PDA

View Full Version : Durere ficat


balance
03-08-2008, 17:20
Salut.

Īnot ocazional ca antrenament cardio deoarece e cald şi nu pot să alerg. Ultima oară cānd am fost am īnotat pentru 5 minute īncontinuu crawl apoi m-am oprit din cauza ficatului (practic am īnceput să-l simt, parcă umflat aşa şi pulsānd). E neobişnuit sentimentu' şi parcă īţi vine să te īntrebi ce-i cu tine s cr a m

Nu am obosit pulmonar sau muscular, chestia asta mi s-a mai īntāmplat odată (tot aşa cānd am īnotat pe o distanţa mai mare fără oprire). Rezistenţă fizică am relativ, problema nu cred că e aici.

Aveţi vreo idee de ce doar la activitatea asta resimt dureri? Eu mă gāndeam la ceva legat de glicogen şi de consumarea acestuia (http://en.wikipedia.org/wiki/Hit_the_wall).

hieronymus
04-08-2008, 11:16
cred ca e mai degraba de la coordonarea miscarilor. Asa e si in atletism, daca nu coordonezi miscarea, apar dureri de ficat. Cred ca in undeva, cand faci o miscare, apasa pe ficat.

Arise
05-08-2008, 10:55
Nu cred că poți consuma atât de repede glicogenul. :)