Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-06-2008, 20:20   #1
razvanito
Registered User

razvanito's Avatar

genunchi

Din ce cauza un picior care sta flexat cateva minute, si apoi este intins trosneste la genunchi? Asta mi se intampla mie cand stau in pat si indrept piciorul dupa ce l-am tinut flexat.
razvanito is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2008, 21:06   #2
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

probabil din cauza cartilagilor. sa mergi la doctor poate iti da ceva pastile sau unguent...chiar daca acum nu te doare..nu sti ce se poate intampla mai tarziu.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2008, 12:17   #3
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by razvanito
Din ce cauza un picior care sta flexat cateva minute, si apoi este intins trosneste la genunchi? Asta mi se intampla mie cand stau in pat si indrept piciorul dupa ce l-am tinut flexat.

Aceasta se intampla la tine, nu la toti oamenii. Din cauza cartilagiilor de la genunchi, care se uzeaza, de asta se intampla acest lucru.
Incearca cu glucosamina si eventual Osteocicatrat unguent (acesta e un unguent naturist, pe baza de rostopasca, f. bun pt. spate si incheieturi, dar se gaseste la farmacii veterinare, e pt. catei, dat e f. bun si la om).
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2008, 22:01   #4
alex_cucli
Registered User

ce`ti trebuie genunchi ?!?!?! ...MOFT ......dute sa iti amputeze picioru si pun mana in foc ca nu o sa mai ai senzatia aia !!!
alex_cucli is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2008, 13:08   #5
razvanito
Registered User

razvanito's Avatar

Am inceput o cura cu Artrostop rapid, pastile + unguent si parca s-a mai ameliorat. Ramane de vazut dupa ce le termin, peste 1.5 luni
Old 07-07-2008, 13:33   #6
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by alex_cucli
ce`ti trebuie genunchi ?!?!?! ...MOFT ......dute sa iti amputeze picioru si pun mana in foc ca nu o sa mai ai senzatia aia !!!

Man daca poti sa il ajuti cu ceva, fa-o ,dar dc e de luat la misto o suferinta , mai bine abtine-te ,ok?
Old 07-07-2008, 13:38   #7
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by razvanito
Am inceput o cura cu Artrostop rapid, pastile + unguent si parca s-a mai ameliorat. Ramane de vazut dupa ce le termin, peste 1.5 luni

Tu cred ca ai o problema cu incheieturile, am vazut ca ai probleme si la umeri (daca nu ma inseala memoria). Eu zic sa o lasi mole de tot cu sala o luna, sa se mai consolideze. Ca varsta ai?

Cred ca e mai bun Animal Flex fata de Artrostop, dar daca ai inceput cu el, termina cutia si mai vedem la urma ce facem.
Old 14-07-2008, 19:10   #8
razvanito
Registered User

razvanito's Avatar

Varsta: 26. Problema cu umarul am avut fiindca am facut piept la plan inclinat pe o banca ingusta si dat greutatii mi-a trosnit ceva prin spatele umarului, dar mi-a trecut. Genunchiul stang (doar asta) ma enerveaza, am bagat: pauza 3 luni, medici, fizioterapie, medicamente, unguente si mi-a trecut; apoi, am facut geno cu greutati <70 kg si n-am avut probl; cand am bagat >100 m-a luat iar durerea. Daca asta va fi o problema iremedibila, ma voi conforma si nu voi mai depasi niciodata greutatea corpului meu 80-85 kg, la geno
Old 15-07-2008, 10:36   #9
hieronymus
Registered User

Poti sa iti pui genunchiere cand faci genu, dar le folosesti numai la genuflexiuni, nu si in restul antrenamentului.
Acum te doare?? Nu mai face genu cu greutati peste 80 kg, fa 20 repetari cu 80 kg in loc de 4-5 cu 130 kg. Te dezvolti si mai bine asa, si te si feresti de accidentari.
Old 15-07-2008, 12:19   #10
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

asa patesc si eu.. cand ma ridic din pat trosnesc din toate incheieturile, nu ma doare nimic dar stiu ca e ceva in neregula cu toate astea... de asta iau de vreo 3 luni animal flex dar nu observ vreo mare diferenta intre inainte sa iau si acum.
Old 15-07-2008, 12:26   #11
hieronymus
Registered User

Animal Flex ii dau si lui mama, si ei ii troznesc genunchii, dar nu o mai doare. Deci tot e bine ca nu te dor, chiar daca troznesc.
Old 16-07-2008, 14:13   #12
Alexutzu_lover
Registered User

Alexutzu_lover's Avatar

si tatalui meu ii trosnesc genunchii... dar nu il dor, nimic..
Alexutzu_lover is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2008, 11:25   #13
razvanito
Registered User

razvanito's Avatar

Mie doar genunchiul stang imi trosneste. De durut m-a durut timp de vreo luna dupa ce am efectuat geno acelea grele; durerea aparea cand tineam piciorul flexat, dc il tineam intins, nu avem probleme. Era ca o durere de masea, persistenta, se intindea si in jurul genunchiului.
Old 17-07-2008, 12:21   #14
hieronymus
Registered User

Cu cat tii genunchiul mai flexat, cu atat doare mai tare. Cel mai rau doare cand tii piciorul complet indoit.
E o problema de ligamente, evita sa mai faci genu cu greutati mari. Vara, daca esti la mare, ar fi perfect daca ti-ai cumpara namol de la tiganii de pe plaja, si ti-ai da cu namol in jurul genunchilor.
Old 17-07-2008, 21:49   #15
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

Quote:
Originally Posted by hieronymus
Cu cat tii genunchiul mai flexat, cu atat doare mai tare. Cel mai rau doare cand tii piciorul complet indoit.
E o problema de ligamente, evita sa mai faci genu cu greutati mari. Vara, daca esti la mare, ar fi perfect daca ti-ai cumpara namol de la tiganii de pe plaja, si ti-ai da cu namol in jurul genunchilor.
mai inebunit cu namolu asta
Old 18-07-2008, 12:49   #16
hieronymus
Registered User

pt. ca e f. bun, de asta. Am facut si eu pt. genunchi si inceieturi, si iti spun ca fizioterapia e vacs-albina pe langa namol, atat preventiv cat si curativ.
Old 19-07-2008, 15:14   #17
razvanito
Registered User

razvanito's Avatar

Nu te contrazic, dar de ce nu se gaseste vreun prost care sa-l imbutelieze si sa-l vanda in farmacii, dc intr-adevar are efectele dorite?
Old 21-07-2008, 05:11   #18
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Nu cred ca poate fi conservat.
Old 21-07-2008, 11:01   #19
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Nu cred ca poate fi conservat.

Asa este. Efectul curativ e dat de niste microorganisme care mor in cateva zile dupa ce namolul e scos din apa, de aceea el se strica si miroase asa de urat.

Apropos de genunchi, mama vineri a venit de le TEchirghiol, are gonartroza si dupa 2 sapt. de namol se simte f. bine.
Old 22-07-2008, 17:19   #20
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

O sa incerc si eu namolul, dupa mai bine de 30 de ani!
Old 22-07-2008, 17:51   #21
hieronymus
Registered User

Go ahead. Si eu fac cure, la 1 sau 2 ani. Are efect benefic pe incheieturi si spate. Previne multe probleme si e antiinflamator. Deci nu e numai curativ, e si preventiv.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules