineva care a facut, nu e o metoda medicala, dar am vazut ca a dat efecte. Insa te si radiaza.
Nu stiu ce sa te sfatuesc aici, trebuie sa te interesezi la cineva care a facut, apoi vb cu un medic radilog sa vezi ce riscuri sunt exact, si tu decizi ce faci. Mai mult nu am ce sa iti spun!
am inteles, mersi.

hieronymus
03-09-2009, 14:08
Hiero spune-mi si mie ce parere ai despre rezultatul acesta ?

Rezultat RMN

Concluzie

Spatele nu ma doare, doar asa zisa amorteala pe picior .... :(

Ai o coloana SUPER NORMALA, nu apare nici cel mai mic semn de probleme. De mult nu am mai vazut o asa interpretare pozitiva a unei coloane. De la vertebra toracala nr. 12 si pana la vertebra sacrala nr 4 (adica ultima vertebra) nu ai nici o problema. Nu apar nici deplasarari laterale de discuri (protruzii) si nici nu ai pierdut apa din discuri, pt ca sunt normal hidratate. Nu apar nici pense (deci uzuri ale discurilor), asa ca esti PERFECT NORMAL.

Numai ca tu ai avut niste simptome (amorteli si durei pe picior) care semanau f mult cu cele produse de o protruzie discala. Inseamna ca a fost altceva, acum ma gandesc la cauze musculare (intinderi, contracturi), dar spui ca iti amoarte piciorul, si asa ca nici cauza musculara nu apare. Totusi, trebuie sa mergi la un neurochirurg de data asta, cu interpretarea RMN-ului, si sa iti spuna odata de ce iti amoarte piciorul.

hieronymus
03-09-2009, 14:17
@Alessandro: tu ai putea sa incerci reflexoterapia. Este foarte buna, eu stiu om care s-a dus cocosat la reflexo, si dupa o sedinta a venit inapoi drept, de am crezut toti ca s-a prefacut si nu a avut nici o criza de lumbago.
Practic reflexoterapeutul iti stimuleaza niste puncte din talpa piciorului, sunt centrii nervosi ai musculaturii spatelui, si ai coloanei, si asa dispare si contractura si durerea.
Nu am crezut in ea la inceput pt ca am considerat-o nestiintifica, dar prea multi o lauda, si dupa o sedinta au obitnut rezultate cat 5 sedinte de electro, asa ca eu zic sa incerci, macar vreo 2-3 sedinte.
Totul e sa cauti in reflexoterapeut bun, sa nu te lasi pe mana unui ageamiu.
Bafta!

Alessandro
03-09-2009, 15:29
@Alessandro: tu ai putea sa incerci reflexoterapia. Este foarte buna, eu stiu om care s-a dus cocosat la reflexo, si dupa o sedinta a venit inapoi drept, de am crezut toti ca s-a prefacut si nu a avut nici o criza de lumbago.
Practic reflexoterapeutul iti stimuleaza niste puncte din talpa piciorului, sunt centrii nervosi ai musculaturii spatelui, si ai coloanei, si asa dispare si contractura si durerea.
Nu am crezut in ea la inceput pt ca am considerat-o nestiintifica, dar prea multi o lauda, si dupa o sedinta au obitnut rezultate cat 5 sedinte de electro, asa ca eu zic sa incerci, macar vreo 2-3 sedinte.
Totul e sa cauti in reflexoterapeut bun, sa nu te lasi pe mana unui ageamiu.
Bafta!
mersi inca o data de sfaturi. :) chiar zilele astea o sa mai trec pe la medicu de fam, poate imi recomanda pe cineva bun.

A4tech
03-09-2009, 17:54
Numai ca tu ai avut niste simptome (amorteli si durei pe picior) care semanau f mult cu cele produse de o protruzie discala. Inseamna ca a fost altceva, acum ma gandesc la cauze musculare (intinderi, contracturi), dar spui ca iti amoarte piciorul, si asa ca nici cauza musculara nu apare. Totusi, trebuie sa mergi la un neurochirurg de data asta, cu interpretarea RMN-ului, si sa iti spuna odata de ce iti amoarte piciorul.
Multumesc pentru interpretare.

Imediat dupa ce am avut rezultatul RMN-ului in mana m-am dus la neurochirug, care din nou mi-a dat un tratament cu: Clorzoxazona, Tramadol si Carbamazepina pe care am refuzat sa le iau din simplul motiv: Au rolul de a-mi alina durerea nu de a trata cauza.

Chiar nu stiu ce sa mai fac, ce cauze ar mai da dureri si amorteli pe picior ?

A4tech
04-09-2009, 04:25
Am observat o chestie, treaba asta cu durerile tine si de subconstient. Inainte sa am rezultatul RMN-ului, la cea mai mica miscare (simplu mers, ping pong, basket) aveam impresia ca ma doare spatele, ca am patit ceva.
Acuma dupa ce am primit rezultatul si sunt comvins ca nu am nimic la coloana, dupa ce am jucat basket, am facut flexii pt biceps .... nu mai simt aceeasi durere. Oarecum @Cezz are dreptate referitor la exemplul cu calugarul.
http://www.topculturism.ro/dr.redis/showpost.php?p=82471&postcount=796

Un sfat de la mine pentru cei care pot merge la sala: evitati greutatile exagerate, lucrati cat mai corect, purtati mereu centura la exercitile solicitante (genuflexiuni, indreptari, ramat). Puneti accent pe exercitile ce dezvolta muschii abdominali/intercostali si pentru muschi lombari.
Pentru cei sedentari ce petrec foarte mult timp pe scaun: La fiecare ora de stat pe scaun 10 minute de mers, eventual 10 min de gimnastica medicala (un sfat primit de la Hiero )

marcel86
04-09-2009, 11:32
La indreptari nu este nicio logica in a purta centura. Dar la seriile grele de genuflexiuni si ramat e recomandat sa se foloseasca.

Alessandro
04-09-2009, 12:10
mai gandeste te la faza cu indreptarile ;)

marcel86
04-09-2009, 12:43
Alessandro, eu m-am gandit destul de bine. Tu de ce crezi ca ar fi utila purtarea centurii in timpul indreptarilor ?
A purta centura atunci cand executi indreptari e acelasi lucru ca si atunci cand ai purta centura atunci cand executi crunch-uri. In loc sa iti construiesti niste muschi lombari puternici , vei obisnui acesti muschi cu ajutorul extern si ii vei face mai "lenesi" dpdv neuro-muscular, intrucat nu vor fi implicati activ in stabilizarea miscarii la un exercitiu care ii targeteaza in mod direct. Practic muschii tai nu vor fi deloc pregatiti sa faca fata unei solicitari reale , neprotejate, care se poate petrece in viata dinafara salii.
Pe langa acestea, la indreptari centura limiteaza miscarea si creaza o presiune foarte mare pe muschii abdominali care executa o miscare de indoire.
In concluzie, daca esti o persoana normala si sanatoasa, nu este nevoie sa porti centura la indreptari , si este indicat sa o folosesti doar la seriile grele de ramat si genuflexiuni, deoarece o purtare abuziva a centurii duce la sensibilizarea zonei lombare.
Daca ai probleme cu coloana, eviti naibii indreptarile, genuflexiunile si ramatul din pozitii incomode !

hieronymus
04-09-2009, 12:50
@A4tech: o amorteala are o cauza neuronala, legata de un nerv. Cea mai frecventa cauza e comprimarea unui nerv de catre un os sau de un ligament, in urma unei fracturi, a unei lovituri puternice, sau in urma deplasarii unui disc intervertebral. In afara de asta mai sunt si cauze legate de proasta functionare a sinapselor neuronale, dar stai linistit, la varsta ta nu ai cum sa iti imbatraneasca sinapsele.
Dar tu nu ai nici lovituri, nici discuri deplasate, nu esti nici in varsta, asa ca du-te peste medicul ala si pune-l sa iti dea un diagnostic: adica sa spuna cu gura lui ce ai acolo, nu sa iti dea Aulin sa iti faci stomacul sita.

@Marcel86: e chiar pe dos: la indreptari e OBLIGATORIU SA FOLOSESTI CENTURA. Este exercitiul care pune cea mai mare presiune pe discuri, mai mare decat la genu si ramat, asa ca cine nu o foloseste, are sanse mari sa isi strice zona lombara.

marcel86
04-09-2009, 13:17
hieronymus, discutia asta e foarte veche. Poate nu pe forumul acesta.
Insa sa spui ca e obligatoriu sa folosesti centura ( si cu caps ) la indreptari e o prostie. Daca te invarti in jurul valorii de 1RM, sa spunem. Dar altfel, absolut nu. Te invit sa mai citesti pe forumurile din afara, eventual pe articole de genul acesta (http://www.drlenkravitz.com/Articles/weightbelt.html) ( nu cu sperietori de ciori asa cum oferi tu , cum ar fi "cine nu o foloseste, are sanse mari sa isi strice zona lombara." ).

A4tech
04-09-2009, 13:32
Nu stiu unde vreu sa bati dar la indreptari este indicata purtarea centurii. Acuma, nu zic sa porti daca faci incalzire sau cu o greutate minimala, dar cand deja incepi sa pui greutate pe bara e bine s-o ai acolo. Muschii lombari se intaresc si cu centura stai linistit.

@Hiero: In perioada asta am voie sa fac efort fizic, la sala inca nu ma duc. Dar acasa, o miscare de gantera, o alergare ceva ?

marcel86
04-09-2009, 14:11
Nu stiu unde vreu sa bati dar la indreptari este indicata purtarea centurii.

Exact aici vreau sa bat. Ca nu ar fi indicata deloc. Ti-am prezentat un studiu stiintific ( vezi linkul din mesajul meu anterior ) si ti-am explicat faptul ca principalul rol al lombarilor e de sustinere si stabilizare a coloanei. Atunci cand executi indreptarile cu centura, scoti in mare parte lombarii din ecuatia de stabilizare, iar in viata reala ( cand nu ai mereu de a face cu obiecte care au un centru de greutate la fel de stabil ca o haltera sau o gantera ) este foarte probabil sa ai probleme.
Eu stau foarte linistit, dar ideea cu "e bine sa o ai acolo" provine mai ales din prostia celor mai multi instructori care ii poti vedea prin diverse sali, care, in loc sa insiste pe executia corecta a exercitiului ( de fapt multi nici nu o stapanesc ) , aleg ca solutie mai facila sugerarea utilizarii unei centuri pentru minimizarea riscului de accidentare care este foarte mare ca urmare a formei proaste de executie.
Am spus ca ar trebui purtata doar in apropierea seriilor in care esti capabil de o singura repetare corecta ( 1RM ) , atunci cand presiunea intra-abdominala e la limita in sustinerea coloanei. Deci cand ajungem in sfera power-liftingului.
Un om sanatos care practica bodybuilding-ul cu serii in general peste 4-6 repetari nu are nevoie sa foloseasca o centura artificiala, ci e mai bine sa-si lucreze si sa-si intareasca centura naturala. Repet, nu ma refer la cazuri patologice. Acelea trebuie tratate diferit.
Astept alte argumente, daca e sa purtam o discutie. Dar daca singurul tau argument este "e bine sa o ai acolo" sau "uite-te la ala, el o poarta, inseamna ca e bine. O voi purta si eu" , atunci ma retrag din aceasta "conversatie".

hieronymus
07-09-2009, 19:08
@A4tech: pai ai voie sa te antrenezi, din moment ce nu ai nimic la coloana, numai nu forta pt ca, chiar daca e o cauza musculara, fortatul nu iti face bine. Totusi, spune-mi ce diagnostic e scris pe reteta, ca trebuie sa fii scris doctorul ceva.
@Marcel 86: am practicat sportul acesta peste 10 ani (la nivel destul de ridicat, zic eu), si am si practica pe kinetoterapie, si iti spun ca atat lumea medicala, cat si cea sportiva (cel putin cea din Rom) e de acord ca la indreptari trebuie purtata centura. Cand zic lume medicala ma refer la ortopezi, medici BFT, kinetoterapeuti si culturisti de prim rang. Tu ai vazut un articol pe internet, si crezi in el. Dar acolo e vorba de un studiu, eu iti spun ce am vazut statistic: o multime de oameni cu probleme de spate, sau mai grav operati la zona lombara, pt ca au facut exercitii incorect, cu greutati prea mari si/sau fara centura. Coloana umana nu e proiectata sa suporte indreptari la nesfarsit, mai ales cu greutati mari, si in timp de ani, zona lombara a coloanei se va uza, si discurile vor ceda. Cand faci indreptari presiunea pe discurile lombare e de cateva ori mai mare decat greutatea halterei cu care lucrezi, si centura preia o parte din greutate, si mai ales tine in pozitie corecta discurile, lucru greu de realizat cand ai de lucrat cu greutati mari. Daca lucrezi cu bara goala, sau cu greutati de 30-40 kg, nu e necesara centura, dar peste 50 kg eu as recomanda tuturor sa o foloseasca. Dupa ce fac indreptarile, o pot da jos.
Faptul ca se slabesc lombarii si abdomenul e un mit, parerea mea. Ei se slabesc doar daca porti centura in permanenta (cum gresesc cei care poarta corset permanent), dar daca folosesti centura cateva serii, cat faci indreptarile, nu se slabesc lombarii si muschii abdominali.
In plus, uita-te la halterofili, sau la concursurile gen ,,Iron man", acolo toti participantii poarta centura. De ce?? Sa se protejeze.

marcel86
07-09-2009, 22:06
Salut hieronymus , nu e un singur articol pe internet, sunt mult mai multe, trebuie doar sa cauti.
Cei mai multi medici din Romania sunt ~= 0 in ceea ce priveste domeniul sportiv. Vad ca si tu spui cam acelasi lucru ca si mine :

o multime de oameni cu probleme de spate, sau mai grav operati la zona lombara, pt ca au facut exercitii incorect, cu greutati prea mari si/sau fara centura.

Deci cum decizi care a fost sursa unei accidentari ? Forma proasta de executie si greutatea prea mare, peste posibilitatile sportivului, dupa cum ai spus si tu, sau lipsa centurii ? E mult mai usor sa dai vina pe lipsa centurii, din moment ce nu ai avut ocazia sa te uiti atent la sportiv, sa-ti studiezi eventualele defecte ale formei de executie, etc.
Halterofilii folosesc centura pentru faptul ca isi forteaza limitele la fiecare repetare ( dupa cum am spus mai sus, sunt de acord si sustin folosirea centurii in sfera powerliftingului ) , iar concursurile de tip Iron Man streseaza foarte mult corpul prin folosirea unor greutati care fie iti pot scapa usor din mana ( de ex. bile de beton ) sau care isi schimba foarte usor centrul de echilibru. Scopurile lor nu au nicio legatura cu ceea ce face "your average joe" in sala, si de aceea metodele folosite de ei nu au relevanta in contextul persoanelor care merg la sala pentru a arata mai bine si pentru a avea o viata mai sanatoasa.
Multi culturisti, chiar cei de performanta ( gen Ronnie ) foloseau centura pe tot parcursul antrenamentului pentru a mentine presiune constanta pe abdomenul lor dilatat de la tot felul de steroizi&GH pe care le folosesc, fiind astfel un mod de a lupta impotriva distensiei abdominale. Chiar Ronnie recunoaste asta intr-un videoclip de pe youtube.
Oricum, sunt multi sustinatori ai ambelor parti ( pro centura si anti centura - chiar si pe wikipedia sunt mentionate ambele puncte de vedere ) si fiecare poate sa aleaga pe ce varianta sa mearga.

jackie
08-09-2009, 02:13
scuze daca intrerup alta discutie
de vro 2 saptamani am o durere, in zona lombara...mai exact in fesa dreapta (cred ca in zona in care de uneste piciorul cu soldul) durerea coboara la genunchi si la gamba. alte simtome- cand stau cu piciorul indoit imi amorteste, si uneori dar foarte rar o jena in zona apendicitei, dar aia doar 2 zile am avut-o. stie cineva ce as putea sa am
m-as duce la un control dar mi-sa spus ca am o prob cu asgurarea medicala si imi trebuie o adeverinta ca lucrez si ca sunt student si apoi mai trebuie sa astept o saptamana.
multumesc pt atentie,
ps: nu fac sala...am facut karate de performanta pana acum 2 ani si nu am avut nici o problema, acum doar ce muncesc si car pe acasa, inainte sa apara durerea cu 2 zile am carat niste mobila, ai mei zic ca de la asta e, si ca ar fi nervul sceatic, dar nustiu.. ca simt ca m-ar durea si abdomeul putin in spatiul apendicelui.... stie cineva de la ce ar putea fii

Alessandro
08-09-2009, 02:27
pai cel mai bn e un control la medic. se numeste nerv sciatic. prob cu discuri nu apar doar daca faci sala. poate la karaate ai facut o miscare gresita. sau poate cand ai carat mobila. poate s-a deplasat un pic un disc si daia simti durerea care coboara spre picior. si la cei cu prob de spate durerile pot fi resimtite si in zona abdominala. si durerile se pot intensifica si la stranut sau la tuse chiar.

hieronymus
08-09-2009, 12:09
@Marcel: din anatomia si fiziologia care se predau la noi la scoala, reiese clar ca, coloana vertebrala nu e facuta sa suporte indreptari prea multe si cu greutati prea mari, din mai multe motive:
1)centrul de greutate al ansamblului nu mai cade in interiorul bazei de sustinere (adica suprafata talpilor), ci in afara ei, si ca sa iti sustii echilibrul va trebui ca o parte din haltera folosita sa apese pe zona lombara, dar intr-o pozitie nefireasca. Astfel toata greutatea se va concentra pe zona lombara a coloanei, nu se mai disipa pe toata lungimea ei, cum se intampla la genuflexiuni. Deci in timp se uzeaza zona lombara.
2)Plus ca tu cand te apleci in 45 grade, vertebrele se prind intre ele prin intermediul unor apofize (un fel de ciocuri), ca sa poti sa stai aplecat mai usor; aceste apofize preiau cam 30% din greutatea halterei, 40% o preiau discurile, si 30% muschii; ei bine, la multi aceste apofize se uzeaza primele, si se trezesc ca pot face genu (unde apofizele nu se folosesc) dar nu pot sta aplecati, pt ca si-au uzat aceste apofize. Asa se explica ca cei cu discopatie lombara nu pot face ramat, spre exemplu. Cand ai discopatie si s-au cam dus apofizele, si faci indreptari, muschii preiau 40% din greutate, apofizele 10%, si discurile restul de 50%; deci iti dai seama cum se uzeaza discurile si mai rau la cei cre au o afectiune lombara si se incapataneaza sa faca ramat si indreptari.
Ma rog, eu ti-am spus cam ce se preda la noi la scoala, dar tu esti liber sa faci asa cum consideri tu. Religia musulmana spune ,,supune-te'', dar cea crestina spune ,,alege", asa ca esti liber sa alegi intre ce spunem noi aici si ce scriu altii in strainatate.

hieronymus
08-09-2009, 12:19
@Jackie: Alessandro ti-a spus bine: poate fi un disc deplasat din cauza caratului de mobila.
Karatele, ca si judo si jiu-jitsu (sporturi pe care eu inca le practic), presupun o serie de miscari nefizilogice. Spre ex un mauasi-geri la nivelul barbiei e o miscare care pune presiune pe zona lombara, ca si incalzirea care se face la karate, total diferita de gimnastica medicala. Deci e posibil ca tu sa iti fi solicitat coloana la karate, si caratul mobilei sa fie doar bobarnacul care a ti-a declansat deplasarea discului.
Da, daca te doare pe picior in jos, tare imi e teama ca e vorba de o protruzie (deplasare a unui disc, care preseaza pe terminatiile nervului sciatic). Asa se explica si amorteala.
Eu zic sa stai acasa vreo 3 zile, si sa eviti sa stai pe scaun/fotoliu. Apoi sa iti cumperi de la farmacie un pansament ortopedic pt lumbago, pe care nu il dai jos 2 zile, si dupa 2 zile pui altul (costa 3 RON). Deasemena sa iei ketoprofen pastile 2 ori/zi, cu un pansament gastric (ex Ranitidina pastile) timp de 4 zile, sau supozitoare Ketoprofen, daca ai probleme cu stomacul si nu suporti Ketoprofen pastile.
Si mergi neaprat la un consult, de preferinta la un medic de specialitate BFT (balneo-fizio-terapie), sa iti puna un diagnostic clar.
Bafta.

jackie
08-09-2009, 15:52
mersi pt sfaturi, se poate sa fie si asa ceva... m-am cam jucat cu mauasi-geri luna trecuta. s-ar putea sa ma duc la urgente, poate ii pacalesc sa imi faca ceva, sau la o clinica particulara(am o sila de spitale). sper sa nu fie nimic sau macar doar asta, si sa nu fie ceva mai grav din alta parte si sa ma doara regiunea asta. durerea nu e mare deloc doar enervanta......multumesc

Alessandro
08-09-2009, 15:54
ehe...daca tie ti se pare un disc deplasat ca fiind ceva "usor" te inseli.

AirDany
08-09-2009, 16:29
mersi pt sfaturi, se poate sa fie si asa ceva... m-am cam jucat cu mauasi-geri luna trecuta. s-ar putea sa ma duc la urgente, poate ii pacalesc sa imi faca ceva, sau la o clinica particulara(am o sila de spitale). sper sa nu fie nimic sau macar doar asta, si sa nu fie ceva mai grav din alta parte si sa ma doara regiunea asta. durerea nu e mare deloc doar enervanta......multumesc

nici eu nu am avut dureri mari, tot "nu mare deloc doar enervanta" am catalogat-o si eu, dar uite ca m-a tinut luni de zile. dupa fizioterapie a inceput sa-si dea drumul incet incet si recent de cand am inceput sa dorm pe suprafata tare (podea). poate ai noroc si e doar o criza de lumbago.

hieronymus
08-09-2009, 17:01
crizele de lumbago sunt de 2 tipuri: cu pastrarea integritatii discului intervertebral, (care trec complet in 4-8 saptamani), si cu deterioararea discului intervertebral, deterioare care din pacate ramane permanenta. Numai la un RMN poti sa iti dai seama daca discul a ramas integral sau nu. De cele mai multe ori, discul se deplaseaza pt ca nu mai e intreg, fiind uzat in proportie de 10-15% (sa zicem).
Jackie, eu zic sa iei tratamentul pe care l-am prescris eu, si sa mergi odata la un medic BFT sau macar ortoped, iti faci o radiografie si iti spune in ce stare e spatele (zona lombara). Si la urgenta poti face RMN, dar platesti in jur de 200 RON, gratis nu gasesti nicaieri.

jackie
09-09-2009, 13:51
multumesc. daca mai continua durerea, saptamana viitoare ma duc la urgenta si vad ce rezolv. am observat ca atunci cand stau p scaun sa doare mai tare, deci tind sa-ti dau dreptate. ma refeream ca sper sa fie doar asta si ar fii ,,usor'' deoarece am avut o prietena care avea cam aceleasi simtome si a fost depistata cu cancer. prefer sa merg schiop inca 70ani decat sa nu mai merg deloc in 3 ani, dar Doamne fereste, sper sa am doar ceva minor, si sa nu fie nici macar discul ala de vina. (spre exemplu acum 5 luni am cazut jos p strada din cauza unei dureri in piept mari d tot. credeam ca am facut infarct sau ceva de genu asta. si la urgenta am vazut ca eram perfect sanatos, si aveam cik o mica alergie la ceva din aer, si in 2 zile mi-a trecut)
o sa ma duc si la ortopedie, tot sapt viitoare. sper sa nu se agraveze, oricum nu ma mai fortez .

oricum eu am o saltea mai tare, si dimineata nu ma doare nimik, cam la jumatate de ora incepe sa ma doara iar piciorul

Don't miss this opportunity, kindly check excellentforex investment (http://myfxadvice.com)

hieronymus
09-09-2009, 14:37
tousi, pune plasurele acela ortopedic si da-ti cu un unguent, asa cum ti-am spus. Astea rau nu iti fac, in cel mai nefericit caz nu iti fac nici bine, nici rau. Nu ar strica sa iei si niste antiinflamatoare, 2 zile macar.
In rest nu te mai gandi la infarct, cancer si schiopatat; cel mai grav lucru pe care il poti avea e sa ai un inceput de discopatie lombara, dar nu schioapeti de la ea. In cel mai fericit caz e o intindere musculara.

AirDany
09-09-2009, 16:03
oricum eu am o saltea mai tare, si dimineata nu ma doare nimik, cam la jumatate de ora incepe sa ma doara iar piciorul
forex investment (http://myfxadvice.com)

sa stii ca asta e unul dintre 'leacuri' contra durerii. asta am simtit pe mine. cat am dormit pe podea m-am simtit excelent, nici n-am simtit spatele. azi-noapte am dormit iar pe rahatul meu de pat si simt diferenta.

hieronymus
09-09-2009, 19:44
nu ar fi rau sa iti achizitionezi o saltea super-ortopedica, e pt sanatatea ta.

jackie
09-09-2009, 22:22
chiar nu prea ma interesa pana acum chestiile astea, e uimitor cat de fragili suntem cand avem probleme, nu credeam ca sunt asa fragil ma credeam un mic zmeu, nu e deloc asa si o simt din ce in ce mai rau. sper ca repaosul si alifia sa isi faca treaba in zilele urmatoare...pansament ortopedic nu am gasit prin zona. oricum multumesc mult pentru ajutor acum doar simt durerea nu mai sunt asa stresat din cauza ei.
apropo de cand mi-ai spus ca nu e bine sa stau p scaun oparca ma doare mai rau knd stau la pc..asa ca las deoparte calc deocamdata.
daca cumva stiti o alifie care e mai buna in astfel de cazuri.

acum vad ca tata are dreptate cand spune ca e cel mai important sa fim sanatosi
sanatate multa

A4tech
09-09-2009, 23:23
@A4tech: pai ai voie sa te antrenezi, din moment ce nu ai nimic la coloana, numai nu forta pt ca, chiar daca e o cauza musculara, fortatul nu iti face bine. Totusi, spune-mi ce diagnostic e scris pe reteta, ca trebuie sa fii scris doctorul ceva.
Lombosciatica dr. c i o c a

Ma gandesc cate medicamente am bagat in mine la recomnadarea diversilor medici, in ritmul asta imi distrug stomacul, iar acum sa aflu ca nu am nimic. Slava Domnului ca nu am nimic.

A4tech
10-09-2009, 00:10
multumesc. daca mai continua durerea, saptamana viitoare ma duc la urgenta si vad ce rezolv. am observat ca atunci cand stau p scaun sa doare mai tare, deci tind sa-ti dau dreptate. ma refeream ca sper sa fie doar asta si ar fii ,,usor'' deoarece am avut o prietena care avea cam aceleasi simtome si a fost depistata cu cancer. prefer sa merg schiop inca 70ani decat sa nu mai merg deloc in 3 ani, dar Doamne fereste, sper sa am doar ceva minor, si sa nu fie nici macar discul ala de vina.
Eu nu am nimic la spate dar in continuare ma doare piciorul (coapsa + uneori gamba) dar si in zona abdominala cand stanga cand dreapta dupa efort si uneori la simplu mers. Ai aceeleasi reactii ?

cezzz
10-09-2009, 10:17
Eu nu am nimic la spate dar in continuare ma doare piciorul (coapsa + uneori gamba) dar si in zona abdominala cand stanga cand dreapta dupa efort si uneori la simplu mers. Ai aceeleasi reactii ?
durerile in stanga si dreapta sub coaste pot fii de la efort, practic oboseala unde te dor fierea si splina. Durerile pe coapsa si gamba nu pot sa inteleg de la ce sunt insa daca nu ai nimic la coloana exista putine variante: intindere sau ruptura musculara, o contractura sau ceva la ligamente... Care sunt simptomele?

hieronymus
10-09-2009, 12:08
@Da, Jackie, asa e, suntem fragili, mai ales cand nu stim sa ne antrenam. Eu iti recomand Ketoprofen spray, e printre cele mai eficiente antiinflamatoare. Ia si antiinflamatoare pastile, 2 zile; daca iti e frica, ia ceva soft, cum ar fi Flamexim plicuri. O jumatate de pliculet de Flamexim nu are cum sa iti dauneze.
Cand stai la PC, e bine sa iti pui un puiut de perna intre zona lombara si spatarul scaunului, astfel incat zona lombara sa se sprijine de perna. Asa o mare parte din greutate se va disipa catre perna, si nu catre coloana. De asemenea, in mag tip Ikea se gasesc niste perne pt scaun, ia-ti una si pune-ti-o sub fund cand stai pe scaun.
Asta e valbiul si pt ceilalti.
@A4tech: e exclus sa ai lombosciatica, din moment ce tu ai discurile intregi, hidratate si nedeplasate. Trebuia sa te duci la doctor, sa ii arati RMN-ul care spune ca nu ai nimic la zona lombara, si apoi sa ii dai cu el in cap.
Din pacate nici eu nu pot sa spun ce ai. Dar iti spun ca lombosciatica nu ai. Mergi la un ortoped, zic eu.

