PDA

View Full Version : Alergatul si beneficiile

premiumfaraplum
17-08-2006, 06:08
Am citit, m-am documentat si am ajuns la urmatoarea concluzie care as vrea o confirmare de specialitate

Ai grasime? Vrei sa slabesti natural fara absolut nici un fel de urmari negative asupra sanatatii corporale?

Incepi si alergi. Eu am 22 de ani 177 si 87 kg deci cu 10-15kg mai mult decat idealul.

-Dupa ce incepi sa alergi, in primele 20-30 de minute corpul isi ia energia pentru a alerga din rezervoarele cu carbohidrati (mancare recent mancata :) ) .
-Abia dupa ce treci de acest prag incepe si consuma efectiv grasimea din sange facandu-l mai sanatos si din locurile vizibile :) adica efectiv dai jos "sunca" pura.
-E bine sa alergi imediat cum te trezesti pe stomacul gol cand ficatul este fresh si mancarea recent mancata... e minima.
-Daca alergi mai pe dupa-amiaza tre sa fie cu 3-4 ore distanta de ultima masa.
-Apa nu bei in timp ce alergi, te hidratezi pana pleci la alergat si cu 1h 2 asa sa nu ai apa in burta sa faci broaste ca nu rezolvi nimic. (STOMACU GOL ca sa fortezi corpul sa puna rezervoarele cu sunca la bataie)

-Dupa alergat nu se mananca nimic timp de 1h, ca daca ii dai de mancare imediat corpul e flamand... asimileaza dintr-o inghitzitura.
-E demonstrat stiintific ca "sunca" efectiva se da jos alergand la 70% din pulsul maxim pe care il poate duce inima de obicei.
-Adica :) formula este 220(pulsul maxim) - varsta (22) = 198(pulsul)
Iar din 198(pulsul) 70%= 138batai/minut in timpul alergatului.

-la greutatea mea de 87kg la 5 minute dupa ce am alergat 40minute aveam pulsul 120 deci tind sa cred ca in timp ce alerg se duce in 140 150 adica exact plaja de maxima ardere a "suncii pure". Mai bine de atat nu se poate.

Alergatul si toate calculele astea au rezultat dintr-o intensitate mica pe care orice om o poate atinge. Adica alergi la limita incet-mai rpd putin de tot dar tot cat de incet poti alerga. Pentru ca alergand cat de incet poti... dupa 15 minute 20 minute ajungi la pulsul care iti trebuie sa arzi maxim, cat de incet ai alerga.

-E demonstrat stiintific faptul ca daca - alergi 30 minute arzi 270cal
- alergi pe bicicleta 30 min arzi 84cal e un fel de alergat de pe fotoliu :)

-E greut ca dupa prima saptamana o sa faci periostita (durere de tibie+muschiul din zona ei) din cauza ca in timp ce alergi socul este maricel :) cam 90kg sa izbeasca pamantul la fiecare pas e ceva.
-Asa ca periostita o ocoliti ca sa nu vi se intample precum mie (am stat 1 saptamana degeaba, noroc cu plecarea in vacanta)
---- Incaltaminte ... care sa atenueze socurile in calcai (vedeti ca sunt nike shocks cu 1500 pe net, nu sunt originali dar vad ca principiul functioneaza de minune sau adidas... la aia nu ma pricep)
---- Crema pentru circulatie(eu folosesc bengay dupa fiecare alergat de frica sa nu ma mai apuce iar durerea).. aici nu ma pricep poate ne lamureste domnul doctor cu cremele si care ar fi bune.
---Vointa: :) fiecare cu motivatia lui... A mea a fost ca am fost respins pe fata din cauza ca prietenul meu avea abdomenul mai marfa si e mai slab spre perfect cum le place fetelor si am pierdut partida :)

+++picioarele cedeaza primele in prima saptamana, dar si din a 3-a cand isi dau ele seama de ce vrei tu sa faci.., or sa rupa asfaltul
+++Plamanii sunt urmatorii, degeaba ai picioare daca nu ai plamani.
Un mare antrenor a fost intrebat cum trebuie sa respire atletii si a raspuns ca pe nas pe gura si daca pot si pe urechi.
-Asa ca... tineti gura intre-deschisa, relaxata total si trageti si pe nas si pe gura in acelasi timp, lasati aerul sa intre normal. Inspirati pe 3 pasi expirati pe 3 pasi (stiintific). Iar voi adaptati in functie de corpul pe care il detineti.