A4tech
10-09-2009, 16:34
durerile in stanga si dreapta sub coaste pot fii de la efort, practic oboseala unde te dor fierea si splina. Durerile pe coapsa si gamba nu pot sa inteleg de la ce sunt insa daca nu ai nimic la coloana exista putine variante: intindere sau ruptura musculara, o contractura sau ceva la ligamente... Care sunt simptomele?
Pai nu prea ar fi simptome, pur si simplu uneori il simt amortit, spun uneori ca nu e nevoie sa fac miscare ca sa am starea asta.
M-a cam speriat postul lui jackie, referitor la cancer m a d

@A4tech: e exclus sa ai lombosciatica, din moment ce tu ai discurile intregi, hidratate si nedeplasate. Trebuia sa te duci la doctor, sa ii arati RMN-ul care spune ca nu ai nimic la zona lombara, si apoi sa ii dai cu el in cap.
Din pacate nici eu nu pot sa spun ce ai. Dar iti spun ca lombosciatica nu ai. Mergi la un ortoped, zic eu.
Asta ziceam si eu, s-a uitat pe RMN ... bun, ce ma fac eu cu tine .... iti dau pastilele astea, nu faci efort, plaja la soare. Am zis in gandul meu, asta n-are nici o treaba.
O sa ma duc si la ortopedie daca e nevoie :)

hieronymus
10-09-2009, 19:28
nu ai decat sa mergi la ortopedie acum, sa vedem ei ce iti spun. Sau la neurologie, dar la un medic de care stii sigur ca e bun.
Sciatica e o stare de inflamare permanenta a nervului sciatic (deci mai grava decat inflamarea terminatiilor nervului sciatic care intra intre vertebre si care apare la hernia de disc), asa ca nu cred eu ca ai stat zile in sir cu spatele in aer conditonat sa ajungi la o asemenea inflamare. Din pacate nici eu nu stiu ce ai, asa ca mergi mai departe la neurologie sau ortopedie, pana afli de un diagnostic precis. La cancer nu iti amorteste piciorul, poate pierzi forta si lesini pe strada, asa ca nu te mai panica degeaba. .

jackie
11-09-2009, 01:17
scuze .. nu am vrut sa sperii lumea. asta mi-a zis tipa care imi povestea ca p langa altele o mai durea si piciorul. sunt oricum in revenire. un remediu bun e si o gandire pozitiva. eu am neglijat faptul ca acum 2 ani mi-am ridicat 2 etaje la casa si m-am fortat mult d tot, ma mir ca a venit tarziu durerea asta.

amorteala la picior poate fi din acte stiu de la o circulatie proasta a sangelui, sau cum mi sa spus si mie de la un disc care apasa p nervul sceatic
By the way, you have to check found managed forex trading (http://myfxadvice.com)

hieronymus
11-09-2009, 11:39
fata aceea cred ca avea metastaze, si cancerul se intinsese si la oase, de aceea o durea piciorul. Am intalnit ei eu un caz asemanator.
Dar la voi nu e asa grav, nu va mai ganditi la cancer, mai ales daca parintii vostri sunt in viata si nu au cancer. E mai degraba o cauza musculara, (cotractura, enorsa), sau, mai grav, o discopatie lombara. Dar din astea nu se moare.

Alessandro
11-09-2009, 11:53
Hiero, daca e sa se lase durerea pe picior, simti durere doar in lateralele coapselor sau poate sa te doara chiar si pe mijlocul cvadricepsului?

hieronymus
11-09-2009, 13:08
durerea se poate lasa si pe lateralele coapselor, dar si pe partea din spate a piciorului (zona bicepsului femural), sau pe partea din fata (zona cvadricepsi).
Depinde de ce disc a fost deplasat. Daca e afectat L4-L5, durerea se lasa pe lateralul piciorului, daca a fost afectat L5-S1 se lasa pe partea bicepsului femural, iar la L3-L4 pe partea din fata a piciorului.

Alessandro
11-09-2009, 13:56
ok, am inteles, ms inca o data. chestia e ca de cateva zile (cam de 4 zile), ma simt cam rau, ca sa nu zic rau de tot. am o permanenta stare de slabiciune in zona lombara, dar fara dureri. in schimb daca ma aplec usor in lateral spre dreapta trebuie sa ma indrept instantaneu ca ma rupe de durere. deocamndata mi-am pus doar un plasture dala si am luat 2 pastile de midocalm dar nimic. :( cred ca o sa ma duc iar zilele astea la dr , nu stiu ce sa fac. dar niciodata nu a fost ca acum :( adica aveam dureri , ma jena chiar si o zi intreaga. dar ma sperie pt ca niciodata nu m-a tinut atat tipu asta de durere, cand ma inclin, am senzatia ca acum ma ia o criza daia de lumbago de raman intepenit.

hieronymus
11-09-2009, 16:57
nu mai lua midocalm, el doar mascheaza durerea, dar nu combate inflamatia. Mai bine ia 3 pastile de ketoprofen/zi, sau 1-2 supozitoare (sa nu iti strici stomacul), si ketoprofen spray.
Da, e posibil sa te fi taiat o criza de lumbago. Ea poate fi cauzata de efort, sau de schimbarea vremii. Oricum, nu e rau sa mergi iar la medicul BFT, sa faci recuperare 2 sapt. Daca te duci cu trimitere, nu platesti. Si nu uita ca repaosul la pat, e obligatoriu acum. Stiu ca lucrezi, dar incearca sa iti iei 2 sapt de medical, doar asa discurile vor fi despovarate de greutatea care apasa pe ele.
Poti sa faci si o injectie cu Dyplophos, e un antiinflamator f eficient. Dar injectie, nu infiltratie.
Acum o saptamana ziceai ca vrei sa mergi la sala si sa mai simti haltera odata. Eu sper ca nu ai pus amenintarea in practica..

Alessandro
11-09-2009, 17:13
nu era o amenintare, ca nu amenint pe nimeni mai ales pe cei care incearca sa ma ajute. pai stiu si eu..vremea...chestia e ca la serv mi-am mutat locul si ma bate AC din dreapta, exact acolo unde ma doare. de injectie imi e frica, chiar daca banuiesc ca nu ti-o face in coloana. legat de ketoprofen....am rabdat am rabdat si am zis hai pana la urma sa iau si ceva pastile (desi nu imi surade ideea). eu ma intorc mai pe seara si am sunat-o pe mama care vine mai devreme acasa sa se duca la farmacie si i-am zis de ketoprofen, dar farmacista a zis ca e mai bun midocalm. poate o sun pe mama acum sa imi zica la ce farmacie sa ii dau lu aia o palma dupa ceafa :)) chestia e ca daca stau in permanenta culcat sau drept pe scaun , sau merg incet pe str, nu am nimic. dar prefer vechile dureri , alea care ma apucau si daca eram in pat si oriunde decat tipul asta de durere care ma sperie.
PS: aceasi durere, in acelasi loc am avut cu cateva zile/sapt cand faceam ramatu cu o gantera pe partea dreapta. doar ca atunci il faceam cu gantera de 35 iar acu doar ma inclin nitel. :(

hieronymus
11-09-2009, 17:37
Eu zic sa o suni totusi pe mama, si sa iti cumpere o injectie de dyplophos (costa sub 10 RON), si sa o faci in fund. Nu doare absoulut deloc, dar te lasa durerea bine de tot de la ea.
Midocalmul nu e antiinflamator, el doar calmeaza durerea, dar dupa ce trece efectul lui (sa zicem 8 ore), durerea reapare la fel de intensa ca inainte.
Daca te decizi sa iei Ketoprofen pastile, nu uita ca e necesar sa le asociezi cu Ranitidina (acesta e un pansament gastric si iti protejeaza stomacul).

Tu cand ai facut ramat cu gantera? Acum cateva zile/saptamani, sau acum un an si durerea te-a tinut cateva zile/saptamani?

Oricum, e clar ca ai o criza de lumbago acut.

Alessandro
11-09-2009, 17:42
ramat...cand ma antrenam adica acu un an jumate aproape. zi durerile le simtisem inainte sa fac prima criza. dar nu imi dadeam seama de unde provin durerile si le ignoram. trageam in continuare cu ele pana cand nu am mai putut nici sa ma ridic din pat. ziceam ca acum am acelasi tip de dureri ca atunci. ca imi aduc aminte ca si atunci tot pe dreapta m-a luat si este acelasi gen de durere. pai daca faceam ramat cu 35, de fapt ce cu 35 si cu gantera de 20 acum...cred ca eram pe masa de operatie deja, la modul in care ma simt.

hieronymus
11-09-2009, 18:00
da, erai pe masa de operatie daca faceai acum ramat cu 35 kg... Oricum, daca Doamne fereste se intampla, nu uita ca principiul e sa te duci direct la urgenta la Floreasca, sa te opereze in max 4 ore. Dupa 4 ore, apar paralizii ireversibile ale piciorului. Sper ca nici unul dintre noi sa nu ajunga vreodata in aceasta situatie, dar eu ti-am spus principiul: termenul maxim de operare e de 4 ore.

E clar ca ai o criza de lumbago acut. Stai calm, nu te speria, o durere intensa arata ca e o criza de lumbago, nu inseamna neaparat ca ai dat in ceva mai rau decat inainte. Uite, o hernie de disc se poate manifesta prin usoare amorteli ale piciorului, si o usoara durere pe picior, iar o discopatie lombara, fara rupere de disc (mai putin grava decat hernia), se poate manifesta exact asa cum e la tine acum. Deci o durere intensa nu inseamna neaparat si o mare problema.

Totusi, repaosul e de baza: eu te sfatuiesc mai mult decat prieteneste sa iti iei concediu cateva zile macar, si sa stai in casa, fara a sta pe scaun. Nu mi-ai spus daca te-ai decis sa mergi pe Ketoprofen pastile sau pe Dyplophos.. si nici daca mergi la recuperare. Eu insist totusi sa iti iei trimitere la electrice.

Halter
11-09-2009, 18:33
am si eu o intrebare la tine H aparatul FERIA are aceleasi rezultate ca si un RMN?te int pt ca in iarna am facut un astfel de film la coloana cu un aparat ca in poza nu stiu ce are poza nu o pot incarca dar pun link sa vezi chiar in prima poza e aparatu http://images.google.ro/images?hl=ro&source=hp&q=Feria%20radiologie&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

hieronymus
11-09-2009, 19:06
Parerea mea e ca sunt diferite. RMN-ul vede tesuturile moi (cartilagii, incheieturi, creier, discuri intervertebrale), iar Feria este un dispozitiv de radiografiere, ca orice alt aparat de radiografie, numai ca te intoarce in sus, in jos, te inclina la 45 grade. Deci e un aparat de radiografiere cu pat mobil, nu fix cum sunt in spitalele noastre. Dar nu e RMN. Tu probabil vezi pe film vertebrele coloanei, insiruite una dupa alta, cu spatii goale acolo unde ar trebui sa fie discurile.
Si ce ti-a scris pe interpretare??? Esti sanatos ?

Halter
11-09-2009, 22:21
pai pe interpretare a scris ca nu sunt modificari si s-a uitat si doctorul care ma trimis la film si a zis ca nu am discuri tasate etc... atunci l-am int dc ma doare spatele si la film nu a esit nimic,a spus ca poate sa fi o suprasolicitare cum am tot ridicat si de atunci ma cam tot supara spatele am zile in care nu am nimic si la mers ma cam dor si incheieturile de la picioare mai precis unde se prinde picioru de bazin,sa aiba vreo leg intre ele durerea de spate cu incheieturile?

Alessandro
12-09-2009, 00:13
la electrice? am facut cateva zile in august....fac iar? am mers pe ketoprofen. la electrice iar platesc, daca nu cred ca tre sa umblu pt mai multe fituici ca sa imi faca gratis (asta daca se poate). acu incep si facultatea si imi trebuiesc bani...pff sa ma invoiesc de la serv e ca si cum m-ar trimite definitiv acasa, ca astia de abia se mai tin cu firma plm. imi da un medical ...in bot ca nu imi da nimic. ok ms mult....poti sa imi dai nume de carti unde as putea citi mai in amanunt legat de spatele, de afectiunile astea, de operatii pe coloana...eventual ceva imbinat (kineto&culturism).....

jackie
14-09-2009, 04:25
sal again. hyeronymus
am o inteb pt u. m-am dat cu o alifie... mi-a trecut durerea lombara/ de spate aproape total, ketoprofen am luat o pastila si in 3 minute eram plin de chestii care ma mancau (cat p aici sa chem salvarea, dar noroc ca in 30 minute au disparut) dar durerea de pe laterala soldului unde se uneste osul piciorului cu bazinul continua sa ma doara, am observat ca daca ridic mai mult piciorul de exemplu cand ma imbrac imi trosneste soldul (si tot d aici ma doare si in josul piciorului). la doctor o sa ajung sapt asta. dar e posibil ca trosniturile sa treaca de la sine sau doar prin medicamente?

Do you know that forex advisor (http://myfxadvice.com)

hieronymus
14-09-2009, 12:32
@Halter: tu ai facut si RMN, sau numai Feria?? pt ca numai pe RMN se vad tesuturile moi, la o radiografie obisnuita se vad numai vertebrele; doctorul s-a uitat la distanta dintre vertebre si a vazut ca este OK, si de aceea a spus ca nu sunt tasate; dar suferinta inelului fibros sau a nucleului pulpos nu se vad decat la RMN.
Deci adevarata stare a zonei lombare se vede doar la RMN. Oricum de repaos tot ai nevoie, asa ca lasa sala si alte activitati fizice pana cand te lasa durerile complet;
@Alessandro: sunt 2 facultati de kinetoterapie in Buc: una in cadrul Anefs, alta in cadrul Facultatii de Medicina si Farmacie (dar mai gasesti si la Spiru Haret, desi nu stiu ce kinetoterapie fac ei pe acolo). De aici tr sa iei tu niste manuale, daca vrei sa studiezi, dar sunt axate mai mult pe programe de recuperare fizica, mai bine incearca la Biblioteca Central Universitara, un manual de ortopedie, daca nu ai pe nimeni la aceste facultati sa-ti imprumute niste carti.
@Jackie: e clar ca ai alergie la ketoprofen. Daca vrei, poti sa incerci cu ,,Nurofen impotriva durerii'', contine ibuprofen, un alt tip de antiinflamator.
Trebuie sa mergi la RMN, sau macar la radiografie, daca si trosneste nu-i a buna; dar nu cumva trosnea si inainte?? trosniturile apar dupa lovituri, discopatia nu e insotita in general de trosnituri ale soldului. Durerea pe picior nu e de bun augur, ar putea fi un disc delpasat, asa ca mergi urgent la un medic de balneo-fizio-terapie, la consult si radiografie sau RMN.