Daca ati fumat asa ocazional scoateti fumul repede din plamani din 2-3 alergari. Daca fumati.... nu stiu... nu ma pricep. Alergati asa 3 saptamani dupa care nu mai fumati 3 saptamani si spuneti-mi si mie daca cresc rezultatele. Logic asa ar fi.

Deci cam asta cu alergatul

1. Picioarele 2 saptamani dar ingrijiti-le pana se formeaza (intaresc)
2. Plamanii.... de ei depinde cat o sa alergati peste cele 20-30 minute minime si o sa intrati pe ars efectiv.
3. SI CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE REPAOSUL. CA AM TOT BAGAT IN TEXT ATATEA DE FACUT.
IN ASTEA 2 SAPTAMANI DE FORMARE AM INCERCAT SA ALERG ZI DE ZI, NU STIAM NIMIC, DE NEBUN, SI AM OBSERVAT CA DACA ALERG 2 ZILE SI 1 STAU FAC TREABA EXCEPTIONALA. VOI LA FEL POATE 2 ZILE DE REPAOS, NU PIERDETI NIMIC.

Visul este sa ai chef sa alergi sa-ti simti muschii cum pasesc spre corpul perfect si sa te uiti pe ceas sa vezi ca a trecut 1h si mai alergi asa incet 10 15 minute spre casa :)

Cu alimentatia... nu am experimentat. Dar toti impart in 5 mese/ zi. Incerc si eu cu greu, nu reusesc recunosc. Dar alea 2mese pe care le mananc sunt cat se poate de ok, gratar si ... nu stiu in orice caz , fara grasimi uleiuri paine arsuri.

BAFTA MULTA Creste inima in tine cand vezi ca parcurgi aceeasi distanta de 2 ori mai relaxat :)

Dr.S.Damian
31-08-2006, 23:06
Bravo Cristi!
Mi-a placut. Este intr-adevar un sentiment foarte misto sa vezi cum ajungi sa alergi din ce in ce mai repede si mai mult.
Trebuie sa fac totusi niste precizari legate de alimentatia inainte si dupa alergare.
Teoria cu "alergatul pe burta goala" este depasita si partial falsa. Toate cartile moderne de nutritie sportiva spun ca este important deficitul caloric general, si ca e mai important sa iti asiguri energie pentru efortul ce urmeaza sa il faci, decat sa nu mananci si apoi sa clachezi din cauza ca organismul are nevoie imediat de energie (iar metabolizarea lipidelor este un proces lent si greoi). In plus - hidratarea in timpul efortului este absolut esentiala.
Dupa antrenament este din nou important sa mananci, dar nu sa te indopi. Randamentul organsimului depinde in mare masura de felul cum il alimentezi.
Efectul efortului aerob este mult mai complex decat simplul consum energetic din perioada respectiva de efort - practic este stimulat metabolismul pe o perioada mult mai lunga.

premiumfaraplum
01-09-2006, 01:10
Va multumesc ca ati avut timp sa il cititi. Aveti dreptate sa stiti :)

Am fost "slab" si am mancat 3 sarmale facute de mama inainte sa ma duc sa alerg. Credeti-ma ca dupa ce am terminat de alergat cat alergam de obicei, mai vroiam sa alerg, incredibil da. Puteam sa mai alerg fara sa cad. Nu mi-a venit sa cred. Acum... nu cred ca poate sa faca sarmale zilnic :)

Dr.S.Damian
10-09-2006, 19:15
Lasa sarmalele. Incearca mai bine sa mananci alimente bogate in carbohidrati (de exemplu - paine cu gem si lapte, fulgi de cereale cu iaurt) cu 1 ora inainte alergare, iar imediat inainte de alergare mananca o banana sau bea o bautura pentru sportivi. O sa vezi rezultate spectaculoase.

Cucu
10-03-2007, 00:19
Buna seara, numele meu este cucu am 18 ani , 1.87m si 93kg. In incercarea mea de a da jos suncile am inceput sa alerg impreuna cu un prieten cam 30 de minute pe zi, acest lucru facandu`l de o saptamana . Rezultatele ca sa zic asa... intarzie sa apara :)) Poate pentru ca este prea devreme . As avea o rugaminte la domnu` doctor daca se poate sa`mi recomande un regim pentru a putea slabii 10 kg in decurs de 2 3 luni. Si mesele cum trebuie sa fie?? la ce interval de timp inainte este recomandat sa alerg dupa masa?
Multumesc

Dr.S.Damian
10-03-2007, 13:14
Daca vrei un regim personalizat, cauta-ma.

magdel
16-03-2007, 12:45
Daca tot este vorba de alergat, vreau sa va intreb daca nu e periculos pentru cine are probleme de gen spondiloza cervicala sau lombara? Dar saritul corzii?

magdel
16-03-2007, 12:50
Alergatul e contraindicat pentru cei cu spondiloza cervicala sau lombara? Dar saritul corzii? In legatura cu alergatul, dupa ce se obisnuieste organismul, pulsul nu mai creste asa de repede, nu mai ajungi la valoarea necesara arderii grasimilor, ce e de facut atunci? Se alterneaza alergatul mai lejer cu cel mai intens? Intens nonstop nici nu as avea unde sa alerg ca o nebuna :)

Chinezu_BM
20-03-2007, 23:28
ce este mai eficient sa ma dau pe bicicleta eliptica in sala sau sa alerg care ar fi mai eficient ?care sunte efectele bicletei si cele a alergatului ?ast raspuns de la domn doctor va multumesc :)

Irina:D
07-04-2007, 12:07
Buna ziua! Ma numesc Irina si am 17 ani.

Tin regim de 3 ani de zile. In primii 2 ani am reushit sa slabesc 30 de kg ( de la 91kg la 61kg-- inaltimea mea e de 1,77 cm). Am reushit sa slabesc q innotul (o ora de trei ori pe saptamana); bascketul (de 3 ori pe saptamana).

In ultimul an, programul nu mi-a mai permis sa fac atata sport (invat de la 12:00- la 20:00). Merg in continuare la innot (tot de trei ori pe saptamana), dar am luat in greutate 9 kg ( acum am 1,77cm inaltime shi 70 kg). De 2 saptamani am inceput sa alerg dimineatza in week-end ( cam 8 km-- aprox 1h ).
Alimentatia mea (zic eu k este destul de sanatoasa; adik nu mananc dulciuri ; paine; pun accent pe salate fructe shi gratar de pui ). Totushi nu intzeleg d c m-am ingrashat. Ash avea o rugaminte: ar putea domnul doctor sa-mi dea vreo explicatzie(dak exista:D), si dak considera k , q regimul de viatza( mese regulate:3 +2 gustari) alergat in wekwnd(dimineatza-8km) si innot (1h de 3 ori p saptamana) ash putea sa slabesc :D. Si dak da km in cat timp ash reushi sa slabesc 5 kg:-?.

Va multumesc

cezzz
23-04-2007, 02:38
Am observat ca sunt f multi cei care alearga in mod special noaptea prntre care ma numar s eu.. din pacate am observat si f multe greseli care le fac marea majoritate din cei care alearga si anume: nu fac streching( care este vital pt detensionarea articulatiilor, intinderea ligamentelor etc), nu respira corespunzator si alearga f incet adica au un ritm extrem de lent... Eu am facut 4ani box, 1an arte martiale, 2 ani fotbal, ma mai duc si pe la sala de forta si am ochiul format pot sa spun. ca un sfat pt cei ce vor sa slabeasca si sa fie sanatosi nu in ultimul rand incercati sa alternati alergarea usoara cu sprintul, nu va opriti niciodata sa stati jos eventual doar mergeti si scuturati bratele si picioarele, nu fortati.. Aveti grija ca dupa 20-30 de min de alergare se va arde si muschiul nu doar grasimea iar daca nu faceti si forta veti devenii slabi doar cu fibra fara masa musculara! cam atat ca e tarziu bafta :)

tiberiufrunza
03-05-2007, 17:52
cum pot slabi usor si repede ? as vrea o dieta personalizata de la dr damian

guliver
07-05-2007, 20:46
In mod normal daca alergi minim 15 minute de 3 ori pe saptamana si , bineinteles reduci alimentatia bogata in grasimi si carbohidrati, veti vedea rezultate foarte repede. Daca la acest program adaugati si sala de 3 ori pe saptamana rezultatele sunt garantate.

shade1307
11-05-2007, 04:53
Salut,am 22 de ani, 1,84 m si 74 kg...am slabit intr-o perioada de un an 41 de kg. Ideea e ca dupa regim inca mi-a ramas grasime pe abdomen si pe partea inferioara a pectoralilor. As dori sa stiu cum pot scapa de grasime in zonele astea...

Cristian Neagu
12-05-2007, 11:16
Shade1307 specifica daca faci sala, la ce nivel/frecventa si daca pe perioada regimului ai facut miscare.

j@xbaros
20-06-2007, 19:10
daca te uiti la mine imbracat , ma faci slab :"> , dar din nu stiu ce surse de hranire au inceput sa apara suncile ....grasimile pe corp , si eu vreau sa scap de ele , nu ma intereseaza cate kg am , daca nu am grasimi pe corp sunt multumit , si vreau de maine sa ma apuc de alergat pe plaja , cam 15-20 min pe zi e bine ? la capitolul rezistenta stau prost .... dar in timp o sa ma obisnuiesc , si cine poate sa ma sfatuiasca si pe mine cu o dieta :/ , ca pe net chiar nu gasesc ceva potrivit .. tnx

Cristian Neagu
21-06-2007, 13:45
Incearca sa eviti grasimile animale si dulciurile.Tot ce contine zahar e contraindicat!Creste cantit. de alimente cu continut proteic si foloseste numai ulei de masline.In felul acesta masa adipoasa se va diminua si masa muscualara se va pastra sau va creste daca o antrenezi!

factor
22-06-2007, 13:06

Domnule doctor.....ma-ti putea ajuta si pe mine.....cu un regim personalizat...dar pentru luare in greutate.....??? Am incercat tot felul de metode....dar....nu am facut de cat sa cresc putin apoi...sa scad....:(

Multumesc anticipat !

larson
30-06-2007, 22:17
Ma poate ajuta si pe mine cineva?am 14 ani,1,77 inaltime,si 75 de kg.Nu ma intereseaza greutatea.Vreau sa elimin suncile de pe burta.Alerg in fiecare seara aprox 15min fara nici o oprire (alergara lenta) in 2 reprize .Deci in total 30 de minute.Rezultatele insa nu se prea vad desi am inceput sa alerg de 2 saptamani.Cei de facut?

Cristian Neagu
01-07-2007, 09:51
Maninci dupa ce alergi?Ce maninci si cit?

larson
02-07-2007, 03:12
Nu mananc dupa ce alerg fiindca atunci cand fac efort elimin pofta de mancare.Mananc inainte de a alerga,nu foarte mult si mancare normala,mai mult legume.(cartofi,oua,,diferite legume,paste cateodata,carne)

Cristian Neagu
02-07-2007, 09:53
Fara cartofi si paste.

larson
03-07-2007, 03:09
si as mai avea o intrebare:mananc mult popcorn dar nush dak e sanatos,dak ingrasa sau nu.Deci intrebarea mea este: popcornul ingrasa?

Cristian Neagu
03-07-2007, 09:02
Da.