Halter
14-09-2009, 12:51
doar feria am facut,pai oricum am ceva timp de cand fac repaos

hieronymus
14-09-2009, 14:18
Din cate am vazut eu in poza aceea, Feria e tot un aparat de radiografiat, numai ca poate vizualiza in mai multe unghiuri. Deci nu vede discuriole. Daca vrei sa stii sigur ce ai, trebuie sa faci un RMN, pt ca acolo se vad tesuturile moi.
In rest repaos, si poti sa iti pui un pansament anti-lumgago si sa iei antiinflamatoare (gen Ketoprofen, Diclofenac, Voltaren).
Ideal ar fi sa urmezi si un program de recuperare fizica, prin electroterapie, masaj si gimnastica, dar pt asta tr sa mergi la un medic de balne-fizio-terapie.

jackie
14-09-2009, 14:47
nu trosnea si inainte, picioarele chiar le foloseam in fiecare zi, alergam mult, saream, nu aveam problema cu ele. am observat ca trosneste ieri( poate fi din cauza ca de 1 saptamana nu am mai folosit piciorul aproape deloc,se atrofiaza saracu, de mers pot merge destul d mult dar dupa 3-4 km aproximativ d mers prin parc, simt o oarecare presiune p toata zona lombara.)
unguent am folosit hepathorombin si si-a facut treaba.

la balneo fizio terapie ma pot duce cu trimietre d la medic, adica sa nu platesc nimic, radiografia o sa fie gratis, rmn nu cred ca e gratis decat daca esti la urgenta in stare grava

AirDany
14-09-2009, 16:38
Discurile pot fi hidratate doar prin consum mare de lichide, exercitii facute cu picioarele (gen bicicleta sau inot), si mers la namol la Techirghiol.

Daca imi propun sa beau multa apa zilnic, ajuta cu ceva? Chiar daca toaleta va fi a2a mea locuinta, as putea reusi sa beau si 10l/zi daca as sti ca ma ajuta.

Am alergat pe ciment cam 1km cred (nu de antrenament, ci de nevoie) - la spate nu am simtit nicio durere suplimentara, ci doar putin pe picior la vreo jumatate de ora dupa, dar e posibil sa fie si coincidenta ca mai am momente cand mai simt cate ceva pe picior.

hieronymus
14-09-2009, 17:02
@jackie: tu ai ceva acolo, daca trosneste. Sau te-ai lovit, sau te-ai fortat prea tare si s-a luxat/deplasat ceva. Nu mai pierde timpul, mergi cu trimitere la medicul balneo-fizio, fa radiografia si incepe recuperarea. Pana atunci repaos total.
@AirDany: Iti ajung 2l/lichide/zi, care sa fie sub forma de apa, sucuri, ceaiuri. Ciorba nu se pune, pt ca e grasa.
Dar degeaba bei lichide daca nu faci miscare, fa bicicleta sau inot. Prin miscarea picioarelor se favorizeaza procesul de hidrofilie, (absorbtie a apei de catre discuri).

AirDany
14-09-2009, 17:22
A inceput scoala, adio prea multe iesiri cu bicicleta, iar inot nu am unde. Doar daca ajuta "pedalatul in aer" stand pe spate si ce mai fac eu pe acasa exercitii...

A4tech
14-09-2009, 18:38
Cumpara o bicicleta stationara.

hieronymus
14-09-2009, 19:18
Cumpara o bicicleta stationara.

da, e un sfat f bun.
Nu uita sa faci si gimnastica medicala acasa, macar la 2 zile.

AirDany
14-09-2009, 21:32
mai intai sa le invat.

A4tech
14-09-2009, 23:19
@AirDany: Iti ajung 2l/lichide/zi, care sa fie sub forma de apa, sucuri, ceaiuri. Ciorba nu se pune, pt ca e grasa.
Dar degeaba bei lichide daca nu faci miscare, fa bicicleta sau inot. Prin miscarea picioarelor se favorizeaza procesul de hidrofilie, (absorbtie a apei de catre discuri).
Eu beau in jur de 3-4 litri de lichide pe zi, cuprinzand apa plata cam 80% iar restu sucuri, unoeri lapte. Dar in ultima vreme corpul tot mai cere apa, gura si buzele in special fiind mereu uscate. Oare de ce ?

hieronymus
15-09-2009, 11:40
@Air Dany: cand ai facut recuperarea, nu ai facut si gimnastica medicala?? Daca asa e, foarte rau, eu zic sa te intorci la doctor sa iti dea trimitere la kinetoteraie.
@A4Tech: cred ca mananci prea sarat, e ceva din alimentatie, parerea mea. Sport intens nu mai faci ca sa consumi asa de multa apa, deci eu cred ca e de la alimentatie. Uneori mai exista si explicatia mediului in care locuiesti, dar nu cred eu ca stai in mediu lipsit de umezeala.

jackie
15-09-2009, 23:50
sal. azi am fost la urgenta dupa ce am umblat toata ziua prin oras, acolo dupa ce am asteptat la coada 2 ore mi-au facut vro 6-7 radiografii in total ( de ma doare capul si si-au cerut si ei scuze pt atatea radiatii dar vroiau sa fie siguri)si mi-au mutat piciorul in toate directiile. cica sunt perfect sanatos la sold si picior la coloana la l5 ceva d genu asta am afut o mica fractura care spune doctorul nu e grava deloc si in cel mai rau caz mi-ar da o mica durere de spate, la picior nu a gasit nimic. si faptul ca trosneste spune el ca nu afecteaza si ca nu conteaza chiar daca i-am repetat asta de cateva ori. mai revin salut
Do you think does they provide managed forex account (http://myfxadvice.com)

hieronymus
16-09-2009, 11:54
da, deci tot e ceva pana la urma...o fractura a unei vertebre nu e ceva simplu, dar daca doctorul a spus ca nu e grav, stie el ce spune, pt ca la urgenta in general sunt doctori buni. Acum iti recmand repaos total, nu mai cara, nu mai ridica, lasa-le incolo de arte martiale vreo 2-3 luni, si incearca sa eviti sa stai mult pe scaun sau mult in picioare. In timp se va osifica vertebra, nu vei mai simti durere. Cand stai mut pe scaun sau in picioare, vertebra se suprasolicita, si de aceea te doare atunci. Evita efortul fizic.

jackie
16-09-2009, 13:00
ok, asta am inteles si efort nu voi mai face sper ca pana la sf anului, doctorul ma lamurit cu durerea de spate si ca e posibil sa se lase pe picior, dar nu a zis nimic de trosnitura.
poate o sa fac si niste sedinte de kinetoterapie, stii cumva cam cat costa sau daca cu trimitere e gratis
multumesc mult pt ajutor pana acum

hieronymus
16-09-2009, 17:28
Daca durerea se lasa si pe picior, iti spun sincer ca acesta e un factor agravant, care e posibil sa recidiveze toata viata. Durerea pe picior va aparea ca urmare a unui efort fizic facut in aceasta perioada, cand nu esti in intregime recuperat. De aceea e vital sa eviti efortul fizic, aici intrand si mauasi -gei, mai-geri si alte lovituri de picior.

recuperarea medicala (aici eu iti recomand ma ales gimnastica medicala) se face gratis, daca iti iei trimitere de la medicul de familie catre medicul de balneo-fizio-terapie.
Deci, succes!

AirDany
16-09-2009, 19:26
E ok sportul la scoala? Sau sa imi iau scutire si anul asta? Singura proba care mi-ar pune probleme ar fi hiperextensiile - 23 repetari. M-ar putea afecta daca as face o singura data pe an, la proba?

A4tech
16-09-2009, 22:02
Sportul la scoala poate sa te afecteze destul de serios, mai ales ca nu stim ce ai. Uite niste exemple de exercitii care ar trebui evitate: Rostogolirile, saritul la capra/lada, saritul in lungime (astea fiind cu grad mare de risc).

Pentru moment ti-ar trebui o scutire medicala, si incearca sa faci RMN-ul asta sa vedem calr ce ai.

jackie
17-09-2009, 01:34
salut, inca o intrebare acum urgenta. doctorul mi-a recomandat tador cu omepazol(pansament gastric), le-am cumparat dar de maine dim incep sa le iau.
acum eu medicului i-am zis k la ketonal forte 100mg am avut o alergie si mama sa speriat rau k la 3 ani era sa ma sufoc de la o alergie, asta nu sa manifestat violent, doar mancarimi si niste blande p spate. ma intrebam la tador care e mult mai slab din cate am vazut o sa am iar o reactie nasoala. (vedeti maine daca mai scriu sau nu p forum) salut numai bine
ps . repaos o sa fac aproape total cel putin 1-2 luni, fara sarituri fara nimic, nici alergari nu o sa mai fac, doar la nevoie, ce o sa fac in continuare dupa ce ma refac mai mult e sa merg, sa ma plimb cat o sa pot, am stat toata sapt trecuta in pat d durere si nu mai pot, parca explodez, dar continui sa fiu calm fara fortari fara chestii inutile ca doar e sanatatea in joc.
inca ceva, mi-au facut vro 6 radiografii, 2 la picior cu sold, 2 la sold si apoi si pe coloana sa se convinga mai bine ei, dauneaza? m-a durut capul vro 3 ore dupa radiografii si am dormit foarte prost si agitat,

hieronymus
17-09-2009, 11:21
@AirDany: da, sportul la scoala iti poate dauna, pt ca te lupti pt nota mare, si risti sa te accidentezi cand fortezi..
Hieprextensiile probabil ca iti vor face rau, mai ales ca tu nu faci gimnastica medicala. Daca ai urma programul Williams de recuperare, si l-ai face chiar inainte de hipererxtensii, poate ai scapa fara sa iti complici problema la spate, dar asa eu zic ca risti sa te doara vreo 2 sapt dupa hiperextensii.
Eu zic sa iti iei scutire, dar sa faci sport alaturi de ceilalti. Cand simti ca nu merge, tragi pe dreapta, iar la nota faci si tu cate repetari poti, fara sa fortezi.
Cred ca e cazul de RMN, si la tine, prea o lungesti de mult timp.
@Jackie: un om are voie o radiografie la 6 luni. Ce e peste, iradiaza.
Tador-ul e un antiinflamator folosit mai mult in tendinite, e mai slab decat ketoprofen, dar nu e sigur ca faci alaergie la el, pt ca el contine alta substanta activa decat ketoprofen-ul.

AirDany
17-09-2009, 16:09
Nu ma fortez pentru nota, suntem clasa de mate-info si proful stie ca sportul nu e o prioritate asa ca ne da media 10 oricum; ideea e sa dau proba si sa vada ca ne straduim cat de cat. M-am gandit si eu ca ar fi cazul de RMN. In curand voi avea nevoie sa umblu pe la medici pentru fisa auto...am sa profit de ocazie.

hieronymus
17-09-2009, 19:01
Nu ma fortez pentru nota, suntem clasa de mate-info si proful stie ca sportul nu e o prioritate asa ca ne da media 10 oricum; ideea e sa dau proba si sa vada ca ne straduim cat de cat. M-am gandit si eu ca ar fi cazul de RMN. In curand voi avea nevoie sa umblu pe la medici pentru fisa auto...am sa profit de ocazie.

pai fisa auto ti-o da oricum, chiar daca ai avea discopatie.
tu trebuie sa te interesezi la ce spital din Iasi se face RMN, si sa faci. Apoi ne spui si noua interpretarea.
Cat despre sport, faci cum crezi, daca consideri ca esti in stare sa alergi cu ceilalti pe ciment, go ahead.

jackie
17-09-2009, 19:36
sal din nou, nasoala zi, am luat tadorul de dimineatza si p la ora 3 knd eram in oras am facut iar alergie ca la ketonal, doar ca putin mai violenta, naspa senzatie in metrou, dupa 30 min imi revenisem dar oricum a fost foarte nasol. acum mi-au ramas doar fortele proprii si epaosul ca medicamente nu mai iau pana nu fac un test de alergie la sange, si acum ma mai mananca pielea un pic.
oricum multumesc mult pt sfaturi si numai bine. salut.

hieronymus
18-09-2009, 11:22
continua cu unguent, la ala e putin probabil sa faci alergie.
Si poti sa iti pui si un pansament ortopedic pt lumbago, pe baza de ardei iute, eu cred ca nici la acesta nu vei face alergie.

AirDany
18-09-2009, 16:31
Am facut astazi sportul. Am dat de 2x proba initiala de alergare viteza 50m. 7,2 si apoi 6,9. E un timp prost, stiu, dar eu sunt multumit de cum s-a comportat spatele meu. Nu m-a apucat nicio criza, nici durere. Cel mult o jena vaga, dar atat. Asta nu inseamna totusi ca m-am simtit perfect normal. La alergare am fost destul de crispat si am alergat prost dpdv al tehnicii de viteza. Am vorbit cu profesorul si a spus ca e ok, sa o iau incet, cum pot, numai sa am acordul medicului. Cat despre hiperextensii a spus ca "gasim noi altceva la care sa poti sa dai proba".

cezzz
18-09-2009, 17:40
Am facut astazi sportul. Am dat de 2x proba initiala de alergare viteza 50m. 7,2 si apoi 6,9. E un timp prost, stiu, dar eu sunt multumit de cum s-a comportat spatele meu. Nu m-a apucat nicio criza, nici durere. Cel mult o jena vaga, dar atat. Asta nu inseamna totusi ca m-am simtit perfect normal. La alergare am fost destul de crispat si am alergat prost dpdv al tehnicii de viteza. Am vorbit cu profesorul si a spus ca e ok, sa o iau incet, cum pot, numai sa am acordul medicului. Cat despre hiperextensii a spus ca "gasim noi altceva la care sa poti sa dai proba".
eu am scos 8 asa ca 6,9 e un timp bun nu prost... al meu e prost:)

AirDany
18-09-2009, 17:43
am scos 6,3 anul trecut cand nu aveam inca probleme cu spatele :D

A4tech
18-09-2009, 19:52
Probabil s-a defectat cronometrul, nu aveai cum sa scoti 6.3 :))

katalin
18-09-2009, 19:59
ba se poate...eu am avut in liceu, pe unul in clasa, care a scos 5.8

A4tech
18-09-2009, 20:20
Da, si eu l-am avut pe Bolt la gradinita, a scos 2.3 : )))

reddacy
18-09-2009, 21:28
bine v-am gasit !.........6.4 scoteam si eu in liceu dar faceam zilnic genoflexiuni cu un sac de nisip de 50 kg. in spate.....

acum la testele semestriale am scos 7,6.....au trecut 20 ani si mai am si 10kg in plus si o discopatie de vreo 3 ani.....pffffff...

Kelevra
18-09-2009, 21:32
Probabil s-a defectat cronometrul, nu aveai cum sa scoti 6.3 :))
eu scot 6,4 , si un prieten scoate 6,1 , si la noi sa defectat??

katalin
18-09-2009, 22:43
@ A4tech: frate, crezi ce vrei...eu am incheiat offtopicul

AirDany
19-09-2009, 01:44
bine v-am gasit !.........6.4 scoteam si eu in liceu dar faceam zilnic genoflexiuni cu un sac de nisip de 50 kg. in spate.....

acum la testele semestriale am scos 7,6.....au trecut 20 ani si mai am si 10kg in plus si o discopatie de vreo 3 ani.....pffffff...

daca iau eu 50kg in spate acum ajung la operatie sau macar imi revin durerile de la inceput. sunt multumit de 6,9 facut in regim de safe-mode si fara sa ma fortez. :D

cum te descurci cu discopatia dupa 3 ani? mai ai dureri?

A4tech
19-09-2009, 13:35
Si eu am scos 6.4 cand am dat bacul, dar sunt mai inalt decat AirDany si atunci eram si mai usor decat in prezent (au trecut ceva ani).

hieronymus
21-09-2009, 11:29
AirDany, nu timpul e important, si cum te-ai simtit dupa proba. Ai spus ca ai avut dureri, insemna ca nu esti refacut. Prababil ca ai dat proba pe ciment, incearca pe viitor ca probele de atletism sa le dai pe zgura.
Cat despre probele de gimnastica, poti sa le dai, cu conditia sa iti faci temeinic incalzirea la spate inainte cu 10-15 min inainte de proba (si aici vad ca nu ma asculti deloc sa inveti programul Williams). Colegii mei de la jiu-jitsu au cam jumatate discopatie lombara, si sa vezi ce proiectari si rostogoliri fac. Unii mai poarta un corset fin pe sub kimono, dar nu toti. Incalzirea facem toti la fel, fara exceptii, si nu am auzit pe nimeni sa se vaiete (si e mult mai grea decat proba de gimnastica de la scoala). Secretul e sa stii sa iti faci incalzirea inainte de antrenament.
Parerea mea e ca, daca faci incalzirea bine, ai doar 10% sanse sa o patesti. Daca nu o faci bine, ai sanse 90% sa o patesti.

AirDany
21-09-2009, 17:34
Nu am spus ca am avut dureri. Am avut o jena care dupa aia a disparut, dar sa spun "ah, ma doare spatele" nu. Spuneai ca daca am discopatie, sa-mi iau adio de la arte martiale...si cum de 50% din grupa are discopatie si ei tot fac miscarile normale?! :|

Nu am unde sa dau probele pe zgura, doar pe ciment. Cat despre gimnastica, nu am dat niciodata proba la asa ceva. Am avut de ales intre gimnastica si saritura la lada. Am sarit de fiecare data la lada.

Fara incalzire, sunt 90% sanse sa patesc ce? Criza de lumbago sau sa dau in ceva mai grav?

(As invata programul Williams daca as avea de unde, iar la kineto nu am cand sa ma duc momentan)

P.S.: durerile m-au apucat a2a zi dimineata...febra in tot corpul (picioare, abdomen, piept, spate - dorsali+trapez). Si am carat niste usi duminica dimineata...nu m-a durut nimic nici in timp ce caram, nici dupa.

hieronymus
21-09-2009, 18:15
1)jena, durere inseamna ca nu esti refacut. In mod normal nu ar trebui sa simti nimic, dupa alergat.

2)Teoretic, daca ai discopatie, iti iei adio de la artele martiale. Baietii care vin totusi sa se antreneze, nu au constanta, adica vin odata, lipsesc de 2 ori, iar vin odata, iar lipsesc,in functie de cum se simt. Eu ti-as recomanda totusi sa nu faci asta, au fost si cazuri care au facut criza de lumbago pe loc, in special in urma proiectarilor. Deci iti asumi un risc daca mergi la arte martiale.

3)cand am spus 90% ma refeream la o durere intensa, sau la o criza de lumbago, in ceva mai grav nu prea poti sa dai daca nu ai si o greutate in spate.

4)durerie pot apare:
-pe loc (cele mai grave)
-la 2 ore de la efort (cand se mai relaxeaza muschii)
-a doua zi cand te dai jos din pat, pt ca peste noapte s-au relaxat muschii complet. Tu te-ai incadrat in situatia nr 3.

AirDany
21-09-2009, 19:23
era un fel de gluma :D ma refeream la durerile musculare, spatele nu m-a durut.

Alessandro
22-09-2009, 00:22
Hiero, ce parere ai de antiinflamatorul asta: Celecoxib?

hieronymus
22-09-2009, 11:39
nu cunosc acest inflamator.
Dar pt tine, cred ca cel mai bine e sa faci o injectie cu Dyplophos, e un antiinfalmator puternic si sigur te lasa din durere cu el.
La reflexeterapie banuiesc ca inca nu ai avut timp sa mergi.

Alessandro
22-09-2009, 22:37
nu cunosc acest inflamator.
Dar pt tine, cred ca cel mai bine e sa faci o injectie cu Dyplophos, e un antiinfalmator puternic si sigur te lasa din durere cu el.
La reflexeterapie banuiesc ca inca nu ai avut timp sa mergi.
:( nop imi e acum chiar imposibil. ma scol la 7:30 si ajung la 9 acasa. sunt toata ziua numai serv-fac fac-serv. noroc ca am sefe intelegatoare si ma lasa sa ma duc sa ma intorc.

Alessandro
23-09-2009, 00:42
si legat de injectie...eu tot incerc sa nu iau nimic nici macar pastile. ma gandesc eu (poate e gresit) ca daca de acum incep cu calmante, antiinflamatoare....mai tarziu cand o sa fiu batran (daca mai ajung), ce naiba mai iau? bn este diferenta intre calmant si antiinflamator, dar ma gandesc ca si cu antiinflamatoarele astea, daca iau o perioada maiindelungata apoi nu isi mai fac efectu.

reddacy
23-09-2009, 01:00
daca iau eu 50kg in spate acum ajung la operatie sau macar imi revin durerile de la inceput. sunt multumit de 6,9 facut in regim de safe-mode si fara sa ma fortez. :D

cum te descurci cu discopatia dupa 3 ani? mai ai dureri?
de un 1 an de zile de cand fac sala si inot n-am mai avut dureri mari.....doar ma "jeneaza"uneori....dar am dat jos vreo 8 kg si inotul + abdomenele cred ca m-au stabilizat........
acum ma bate gandul sa merg la un osteopat.......

hieronymus
23-09-2009, 12:50
AirDany: 1)antiinflamatoarele te ajuta sa iti calmezi nervul, daca nu le iei nervul va fi mereu iritat. Ideea e sa nu abuzezi, dar timp de 10 zile poti sa iei 3 antiinflamatoare/zi. Daca faci injectia cu Ketoprofen vei vedea ca te vor lasa binisor durerile
2)reddacy: ma bucur sa aud ca esti bine, dar fii atent la sala ca nu ai voie totate exercitiile. Sa nu faci indreptari, ramat si genuflexiuni, si nici exercitii in picioare nu ai voie. Totul se face intins pe banca sau pe scaun.

AirDany
23-09-2009, 16:22
Despre inflamatoare cred ca ii spuneai lui Alessandro.
Cat despre ce i-ai spus lui reddacy ca sunt permise doar exercitiile pe banca si pe scaun. Pe banca e perfect clar de ce, dar pe scaun...? Nu tot pe coloana se apasa greutatile ridicate?

hieronymus
24-09-2009, 11:29
da, mesajul cu antiinflamatoarele era pt Alessandro.

Pt ca, stand pe scaun (de fapt pe bancuta rabatabila indoita la aprox 90 grade), apasa pe coloana o greutate mult mai mica decat in cazul in care ai face acelasi exercitiu in picioare. Spre exemplu stand pe scaun se pot face flexii cu gantere pt bicepsi, se poate lucra antebratul, sau se poate face impins de la umeri cu gantere (dar cu gantere de greutate mica). Daca ai face aceste exercitii din picioare, toata greutatea edificiului ar apasa pe coloana. Daca stai pe scaun, mai preia si scaunul o parte din greutate, deci tot e ceva; totul e sa stai cu spatele lipit de spatar.

Alessandro
24-09-2009, 16:31
si nu e mai bine, daca inclini si nitel spataru?

Alex Popescu
25-09-2009, 09:46
da, mesajul cu antiinflamatoarele era pt Alessandro.

Pt ca, stand pe scaun (de fapt pe bancuta rabatabila indoita la aprox 90 grade), apasa pe coloana o greutate mult mai mica decat in cazul in care ai face acelasi exercitiu in picioare. Spre exemplu stand pe scaun se pot face flexii cu gantere pt bicepsi, se poate lucra antebratul, sau se poate face impins de la umeri cu gantere (dar cu gantere de greutate mica). Daca ai face aceste exercitii din picioare, toata greutatea edificiului ar apasa pe coloana. Daca stai pe scaun, mai preia si scaunul o parte din greutate, deci tot e ceva; totul e sa stai cu spatele lipit de spatar.

cu tot respectul, ma simt nevoit sa te contrazic aici hieronymus. odata ce fundul este pe scaun, planul dur forteaza coloana sa preia toate vibratiile. dar absolut toate. exercitiile din picioare au avantajul ca se pot folosi picioarele pe post de resort prin flexarea articulatiilor pe de o parte si prin marirea distantei de trecere a undei de soc pe de alta parte.

AirDany
25-09-2009, 09:50
durerie pot apare:
-pe loc (cele mai grave)
-la 2 ore de la efort (cand se mai relaxeaza muschii)
-a doua zi cand te dai jos din pat, pt ca peste noapte s-au relaxat muschii complet.

Fiind voluntar in cadrul festivalului de film de la iasi si implicat si in partea de amenajari, ieri am fost nevoit sa-mi pun spatele la bataie. Am carat cateva canapele (deci nu UNA, ci CATEVA, dar mergeau carate in 2 persoane), tot pe astea cateva a trebuit sa le si mut de cateva ori. Am mai carat brazi in ghiveci (cu greu 4 il caram)...erau 30 in total, cred ca am carat cam jumatate + ca au trebuit toti 30 mutati si pusi in pozitie "estetica". Apoi am mai avut de carat alte ghivece cu flori, ceva mai usoare, mergeau in 2 persoane.

-pe loc nu m-a apucat nimic
-la 2 ore la fel, nimic
-tocmai m-am dat jos din pat si nu am nimic

Ironia care ma amuza : persoane cu care am carat s-au plans ieri continuu de dureri de spate dupa toata treaba cu caratul. Mentionez ca eu n-am avut absolut nimic, iar ei nu au avut niciodata probleme cu coloana. Probabil din cauza faptului ca am tinut tot timpul spatele drept, iar ei au stat cu spatele arcuit. Evident ca daca simteam cea mai mica durere, lasam naibii toate greutatile alea.

Oricum cu festivalul s-a cam incheiat cu amenajarile...azi mai sunt de aranjat niste flori mici si dupa aia trec la "munca de birou".

Alex Popescu
25-09-2009, 09:55
Probabil din cauza faptului ca am tinut tot timpul spatele drept, iar ei au stat cu spatele arcuit.

la asta ma gandeam si eu. desi sunt in plin sezon agricol la tara, frica de accidentari (inconstient, nu neaparat constient) ma face sa imi tin spatele drept si sa manipulez corect greutatile ridicate. asta ma scuteste de accidentari. cred ca este si cazul tau. ;)

Alex Popescu
25-09-2009, 09:57
si nu e mai bine, daca inclini si nitel spataru?

eu cred ca da. reduce din greutatea directa. conditia este sa tii spatele nemiscat cat mai mult posibil.

hieronymus
25-09-2009, 12:11
@Air Dany: da, e din cauza ca ai tinut spatele drept, chiar cambrat. Cand ridici ceva de jos, (sa zicem un bidon mare de apa), intai apuci bidonul cu ambele maini, apoi indrepti spatele, apoi te ridici facand o genuflexiune. Practic folosesti forta picioarelor, nu a spatelui. In aceste situatii e utila purtarea centurii pe care o foloseai la sala de forta, eventual dai tricoul peste ea, sa nu se vada.
@Alex: cei care au probleme cu spatele, mai ales cu zona lombara, nu prea mai au voie sa faca exercitii din picioare, pt ca atunci se uzeaza coloana (apasa cam tot pe zona lombara). A doua zi ii doare, asa se plang majoritatea. E adevarat, ca daca nu ai probleme cu spatele, e mai bine sa le faci din picioare. Dar daca discul nu mai e intreg, el se uzeaza si mai rau stand in picioare si nu mai poate sa preia socurile ca la un om normal.
Stand pe scaun, cu spatarul putin inclinat pe spate, nu e ideal, dar e mai bine, insa trebuie sa eviti socurile si miscarile bruste. Ideea e sa gasesti o cale sa iti sprijini temeinic zona lombara de spatar. Simiti ca greutatea te depaseste, o lasi jos si gata. Cel putin eu asa recomand.
Am mai vb cu baieti cu discopatie, si mi-au spus ca prefera sa lucreze bicepsii din pozitia sezand, si nu stand in picioare, pt ca stand in picioare ii doare a doua zi.
Tu despre indreptari ce parere ai?? Se fac cu centura, sau fara centura?? Am mai avut o discutie acum cateva sapt, si vrem sa stim si parerea ta. Merci de interventie.