Xebastian
09-07-2007, 02:09
Domnule doctor ma puteti ajuta si pe mine cu un regim personalizat?

am 178 si 71 de kg dar am grasimi mai ales in zona soldurilor si pe burta

Ma puteti ajuta ? daca ma apuc de alergat ma ajuta + un regim ?

si daca mai adaug si sala de 4 ori pe saptamana ?

Pus pe fapte mari dar nu stiu de unde sa incep c i o c a

Va multumesc si astept un raspuns

adytu22
31-01-2009, 21:45
as dori o parere in legatura cu alergatu .Eu am alergat vara trecuta si am scos niste timpi si nu stiu cum sa ii apreciez .

20km in 1:37:12:702
5km in 21:48:540
1500m in 4:34:795
6000m in 27:35:700
400m in 01:03:858
1000m in 03:23:742

:)

ryan
31-01-2009, 22:26
Am 1 pereche de greutati a cate 1 kg pentru glezne si nu stiu daca e bine sa le folosesc la alergari si la mers.Teoretic mi-as optimiza rezistenta daca le-as folosi zilnic,dar as ajunge repede la supraantrenament si mi-as distruge musculatura picioarelor(si nu numai).Daca le folosesc regulat 1 data pe saptamana la alergari usoare a cate 1 km credeti ca mi-as afecta dezvoltarea musculaturii ?sau din contra ar fi un beneficiu definindu-mi mai bine grupele musculare solicitate

ryan
05-02-2009, 17:08
acum ca se indreapta vremea ce ziceti despre rutina asta pentru rezistenta si eliminare de tesut adipos?http://www.myfittribe.com/videos/juliens-bodyweight-workout-round-2#

sGd^
16-02-2009, 05:26

cum poate da omu de dumneavoastra ? :D

hieronymus
16-02-2009, 19:36
dl dr Damian nu mai rapsunde la intrebari pe acest site de vreo 2 ani, din lipsa de timp. Stiu ca are un cabinet medical, cauta eventual pe Internet locatia cabinetului.

Bubu B
12-03-2009, 20:16
In legatura cu grasimea de pe abdomen,daca fac alergari de 40 de min de 3 ori pe saptaman,si putina sauna cand pot la sala de forta.as reusi sa dau jos grasimea de pe abdomen domnule Cristian Neagu?
Iar cu regimul alimentar incerc sa fac fata,desi nu consum numai carne de pui,prajeli nu prea,paine max:2 feli pe zi e mult?iar cand sunt la serviciu mai mananc un sandvis 2 max,cand vin acasa ceva salate dar fara paine....
Sa apelez la ceva supliment de slabit,nu sunt gars 76,77kg 1,86,numia cu abdomenu am problema si cu talia,desi lucrez la sala si abdomenul????

Eraserr
12-03-2009, 22:22
salut, ma numesc Maier Lucian am 14 ani 1.60inaltime si 49KG. Joc fotbal de 4 ani la o echipa oficiala, dar acum am fost accidentat cam 6 luni si am pus foarte multa grasime pe mine, adica am burta si din cauza asta nu pot sa fug foarte tare si milt cum o faceam inainte. Acum am inceput sa alerg, si alerg cam 12km pe zi plus la antrenament inca vre-o 7km:D. Nu stiu daca acest lucru este eficient dar eu am incercat plus ca la alergat aveam si niste greutati pentru Joching de 2kg. acum am vazut acest forum si am intrat sa vad si eu daca ma poate ajuta cineva cum sa fac si ce sa fac:D si cine are vrea sa ma ajute sa ma contacteze si le zic adresa de mess a mea:D
Multumesc foarte mult, Lucian

ryan
10-05-2009, 00:16
recomandati alergatul cu gantere in maini cand avem ca scop definirea si slabitul?greutatea marita pe parcurs

Oantza
10-05-2009, 00:41
Greutati la glezne da. La maini nu vad rostul!

ryan
10-05-2009, 01:14
am incercat in seara asta,cu 2 discuri de 3 kg in maini...istovitor ce sa zic.cred ca am putut sa alerg doar 20 min in care am facut si vreo 2 pauze de mers a cate 2 min.