Alex Popescu
25-09-2009, 13:10
@Air Dany: da, e din cauza ca ai tinut spatele drept, chiar cambrat. Cand ridici ceva de jos, (sa zicem un bidon mare de apa), intai apuci bidonul cu ambele maini, apoi indrepti spatele, apoi te ridici facand o genuflexiune. Practic folosesti forta picioarelor, nu a spatelui. In aceste situatii e utila purtarea centurii pe care o foloseai la sala de forta, eventual dai tricoul peste ea, sa nu se vada.
@Alex: cei care au probleme cu spatele, mai ales cu zona lombara, nu prea mai au voie sa faca exercitii din picioare, pt ca atunci se uzeaza coloana (apasa cam tot pe zona lombara). A doua zi ii doare, asa se plang majoritatea. E adevarat, ca daca nu ai probleme cu spatele, e mai bine sa le faci din picioare. Dar daca discul nu mai e intreg, el se uzeaza si mai rau stand in picioare si nu mai poate sa preia socurile ca la un om normal.
Stand pe scaun, cu spatarul putin inclinat pe spate, nu e ideal, dar e mai bine, insa trebuie sa eviti socurile si miscarile bruste. Ideea e sa gasesti o cale sa iti sprijini temeinic zona lombara de spatar. Simiti ca greutatea te depaseste, o lasi jos si gata. Cel putin eu asa recomand.
Am mai vb cu baieti cu discopatie, si mi-au spus ca prefera sa lucreze bicepsii din pozitia sezand, si nu stand in picioare, pt ca stand in picioare ii doare a doua zi.
Tu despre indreptari ce parere ai?? Se fac cu centura, sau fara centura?? Am mai avut o discutie acum cateva sapt, si vrem sa stim si parerea ta. Merci de interventie.

desi este fiinta bipeda, nu cu mult timp in urma omul isi desfasura activitatile "de birou" in 4 labe. asta presupunea un unghi mediu de 90 grade intre coloana si femur. ei bine, pe atunci nu avea probleme cu coloana, ele aparand in momentul in care s-a ridicat in 2 picioare si a cambrat coloana fortand-o sa devina curba in loc de dreapta. aici este un argument in favoarea pozitiei sezand pe scaun pe care ai recomandat-o tu. sunt de acord cu asta si inteleg dar...o simpla ridicare a pieptului in fata va accentua din nou curbura coloanei chiar daca se sta pe scaun iar tensiunile vor fi mai mari decat daca s-ar efectua exercitiul in picioare si tensiunea ar fi furata prin trisare usoara (flexarea genunchilor). Este opinia mea, asa vad eu lucrurile. Ramane ca fiecare sa isi gaseasca cea mai buna metoda de executie.

referitor la indreptari eu am o regula: sub 70% din greutatea maximala este gresit sa iti pui centura fiindca nu lasi organismul sa isi echilibreze fiziologic contractiile musculare si astfel slabesti muschii implicati in miscare; peste 70% din greutatea maximala centura este indicata (obligatorie) datorita faptului ca presiunea pe schelet devine importanta si chiar cu o presiune abdominala buna, desi contractat, muschiul este flexibil si astfel se poate slabi din tensiunea ce tine scheletul in pozitie aparand astfel accidentarea.

incalzirea riguroasa, controlul si corectitudinea miscarii sunt conditii ce asigura o efectuare adecvata a acestui exercitiu.

aparausanu
25-09-2009, 15:59
...siu eu am mari probleme cu spatele. Hieronymus si Alex stiu pt ca mi-au fost buni sfatuitori si de mare folos.
cu toate problemele ma incapatanez sa fac sala, dar mi-am revizuit antrenamentul. flexiile cu bara pt biceps le-am inlocuit cu tractiuni cu priza mica de tip pronatie, flexiile cu gantera le fac din sezut cu spatele bine lipit de spatarul unei bancute usor inclinat, umerii din aceeasi pozitie si cu greutati mai mici, geno le-am inlocuit cu presa, ramatul cu bara cu ramatul cu gantere, dar si pe acesta il folosesc cu multa precautie... in concluzie am eliminat toate ex care prezinta riscuri majore pt zona lombara.

Alessandro
25-09-2009, 16:30
cred ca ai vrut sa zici supinatie.

Alessandro
25-09-2009, 16:33
daca tot a intervenit si Alex in discutie, am si eu o intrebare, avand in vedere ca e cadru medical: cunosti vreo interventie (operatie) care sa iti inlocuiasca cu succes vechile discuri uzate sau sa faca sa dispara formatiunile osoase aparute in zona discurilor?

Halter
25-09-2009, 17:41
daca tot a intervenit si Alex in discutie, am si eu o intrebare, avand in vedere ca e cadru medical: cunosti vreo interventie (operatie) care sa iti inlocuiasca cu succes vechile discuri uzate sau sa faca sa dispara formatiunile osoase aparute in zona discurilor?
vrei sa te operezi?

aparausanu
25-09-2009, 18:37
vrei sa te operezi?
poate fi, oare, asta solutia?

reddacy
25-09-2009, 22:58
exact la fel fac si eu....le-am scos toate care erau periculoase....iar la ramat cu gantere fac tot pe bancuta rabatabila...mi se pare putin mai greu la respiratie cum stau cu pieptul pe banca...

eu fac multe extensii ,si asta m-a ajutat mult la eliminarea durerilor...imi simt lombarii mai puternici...mai tin uneori un disc de 10-15 kg la piept...dar rar....

AirDany
25-09-2009, 23:37
Tot din cauza voluntariatului, astazi am mai fost nevoit sa car echipamente destul de grele (sonorizare, proiectare, birotica si vodka :D ). Am fost nevoit sa alerg rezistenta de mai multe ori intre 2 cinematografe, sarind chiar peste garduri - uneori si fara sa le ating. Mirarea mi-a fost mare cand am vazut ce stofa de parkourist am, dar mai mare mi-a fost bucuria cand timpul trecea, iar durerile nu apareau. (nu am purtat adidasii de running...chiar am avut niste adidasi cu talpa aparent subtire/tare).

edit: nu am cum sa port centura pentru ca nu am...nici la sala nu purtam.

Alex Popescu
28-09-2009, 10:10

da, se pot inlocui discurile distruse cu proteze speciale. sunt niste inele ce se monteaza intre segmentele osoase si se pare ca pot inlocui cu succes discurile uzate. nu se mai pune problma sportului de performanta dar calitatea vietii este mult imbunatatita dupa implantarea lor. referitor la formatiunile osoase...se pot indeparta si ele dar nu cunoc amanunte pentru ca nu am specialitate in ortopedie.

Alessandro
28-09-2009, 10:13
este adevarat ca astfel de proteze sunt din plastic? dar dc nu se poate face...transplant. adica asa cum se face transplant de alte organe sa se faca si de asa ceva. daca imi pune o proteza daia, ea nu se va 'macina' mai repede decat originalul?

hieronymus
28-09-2009, 14:12
cand cineva cu discopatie sau cu probleme de coloana imi cerea un exercitiu pt brate, ii recomandam flexiile antebratelor pe brate din pozitia sezut pe scaun. Am gresit cand am scris ca inclinam bancuta la 90grade, de fapt ea se lasa pe spate, pana fiecare isi gaseste pozitia care ii convine. Picioarele trebuie ridicate (de obicei ii puneam sa tina labele picioarelor pe rastelul pt gantere), astfel incat intre picioare si abdomen sa fie clasicele 90 grade. Ganterele le dadeam eu sau partenerul, astfel incat sportivul sa nu se forteze aplecandu-se dupa ele, si treburile mergeau struna, nu s-a plans nimeni de dureri. Asta nu scrie in nici un manual, eu am spus ce am descoperit in practica, si de aceea am recomandat exercitiul.
Oricum, a face exercitii cu greutati din pozitia stand in picioare e f daunator pt cei cu probleme de spate, acesta e un lucru cunoscut, cred ca orice ortoped din Rom il stie.

@Alex: cam asa gandesc si eu: indreptarile cu greutati mari se fac neaprat cu centura. Eu am recomandat ca peste 50-60 kg sa se puna centura, ca sa fiu mai prevazator. Alti baieti de pe site au fost de parere ca centura nu trebuie folosita deloc la indreptari, pt ca slabeste muschii. Personal mi se pare o mare greseala.

@Aparusanu: da, Basescu s-a operat in Austria si i-au inlocuit un disc intervertebral cu un cilindru din plastic. In Rom i-ar fi scos discul si nu mai puneau nimic in schimb, ceea ce i-ar fi facut viata imposibila.
Dar nu in toate cazurile se scoate discul. de cele mai multe ori el doar se curata (se netezeste, se taie cioturile care apasa pe nerv), si e pus la loc; ramai cu 70-80% din disc. Nu mai poti face haltere, dar nici viata imposibila nu o face.
Apropos, te-a durut spatele dupa ce ai lucrat bratele din pozitia sezut pe banca inlcinata?

aparausanu
28-09-2009, 14:46
nu. nu m-a durut. e f important ca ai spus ca ganterele trebuie sa ti le dea un partener, altfel pozitia din care ridici ganterele e f incomoda si riscanta.
totusi as mai vrea sa te intreb, in cazul in care un astfel de disc e ilocuit cu o proteza de plastic, mai poti practica culturismul? evident nu vorbesc de performanta, pentru ca in mod real sunt foarte putini practicanti care vizeaza performanta. ma refer la un tip de antrenament si de efort care sa-ti permita, totusi, sa-ti modelezi corpul.

hieronymus
28-09-2009, 17:16
dupa o operatie pe disc, indiferent cu ce metode e facuta, trebuie sa cam lasi haltera si greutatile deoparte. Eu cunosc persoane operate de hernie, cineva imi spunea ca a fost luat din autobuz si dus direct la Floreasca si operat, pt ca ii amortise piciorul. Acum e f bine, chiar ridica, munceste acasa, dar de cineva care sa mai mearga la sala inca nu am auzit. Nici sa sara pe loc el nu poate, si cand ploua toamna el ocoleste baltile, dar nu sare peste ele.
Se face un program de gimnastica medicala, atat la saltea cat si in apa, pt cei operati de hernie de disc, poti sa faci si exercitii cu propria greutate, dar sa mai mergi la sala si sa ridic greutati nu mai ai voie.
Insa voi nu sunteti inca de operat, voi aveti doar 1-2 discuri uzate (in prop. de 10-15%,sa zicem), dar nu aveti cioturi si bucati de disc care sa apese pe nerv. Abia cand apar cioturile sau se rupe o bucata din disc, atunci sunteti de operat.
O protruzie (disc delplasat, alunecat lateral sau in fata) nu inseamna operatie.

hieronymus
28-09-2009, 17:20
@Alessandro: inca nu am auzit de implanturi cu discuri umane, nici aici nici in alta tara. Stiu ca sau iti curata discul, sau ti-l scoate de tot si, daca te operezi in afara, iti pune un fel de distantier de plastic intre vertebre. Dar de implanturi cu discuri umane nu am auzit.

Alessandro
29-09-2009, 00:23
am inteles. legat de basescu auzisem si eu de operatia din Austria, ca a preferat mai bn acolo, ca sunt mai 'avansati'. oricum as incerca orice , doar sa ma mai pot antrena. de aceea tot intreb de operatii....ca ma gandesc ca poate se inventeaza ceva nou, sa videce astfel de afectiuni.

Alessandro
29-09-2009, 00:27
legat de cioturi, aici e prob ca eu am asa ceva, din cate imi aduc aminte din interpretarea RMN-ului, si asta la vreo 4 discuri. dar neurochirurgul mi-a zis ca deocamdata nu's de operat....ce m-a incurajat ;)) pai sa mi-l pileasca, sa imi dea asa frumos contur :)) sa il faca gigea :D oricum, daca nu voi fi vreodata obligat sa ma operez, atunci daca e sa fac, o sa fac doar cand sunt 100% sigur ca dupa se mai poate face ceva sport. iti dai seama pt mn ce inseamna o operatie acum, ca as slabi in ultimul hal...

Alessandro
29-09-2009, 00:32
si Hiero, din ce cunosti tu, si de la pers cu care ai mai vb, in cazul operatiei, exista un risc sa dau de un chirurg mai nepriceput si in timpul operatiei, cand umbla el pe acolo sa imi atinga vreun nerv, sa raman 'teapan'?

Alessandro
29-09-2009, 00:40
http://www.sanatateatv.ro/stiri-medicale/medicul-condamnat-pentru-malpraxis-continua-sa-opereze/
la asa ceva va referiti?

cezzz
29-09-2009, 10:16
alessandro e bine ca iti doresti sa faci sport insa trebuie sa fii si realist, ai probleme care te pot afecta pt tot restul vietii.. nu cred ca vrei sa ajungi pe la vreo 40 de ani sa nu poti sa ridici o plasa ori sa fii pensionat pe caz de boala din cauza ca te-ai incapatanat sa faci sala cand ereai "accidentat" ca sa nu slabesti... gandeste limpede;)

Alessandro
29-09-2009, 10:27
asa este. pe de=o parte imi dau seama ca pot agrava si mai mult situatia. si constientizez ca fac o greseala daca ma incapatanez aiurea, dar e si naspa sa traiesti cu frustrarea asta toata viata.

hieronymus
29-09-2009, 11:55
Cezz ti-a spus foarte bine: fii realist, s-a terminat cu ridicatul de greutati. Ai prea multe vertebre afectate, si daca mai ai si cioturi, astea se pot mari in timp sau rupe de la efort, si atunci chiar ca ajungi la operatie.
Daca ai fi avut doar un inceput de discopatie lombara, iti dadeam OK la sala cu masurile de precautiune care se cer, dar tu esti deja mult mai complicat, asa ca nu e de joaca.
Cred ca pt tine cel mai bune tratamente ar fi reflexoterapia si osteopatia. Din pacate noi nu avem osteopati compententi care sa fie cunoscuti, pt ca nu avem scoala (asa cum avem scoala de medicina, spre exemplu). Sunt osteopati buni in Rom, dar din cei care au studii pe afara, in strainatate, numai ca nu sunt cunoscuti. Daca ai gasi unul cu diploma in afara, ar fi bine. La refelxoterapie inca nu ai ajuns, si eu zic sa urmezi si acest procedeu. La inceput nu credeam in el, dar prea multi mi-au spus ca le-a facut ff bine, chiar dupa prima sedinta.
Cat despre operatie, daca vrei sa fii sigur ca nu vei mai face sport vreodata, atunci opereaza-te. Idiferent ca iti face laparoscopic sau cu bisturiul, inelul fibros tot ti-l penetreaza ca sa ajunga la nucleul pulpos, asa ca rezistenta discului va scadea imens. Vei fi capabil sa ridici o plasa sau sa cari sticle de apa de la magazin, dar cam atat. Nici vorba de culturism.
Da, exista si riscul (mic, totusi) sa dai peste un chirurg incompetent sau neatent, sau sa apara complicatii, si sa iti pierzi din simturile membrelor picioarelor. Cea mai frecventa urmare e sindromul cozii de cal (pierzi controlul sfincterelor) si vei umbla cu pampersi toata viata. Asta vrei?

Alex Popescu
29-09-2009, 15:01
@Alex: cam asa gandesc si eu: indreptarile cu greutati mari se fac neaprat cu centura. Eu am recomandat ca peste 50-60 kg sa se puna centura, ca sa fiu mai prevazator. Alti baieti de pe site au fost de parere ca centura nu trebuie folosita deloc la indreptari, pt ca slabeste muschii. Personal mi se pare o mare greseala.

greutatea de la care se pune centura este variabila de la individ la individ, dar obligativitatea purtarii ei la greutati mari nu intra in discutie. o accidentare serioasa dureaza foarte putin dar consecintele pot dura o viata. recomand si eu folosirea centurii la greutati mari.

reddacy
29-09-2009, 19:57
sau am auzit ca cimenteaza [la tv am vazut ] si dupa 48 h iti da drumul acasa....dar depinde in ce stadiu e afectiunea....

apropo de flexii pt brate,si eu le fac la banca inclinata dar imi pun si centura cum nu are cine sa m-ajute ma aplec eu dupa ele....asa mai cu grija [sau frica...:) ]

Alessandro
29-09-2009, 20:05
@redaccy. sunt multe 'variante'...cimenteaza, scoate din nucleul pulpos....isi da drumu in 48 h, iti da drumu chiar si dupa 2h daca te simti bn, si pleci pe picioarele tale....dar daca citesti apoi mesajele la cei care s=au operat, iti cam piere 'zambetul' de pe fata. de la cati nu am citit ca se simteau si mai rau dupa operatie.

Alex Popescu
29-09-2009, 23:14
@redaccy. sunt multe 'variante'...cimenteaza, scoate din nucleul pulpos....isi da drumu in 48 h, iti da drumu chiar si dupa 2h daca te simti bn, si pleci pe picioarele tale....dar daca citesti apoi mesajele la cei care s=au operat, iti cam piere 'zambetul' de pe fata. de la cati nu am citit ca se simteau si mai rau dupa operatie.

iarta-ma ca nu am chef sa citesc posturile anterioare dar deduc ca ai o problema cu coloana. esti accidentat ceva?

Alessandro
29-09-2009, 23:19
da..nu-i nimic ca sunt sute de mesaje de citit. am cam 6 discuri afectate, nu mai tin minte exact. protruzie la un disc, deshidratare la altul si hernii intraspongioase la vreo 3-4 discuri. pornind d la ultimele 2 vertebre din zona toracala si continund cu zona lombara. cioturile respective cred ca le am de la hernii. asta am aflat dupa RMN, inainte facusem radiografie si mi-a iesit rectitudinea zone lombare si sacralizarea ultimei vertebre lombare. in mare am citit si mi-a explicat Hiero cum sta treaba....dar totusi nu pot sa cred ca se fac operatii f grele si se gasesc 'leacuri' la tot felul de afectiuni si nu se pot schimba discurile astea ca pe niste garnituri. din ce am mai vb cu medici si cu Hiero....am avut o predispozitie genetica la asa ceva. si antr cu greutati doar a accelerat procesul de degradare a coloanei.

Alex Popescu
29-09-2009, 23:26
mai...!!! dar ce spui tu ma sperie. cum naiba ai ajuns asa? ce varsta ai?

Alessandro
29-09-2009, 23:28
20 de ani jumate'

Alex Popescu
29-09-2009, 23:33
20 de ani jumate'

nasol. nu vreau sa te dezamagesc dar trebuie sa iei foarte in serios problema asta. este foarte posibil ca restul vietii tale sa te invarti in jurul ei. sa nu o ignori Alessandro.

Alessandro
29-09-2009, 23:35
da, ms...nu ignor nici mesajul tau si nici problema mea...doar ca sunt f incapatanat. desi nu am mai facut indreptari, genu, ramat....si nici pe la sala nu am mai trecut decat cu o fata ca sa ii arat unele exercitii....mereu sunt asa cu un pas de a o face din nou si cred ca pana nu o fac lata, nu ma las :( imi e tare greu sa ma abtin chiar si cand am dureri mari.

Alex Popescu
29-09-2009, 23:39
da, ms...nu ignor nici mesajul tau si nici problema mea...doar ca sunt f incapatanat. desi nu am mai facut indreptari, genu, ramat....si nici pe la sala nu am mai trecut decat cu o fata ca sa ii arat unele exercitii....mereu sunt asa cu un pas de a o face din nou si cred ca pana nu o fac lata, nu ma las :( imi e tare greu sa ma abtin chiar si cand am dureri mari.

un tratament de sustinere iei? faci gimnastica de intretinere cu un specialist?

Alessandro
29-09-2009, 23:42
nu. intr-un an jumate aproape doar 15 sedinte de fizioterapie si in vara 5 zile la namol si niste ex in bazin. stiu ca nu m-am ocupat.

hieronymus
30-09-2009, 11:25
@Alessandro: Deshidratarea unui disc se rezolva cu fizioterapie, namol, gimnastica medicala si consum de cat mai multa apa (practic discul se umple iarasi cu apa, in timp). Protruzia se rezolva tot cam asa (pt ca pe masura ce discul se reumple cu apa, el isi revine la pozitia lui initiala).
Cat despre cioturi, nu ai ce sa le mai faci decat cu operatie. Norocul tau e ca nu sunt asa de mari, incat sa justifice operatia. Poti trai cu ele deocamdata, dar e f important sa urmezi fizioterapia la fiecare 6 luni, sa nu evolueze cioturile.
Cam asta e situatia, repet o vorba a kinetoterapeutilor ,,cand ai probleme cu coloana, mormantul te mai scapa de ele'' (no offense, e doar un citat). In realitate nu e chiar asa de rau, poti trai fara dureri ani de zile, dar Alex are dreptate ca tot restul vietii te vei invarti in jurul acestei probleme.

Alessandro
30-09-2009, 11:27
pai dupa ce am facut primele 10 sedinte de fizio...chiar atunci cand au aparut prob...nu am simtit nimic in bn...

hieronymus
30-09-2009, 11:27
apropo de flexii pt brate,si eu le fac la banca inclinata dar imi pun si centura cum nu are cine sa m-ajute ma aplec eu dupa ele....asa mai cu grija [sau frica...:) ]

E bine si asa, dar vezi cand te apleci sa nu iti fortezi spatele. Eu zic totusi sa lasi mandria deoparte si sa ceri ajutorul unui baiat de la sala, care sa iti dea haltera si apoi sa ti-o puna inapoi pe suport.

hieronymus
30-09-2009, 11:28
pai dupa ce am facut primele 10 sedinte de fizio...chiar atunci cand au aparut prob...nu am simtit nimic in bn...

Data viitoare faci 15. Trebuia sa combini cu masaj.

Alessandro
30-09-2009, 11:32
Data viitoare faci 15. Trebuia sa combini cu masaj.
15 este limita superioara a nr de sedinte nu?

Alex Popescu
30-09-2009, 12:56

nu stiu sa iti spun exact ce trebuie facut. evident, problema ta ma depaseste. te sfatuiesc doar sa cauti un medic, un profesor cu un renume bun care sa iti faca o evaluare corecta si sa iti prescrie o terapie pe masura. te incurajez si sfatuiesc - daca imi permiti - sa nu neglijezi problema. este foarte posibil ca odata luate masurile corecte viata ta sa reintre in normal. gandeste-te ca ai 20 de ani Alessandro. e o varsta frumoasa si vor veni ani si mai frumosi in viata. nu iti sapa singur sub temelie. succes! ;)

Alessandro
30-09-2009, 13:07
nu stiu sa iti spun exact ce trebuie facut. evident, problema ta ma depaseste. te sfatuiesc doar sa cauti un medic, un profesor cu un renume bun care sa iti faca o evaluare corecta si sa iti prescrie o terapie pe masura. te incurajez si sfatuiesc - daca imi permiti - sa nu neglijezi problema. este foarte posibil ca odata luate masurile corecte viata ta sa reintre in normal. gandeste-te ca ai 20 de ani Alessandro. e o varsta frumoasa si vor veni ani si mai frumosi in viata. nu iti sapa singur sub temelie. succes! ;)
ms...numai frumoase nu au fost ultimele luni de zile (1.5 ani, de la accidentare), ca numai prost mi-a mers....o sa caut, e chestia de nitel de bani si de timp (fac+serv, care se cam suprapun).

hieronymus
30-09-2009, 16:42
da, 15 sedinte este nr maxim care poate fi facut, dupa care obligatoriu se ia pauza, indiferent daca te simti bine sau nu.
Alessandro, tu ai beneficiat de sfaturile mele, care, zic eu ca au fost mai mult decat competente (sa nu crezi ca ma laud). Numai ca diferite cauze te-au impiedicat sa duci tratamentul pana la capat, si normal ca acesta nu a avut efect. In mom de fata, cel mai bine te recuperezi la bai, cu o cura de namol si apa sarata +fizioterapie+gimnatica+masaj. Din pacate ai stat doar o saptamana, insuficient ca sa iti revii. Trebuie sa duci tratamentul pana la capat, adica 2-3 sapt (echiv a 10-15 sedinte).
In Buc poti sa mergi la reflexoterapie, care chiar face minuni, si daca vezi ca nu te lasa durerea, nu ai decat sa recurgi si la infiltratii. Iti slabeste discul, dar sigur te lasa durerea. Te inteleg ca nu ai timp, dar gandeste-te ca facultatea dureaza 4 ani, asa ca niciodata nu va fi timp.

Alessandro
30-09-2009, 18:47
da, Hiero, nu vreau sa arunc vina dintr-o parte in alta...ca nu am timp...ca sunt ocupat....ca pana la urma sanatatea este cea mai importanta. am fost si lenes. ce m-a facut sa fiu cel mai lenes, a fost faptul ca vb cu tine, am realizat ca nu se mai poate face nimic in sensul de a mai practica culturism. si chestia asta nu ma incanta deloc.

hieronymus
30-09-2009, 19:12
da, dar poti practica alte sporturi, mai ales inotul, care te poate dezvolta fff bine, daca il faci cu cap. Ai vazut ce dezvoltati sunt poloistii. Daca inveti sa inoti pe spate, te-ai scos.
Plus ca exercitii cu propriul corp ai voie: flotari, tractiuni la bara, gimnastica medicala, exercitii la spalier. Chiar e indicat sa le faci, sa iti dezvolti musculatura lombaro-abdominala, care va mai prelua o parte din greutatea corpului.

Alessandro
30-09-2009, 20:41
da Hiero, nu te contrazic....dar practici si tu culturism si ti-ai dat seama ca este cel mai bun sport in ceea ce priveste cresterea in masa musc. cel putin la mn asa a fost.

cezzz
01-10-2009, 10:34
da Hiero, nu te contrazic....dar practici si tu culturism si ti-ai dat seama ca este cel mai bun sport in ceea ce priveste cresterea in masa musc. cel putin la mn asa a fost.
vad ca esti fixat pe ideea asta... acum am si eu o intrebare: cu ce te ajuta pe tine masa musculara? parerea mea este ca te simti un pic complexat din cauza fizicului tau si culturismul te-a facut sa te simti un pic mai mare si mai puternic insa in acelasi timp te-a si distrus... urmeaza sfaturile noastre si revizuieste-ti atitudinea si posibilitatile fiindca esti la un pas de prapastie si e cat se poate de seriosa situatia! Bafta

hieronymus
01-10-2009, 11:43
Pe masura ce inaintezi in viata, iti dai seama ca sunt si alte lucruri importante pt un om, in afara de sala de forta. Sanatatea, familia, facultatea/cariera, alte sporturi iti pot ocupa timpul lasat de absenta de la sala. Inotul e un exemplu bun pt tine, si iti spun si eu, si Cristian Neagu poate sa confirme, ca te poti dezvolta f bine si de la inot (nu la fel ca la sala, dar bine).
La varsta ta, e adevarat ca fizicul e pe primul loc, si fetele dupa asta se orienteaza, dar ve descoperi ca, incet, incet, vor fi atrase si de alte lucruri: gradul de cultura, de elevare, eleganta, clasa, sa fii simpatic, de incredere, sa fii realizat material si profesional, deci pot fi atrase si cu altceva decat cu muschii.
In plus, la fiecare 5 ani metabolismul se schimba, si vei constata ca nu vei mai slabi asa usor, dupa 22-23 ani.

Alessandro
01-10-2009, 16:09
va apreciez pt timpul pe care mi-l acordati si pt sfaturile bune pe care mi le dati. chestia e ca nu ma cunoasteti si de altfel este si f greu prin intermediul catorva randuri lasate pe un forum. nu m-am apucat sa fac sportu asta ca sa impresionez pe cineva ci m-am apucat de nevoie, doar ca o data cu trecerea timpului a ajuns sa imi placa f mult. sunt convins ca e bun inotul (de fapt chiar la facultate m-au invatat sa inot pe spate si imi place si acum la inceput fac in fiecare sapt febra musc la umeri si coapse in special) dar pe de alta parte si dn Neagu poate confirma ca a facut psihologie sportiva si va dati si voi seama ca simtiti pe pielea voastra, cata incredere va da in viata de zi cu zi. asa ca nu ai cum sa uiti si sa te rupi de lucrul care ti-a adus cea mai mare satisfactie. e usor sa 'arunci' niste cuvinte, cand nu te afli propriu zis in situatia respectiva. de multe ori imi zic si eu: gata!, nu te mai gandi la asa ceva, ca uite cum ai ajuns.....dar nu e chiar asa usor cum pare la prima vedere.
PS: cezzz, putin complexat zici? :D iti zic doar ca aveam vreo 1.78 si 50kg cand m-am apucat :) cu tot cu mancarea care o bagam in mine si pastile si vitamine, ca de mic am fost slab si tot imi dadeau ai mei sa iau. asa ca nu caut sa impresionez pe cineva cu fizicul, ca de fapt urasc astfel de pers . deci nu caut pitipoance doritoare de senzatii tari :)) din contra sunt uneori chiar prea matur pt varsta mea.