cata91muscle
10-05-2009, 01:23
recomandati alergatul cu gantere in maini cand avem ca scop definirea si slabitul?greutatea marita pe parcurs

nu prea are rost sa iti pui saci cu greutati pe tine pt ca oricum dupa ce alergi o perioada mai mare iti vei simti si picioarele mai grele asa ca nu mai ai nevoie de extragreutate

alergatul e sanatos si cel mai bun pt modelarea corpului pe langa culturism
il recomand tuturor celor care vor sa slabeasca si sa fie sanatosi
inainte cu 2,5 ore inainte de alergat ar trebui sa aveti mese formate nu din carbo, ci din prot+grasimi sanatoase, un termogenic+carnitina inainte cu 30 de min
apa beti putin si des ca sa nu va ingreuneze efortul
faceti putine pauze cat alergati ca sa mai beti apa si sa va relaxati putin
dupa alergat luati vitamine si dupa 30-40 de min de la alergat un shake proteic+ulei

sa vedeti cum e dupa 50 de minute de alergat:D cat de bine te simti si de fresh
unde alerg eu, la stadionul din sebes, este un batranel care are grija de stadion(80 de ani)
si la varsta asta alearga si inca se tine pe picioare;)

BogdanMM
10-05-2009, 01:34
e bun si alergatu` la sala pe banda :) ... pacat ca se pierde din forta picioarelor :(

thales
17-05-2009, 14:55
asa este...intradevar alergatul este foarte bun....pentru tine Lucian, as avea niste sfaturi...nu stiu in ce ritm alergi acei kilometri...iti dezvalui cateva metode de antrenamente fizice care le fac de vreo 3-4 anisori in fiecare martic i o c a
1) alergarea cu schimb de viteza in intervalul unui minut...adica: 45 de secunde alergi intr-un ritm de 2/4, dupa care 15 secunde in 3/4 sustinut....o serie este de 6-7 minute (cum vrei tu). Alergi 5 serii cu pauza de stretching intre ele.
2) alergarea intr-un ritm 3/4 sustinut a urmatoarelor distante in aceasta ordine: 800 m, 500 m, 400 m, 350 m, 300 m, 250 m, 200 m, 150 m, 4 x 100 m. Intre ele pauza de stretching, 2 min...la 4 x 100 m, timpul de refacere de 15 secunde.
3) alergarea intr-un ritm 3/4 sustinut 4 x 1000 m.
4) braduletul pe 70 m. 3 serii.

Daca poti sa-ti confectionezi din fas o parasuta ca si aceasta din poza nu ezita sa alergi fara ea...

carrot
19-05-2009, 22:11
e bun si alergatu` la sala pe banda :) ... pacat ca se pierde din forta picioarelor :(
De ce? ca-ti obosesc picioarele si nu te refaci pana la antrenamentul de picioare la sala?
Eu am observat o marire a fortei la genuflexiuni cand bag si alergari.

Annkutsa
22-05-2009, 22:49
De ce? ca-ti obosesc picioarele si nu te refaci pana la antrenamentul de picioare la sala?
Eu am observat o marire a fortei la genuflexiuni cand bag si alergari.

eu alerg numai pe banda si nu am nimic ......cred ca e vorba de rezistenta fiecaruia da poti sa incerci treptat sa alergi si daca mai ai si ambitie e si mai bine:P

Alexutzu 91
18-01-2011, 22:18
Eu de la 7 ani pana pe la 14 ani am facut tenis si dopa inca vreo 2 ani polo si m-am lasat iar asta se vede .... am luat in greutate ...de 1 saptamana cam asa m-am dus la fostul club ... si mi-a zis ca mai trebuie sa slabesc ..... eu m-am apucat de alergat dar fara un regim alimentar nu se poate .... Ce regim as putea sa urmez ?? am vazut undeva 1 zii carne 1 zii vegetale 1 zii fructe .....

Cristian Neagu
18-01-2011, 22:50
Posteaza la Alimentatie.