BogdanMM
01-10-2009, 22:00
asa-i cum spui alessandro, e greu dupa ce te-a muscat ``the iron bug`` .. dar se pare ca nu ai de ales ... adica ai, continui sala si te distrugi(desi din posturile tale am inteles ca momentan nu mai faci), cam asta inteleg din sfaturile date de cei competenti, sau te apuci de un sport care sa iti permita sa te mentii in forma .. ai de ales ... iar aici apare maturitatea si intelegera deciziei, acum poate si eu as spune `` mai bine fac ce imi place, nu conteaza ce va urma!!`` , insa odata cu inaintarea in varsta apare exact opusul `` conteaza ce fac acum pt a fii atent ce va urma``

Alessandro
02-10-2009, 00:21
nu ii doresc nimani sa treaca prin ce am trecut si prin ce trec. atatea sentimente , trairi si idei in contradictoriu; pe deoparte instinctul de a te apara de durere si de o agravare a situatiei iar pe de alta parte imposibilitatea de a te rupe de acel lucru si de acele trairi de bine. ai zis bn Bogdane, in astfel de situatii care aparent pare usoare (simplu, nu mai ridici, nu mai faci nimic, si asa te conservi) se vede maturitatea. am avut insa unele scapari cand m=am dus sa arat cuiva unele ex. asa e, nu mai fac absolut deloc, nici macar impins din culcat, tractiuni....doar la cateva zile cateva flotari si nici alea multe (nu vezi si din poza, zici ca's handicapat :)) ). dar hai ca am deviat deja si nu prea mai are legatura cu 'durere spate + picior' :D

Alex Popescu
02-10-2009, 15:13
sunt multe altele de trait. uite, se pare ca vor creste sansele sa se legalizeze siomaritul in romania. te poti apuca de asta. dupa ce propria pasare iti va veni la chemare si o vei vedea taind cerul deasupra ta sau urmarind cu inversunare o posibila prada vei uita de culturism, muschi si dureri de spate. tot sistemul se va reseta si vei trai viata cu alta flacara in suflet, cu alte vise si desigur alte...impliniri. succes!

PS: am luat-o razna cu postul asta. asa este?h e l p

hieronymus
02-10-2009, 15:41
@Alex: cred ca de la tulburel ti se tragen o w a y

Alex Popescu
02-10-2009, 16:00
a nuuuuuuu...asa sunt eu tulbure de fel.

PS: abia maine culeg. am lasat boabele sa mai scoata apa si sa stranga zahar. vreau sa fie "trasnet".

hieronymus
02-10-2009, 17:57
eu am cules saptamana trecuta, si am tinut spatele drept cand am ridicat sacii cu struguri. y e s

AirDany
02-10-2009, 19:46
la mine urmeaza duminica incarcatul canapelelor si a pomilor in camioane...sper sa-l tin tot drept si dupa carat :D

Grasw
02-10-2009, 22:34
ma ajutaty si pe mine cu ceva:-S....?
am 16 ani jumate....fac sala de un an si ceva...nu am luat suplimente sau ceva...am 36 jumate pe bratz la rece...ma rog...problema mea ar fi ca miam dezvoltat toata partea dreapta(umar..piept..spate...) mai mult decat stanga...daca ma puteti ajuta sami spunety ce sa fac:-S?

AirDany
03-10-2009, 00:22
nu e tocmai asta locul pentru intrebarea ta, dar pune o poza.

reddacy
03-10-2009, 11:32
ai tras pt skandenberg probabil.....

BogdanMM
03-10-2009, 19:11
ma ajutaty si pe mine cu ceva:-S....?
am 16 ani jumate....fac sala de un an si ceva...nu am luat suplimente sau ceva...am 36 jumate pe bratz la rece...ma rog...problema mea ar fi ca miam dezvoltat toata partea dreapta(umar..piept..spate...) mai mult decat stanga...daca ma puteti ajuta sami spunety ce sa fac:-S?

pai fa ce ai facut si pana acum dar pe partea cealalta ...

cezzz
03-10-2009, 20:48
pai fa ce ai facut si pana acum dar pe partea cealalta ...
bun rasp!!y e s :D

AirDany
06-10-2009, 18:50
am jucat azi fotbal la scoala (pe ciment)...a fost ok, n-am avut dureri. la o singura chestie am simtit ceva si anume cand am respins mingea cu sut destul de puternic si atunci mi s-a incordat lombarul de pe partea piciorului cu care sutasem. a fost ok dupa, n-a tinut mult senzatia...maxim 10-15 sec.

hieronymus
06-10-2009, 18:53
Bravo. Atunci continua. Semnele sunt ca incet, incet ti-ai revenit.

FlopP
08-10-2009, 14:07
Salutare , am 21 de ani si fac sala de 7 luni si vreo 2 saptamani.Acum aproximativ 1 luna am inceput sa simt o jena in spate la partea lombara(dupa anumite exercitii sau seara cand ma puneam in pat) , am fost la medicul de familie si mi-a zis ca e posibil sa am o criza de lombago(cam asa ceva).
Mi-a prescris ceva medicament si unguent diclofenac si am urmat tratamentul.Dupa ce am terminat tratamentul durerile au ramas(dureri nu foarte mari si nu ma durea constant).M-am reintors la medicul de fam. si mi-a prescris ketonal forte pastile sa iau 10 zile si mi-a zis ca ar putea fi o discopatie lombara, nu foarte grav din ce am inteles.
Am terminat si tratamentul asta si m-am intors din nou la medic, de data aceasta trimitandu-ma la un consult de specialitate.Bun , am fost la medic, m-a verificat si pe moment nu aveam nici o durere cat m-a consultat,apoi m-a trimis sa imi fac o radiografie.Am fost la radiografie , am primit rezultatul si am revenit la medicul respectiv.Rezultatul un inceput de hernie de disc L5-S1, discul respectiv s-ar fi apasat daca am inteles bine si de aceea simt durere in anumite momente.Mi-a dat trimitere la fizioterapie(ionizare,masaj si inca vreo 2 chestii) si mi-a zis ca ar mai fi un tratament cu laser la o clinica privata care m-ar ajuta mult.

Intrebarea mea e daca am voie sa mai fac sala sau cat de cat miscare,doctorul mi-a zis ca ar trebui sa fac repaus total cam 1 luna si dupa as putea incepe sa joc si fotbal(jucam cam 1data/saptamana)?

hieronymus
08-10-2009, 15:43
daca ti-au zis ca e inceput de hernie de disc, nu e a buna. Ti-au zis relativ corect cand au spus ca ,,apasa discul''; de fapt discul L5-S1 apasa pe terminatiile nervului sciatic, si de aceea s-au produs dureri.
Problema e ca discopatia lombara evolueaza, discul se uzeaza (macina) si mai mult, si apasa si mai rau pe nerv.
Nu prea mai ai voie sala de forta. Unii avansati cu discopatie lombara mai merg la sala, dar ei stiu sa se protejeze, tu nu stii si iti faci si mai mult rau daca continui sa mergi la sala. Ideea e ca toata viata nu vei mai avea voie sa faci exercitii in picioare folosind greutati. Deasemenea, se scot total din antrenament indreptarile, ramatul si genuflexiunile.
Eu te-as sfatui sa urmezi strict acel program de recuperare prescris (ionizari, diadinamice, ultrasunete, masaj si gimnastica medicala), sa iei cam o luna pauza de la orice efort fizic, apoi sa te apuci de inot.
Inotul, mai ales cel pe spate, te mentin in forma, protejand totusi coloana .
Fotbalul nu e o solutie prea buna; totusi, daca vei juca fotbal, eu te sfautuiesc sa o faci pe iarba/gazon, in nici un caz pe ciment.
Deasemenea, nu uita ca alergatul pe ciment uzeaza discul si mai rau, asa ca evita-l.
Daca

Halter
08-10-2009, 16:27
H am o int pt tine
ketoprofenu trebuie luat inainte cu 2 ore de gastrocalm?

hieronymus
08-10-2009, 17:09
Nu stiu ce contine gastrocalm. Dupa nume pare a fi un pansament gastric. Daca da, cele 2 se iau simultan.
Oricum, ketoprofen-ul si celelalte antiinflamatoare ataca stomacul si uneori deregleaza sistemul imunitar (cu excepta Arcoxia, care e mai scump dar nu ataca stomacul).
Deci eu recomand sa le iei simultan. daca iei ketoprofen ianinte, in 2 ore apuca sa faca ravagii in stomac, asa ca gastrocalm-ul luat dupa 2 ore poate iti alina durerea, dar de protejat nu mai protejeaza.

FlopP
08-10-2009, 19:17
Multumesc de sfaturi hieronymus, o sa tin cont. Sper sa mi se mai remedieze problema si sa mai pot face miscare in timp.. am facut diferite sporturi pana acum si mi-e greu sa nu mai fac nimic.

Halter
08-10-2009, 22:38
Nu stiu ce contine gastrocalm. Dupa nume pare a fi un pansament gastric. Daca da, cele 2 se iau simultan.
Oricum, ketoprofen-ul si celelalte antiinflamatoare ataca stomacul si uneori deregleaza sistemul imunitar (cu excepta Arcoxia, care e mai scump dar nu ataca stomacul).
Deci eu recomand sa le iei simultan. daca iei ketoprofen ianinte, in 2 ore apuca sa faca ravagii in stomac, asa ca gastrocalm-ul luat dupa 2 ore poate iti alina durerea, dar de protejat nu mai protejeaza.
ms.o sa le iau pe ambele o data

hieronymus
09-10-2009, 12:31
@FlopP: ar fi interesant daca ne-ai spune cuvant cu cuvant ce scrie pe interpretarea radiografiei (ca banuiesc ca, in afara de pensa L5-S1 mai scrie ceva).

FlopP
09-10-2009, 20:00
Ca sa nu citesc gresit scrisul de doctor am facut o poza :) dar daca era mai mult banuiesc ca doctorul de la balneo-fizioterapie care m-a consultat imi zicea.
http://img515.imageshack.us/img515/5341/09102009666.th.jpg (http://img515.imageshack.us/i/09102009666.jpg/)

hieronymus
12-10-2009, 12:30
nu vad decat ,,reducerea lordozei lombare''. Asta inseamna ca zona lombara e prea dreapta, si nu curbata, cu ar trebui sa fie. Esti predisus la probleme lombare din acest motiv, pt ca, nefiind curbata, zona lombara nu mai preia corect socurile de pe coloana.
Deci, eu zic sa o lasi moale de tot cu ridicatul greutatilor.
In rest nu mai inteleg ce scrie pe radiografie.

reddacy
13-10-2009, 00:28
L5-S1....asa e si la mine...e zona cea mai expusa.....ai grija man cu ridicarea greutatilor.....si mie mi-a zis un reumatolog ca am "spate drept"....dupa un timp mi-am dat seama ca si la mine s-a diminuat lordoza.....

era sa uit....mi-a zis ca o sa am dureri f.mari peste cativa ani daca nu slabesc si merg la inot......a fost acum 3 ani...si l-am ascultat,dar nu credeam c-o sa ma recuperez asa de bine....

AirDany
13-10-2009, 00:29
asta cu "spatele drept" mi-a iesit si mie pe radiografie, dar ortopedul de la sportiva mi-a spus ca e din cauza problemei de la disc fiindca produce contractura de lombari care impinge coloana in fata (o indreapta).

FlopP
13-10-2009, 10:50
Multumesc de indicatii @ All.

@ reddacy Chiar daca nu sunt gras ( 68 kg @ 1.80) de slabit oricum voi slabi ca vrea ca nu ( sunt ecto extrem, fara miscare nu fac altceva decat sa slabesc) mai trebuie doar inotul.

hieronymus
13-10-2009, 11:50
O criza de lumbago indrepta zona lombara a coloanei, dar nu asa de mult incat sa o faca dreapta ca un par. Va spun ca am vazut destule radiografii lombare cu oameni in criza de lumbago, care aveau coloana ceva mai dreapta decat in mod normal, dar nu ca un bat de dreapta. daca e ca un bat de drepta, atunci ea a fost asa si genetic, nu numai din cauza crizei de lumbago. Problema e ca, criza trebuie tratata cu masaj+electrice+gimnastica, ca sa treaca contractura. Ca daca coloana ramane dreapta, chiar si putin, se uzeaza repede.
Flopp, nu ai ce sa mai slabesti la 68 kg. Pune mana si fa inot.

kidu13
14-10-2009, 13:05
salutari........revin dupa cateva luni de absenta,am fost plecat.
@hieronymus.....am facut pana la urma un RMN si am primit rezultatele.Cu cd-u am fost la un neurochirurg si ma cam speriat spunandu-mi direct ca sunt de operat .....nu mia placut prea mult atitudinea lui .....cam `grabita` asa k acum astept alte opinii.La cine sa ma mai duc cu rezultatele sa obtin un alt diagnostic?.....postez rezultatele in scris :
Protruzie mediana L5 cu ingustari foraminale L5-S1 bilateral, compresiuni radiculare S1 bilateral.
Minima spondilita T12.
Recomandam consult NCH. ..astept si parerea ta.
Multumesc anticipat.

hieronymus
14-10-2009, 17:15
Kidu,

depinde de cat de mare e protruzia si mai ales daca discul e intreg sau deja rupt.
Protruzie mediana inseamna ca discul e deplasat in spate si apasa pe nervul sciatic, si te doare pe picior. Se rezolva cu namol si fizioterapie, daca discul e intreg. Compresiuni radiculare inseamna ca discul apasa acolo, pe nervi, si se rezolva tot in momentul in care discul se umple cu apa, revenind la marimea lui naturala.
Spondilita o ai din cauza predispozitiei genetice, mostenite de la parinti, si se agraveaza in timp, dar nu cred ca e asa de grava, la varsta ta, sa te operezi.
Deci, totul depinde DE INTEGRITATEA DISCURILOR: daca sunt intregi, nu esti de operat, ci de mers 3 saptamani la Techirghiol si fizioterapie. Daca discurile s-au rupt si cioturi din ele risca sa se desprinda, atunci va trebui sa te operezi.
mai mergi si la alti neurochirurgi (NCH), sa vezi ei ce spun.

kidu13
14-10-2009, 19:15
ok ....mersi mult.o sa revin,am vb cu un amic de a fost destul de grav si el.....poate mai grav ca mine (el ramanea blocat de spate) si mi-a spus k a fost la Cluj Napoca la un specialist si la pus pe picioare .....fara operatie,sa vad ce parerea are dupa imi vede analizele.

kidu13
14-10-2009, 19:17
ah mai pun ce era scris pe rezultate inainte de `concluzie` :
RM: COLOANA LOMBARA

REZULTAT:

Examenul RM al coloanei lombare nu evidentiaza modificari patologice de semnal la nivelul maduvei osoase vertebrale lombare cu exceptia unor minime modificari edemtoase in platoul superior vertebral T12.
Mici osteofite marginale.
Fara reducerea inaltimii corpilor vertebrali.
Fara rotatii in ax a coloanei.
Degenerarea discurilor intervertebrale T11, L5.
Protruzie mediana L5 cu ingustari foraminale L5-S1 bilateral, compresiuni radiculare S1 bilateral in recesurile laterale care sunt ingustate.
Fara formatiuni suspect tumorale.