Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-01-2009, 20:51   #1
seaus
Registered User

Question Indreptarea coloanei strambe

Am si eu o problema mare .De 2-3 ani incoace simt o durere la spate zona lombara si trapezu .Am fost la doctor si mi-a spus ca am coloana stramba.Partea lombara este prea in fata si partea de sus a spatelui prea in spate .Forma spatelui vazuta dintr-o parte are forma de S .Exista vreun exercitiu pentru Indreptarea coloanei?
Momentan fac asa pentru spate
Tracţiuni la helcometru, la ceafă 5x10
Tracţiuni la helcometru, la piept 5x10
Ramat din şezut, la helcometru 5x10
Ramat din aplecat, cu gantera 5x10
Lombarii
Cauza care mi-a deformat coloana este din cauza ca am dormit cu o mana sub perina una pe langa corp in jos si capul pe perina.Evident ca partea lombara sa deformat .
seaus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 00:27   #2
alexthe1
Registered User

Nu se numeste scolioza? Nu cred ca este prea bine sa faci efort.
alexthe1 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 01:41   #3
Neagu Vladut
Registered User

Neagu Vladut's Avatar

.......................pfoaaaa...m-ai cam dat gata..si eu am unele probleme cu lombarii (uneori)..si de dormit exact asa dorm si eu....

dar doctorii nu mi au zis nimic pana acum............ :|:|:|:| ......m-ai cam pus pe ganduri...... :|:|:|:|
Neagu Vladut is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 05:48   #4
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Aici trebuia deskis acest topic, la fiziologie sportiva, nu la antrenament!
Old 30-01-2009, 12:00   #5
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by seaus
Am si eu o problema mare .De 2-3 ani incoace simt o durere la spate zona lombara si trapezu .Am fost la doctor si mi-a spus ca am coloana stramba.Partea lombara este prea in fata si partea de sus a spatelui prea in spate .Forma spatelui vazuta dintr-o parte are forma de S .Exista vreun exercitiu pentru Indreptarea coloanei?
Momentan fac asa pentru spate
Tracţiuni la helcometru, la ceafă 5x10
Tracţiuni la helcometru, la piept 5x10
Ramat din şezut, la helcometru 5x10
Ramat din aplecat, cu gantera 5x10
Lombarii
Cauza care mi-a deformat coloana este din cauza ca am dormit cu o mana sub perina una pe langa corp in jos si capul pe perina.Evident ca partea lombara sa deformat .

Cauza deformarii coloanei e genetica, asa te-ai nascut tu, nu are sens sa dai vina pe pat sau pe cum ai dormit.
Pare ca ai cifoza (coloana in forma de S), dupa cum descrii.

Solutia e sa mergi la kinetoterapie, exista o gama variata de exercitii care te obliga sa tii colona cat de cat dreapta. Dar nu se fac la sala de forta, se fac sub supravegherea unui kinetoterapeut, (cu bastonul, la saltea, agatat la spalier). Daca nu le faci, te vei cocosa si mai rau.
Ce varsta ai?? Pana in 15-16 ani deficienta se corecteaza binisor, dupa 16 ani trebuie sa faci gimnastica zilnic sau la 2 zile daca vrei sa tii spatele drept.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 13:37   #6
Halter
Registered User

Halter's Avatar

si eu am o problema ma doare spatele dar nu in zona salelor in zona de sus a spatelui nu tare,dar am o durere pana in stern cand fac abdomen tot pe directia coloanei,ce sa fie oare?
Halter is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2009, 13:44   #7
Halter
Registered User

Halter's Avatar

ceva exercitii sa nu ma mai doara exista?
Old 30-01-2009, 14:16   #8
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

din cate stiu eu, exista si afectiuni ale zonei cervicale, nu numai in zona lombara. pentru zona cervicala parca erau recomandate hiperextensiile...
Old 30-01-2009, 16:23   #9
hieronymus
Registered User

Halter, e greu se spus de ce te doare. Poate e o chestie musculara, dar poate e mai grav. Durerea apare doar la antrenemant, sau te doare si cand stai in pat? Poti sa iti prinzi urechea dreapta cu mana stanga, data peste cap? Oricum, trebuie sa mergi la un ortoped sa iti puna un diagnostic corect, te vede, eventual faci o radiografie si apoi luam o decizie. Pana atunci e bine sa nu te duci la sala, sa nu se agraveze.

Air Dany: ai retinut bine, hiperextensiile sunt pt indreptarea zonei cervicale (dar iti cam ataca zona lombara, daca ai probleme la zona lombara).
Old 30-01-2009, 17:12   #10
Halter
Registered User

Halter's Avatar

pot sa imi prind urechea si cand stau in pat nu ma doare doar daca fac rasuciri de trunchi ma cam doare sau daca scot tare pieptu inafara
Old 30-01-2009, 18:12   #11
hieronymus
Registered User

pare mai mult o afectiune lombara, in acest caz (daca doare la rasuciri).
Oricum, fara un diagnostic nu am cum sa te ajut, ca nu sunt mama Omida. Trebuie sa mergi la ortoped sa iti puna diagnosticul, si apoi mai vedem.
Old 30-01-2009, 18:14   #12
Halter
Registered User

Halter's Avatar

ma duc de graba sapt care vine si te anunt in leg cu rezultatul
Old 03-02-2009, 03:03   #13
marius007
Registered User

marius007's Avatar

cred ca ai cifoza... eu am avut acum vreo 3 ani si cifoza si scolioza. ambele le-am corectat prin inot ( exista exercitii speciale ) , asa mi-a recomandat medicul. de cifoza am scapat repede cam in jumate de an, pt ca nu era foarte grava, iar scolioza mai greu, a mai fost nevoie cam de un an in plus, dar am continuat inotul din placere. acum abia se mai observa. dupa ce m-am saturat de inot m-am dus la kinetoterapie, iar medicul de acolo mi-a zis ca sunt ok, in schimb mi-a gasit nu stiu ce problema la calcai, dar nu eram pra curios si mi-a sugerat sa ma apuc de sala ca sa mai pun ceva pe mine
marius007 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2009, 17:02   #14
hieronymus
Registered User

Marius, ai uitat sa spui ce varsta ai. Ca cifoza nu se corecteaza la varste peste 16 ani.
Old 12-02-2009, 14:11   #15
Halter
Registered User

Halter's Avatar

Hieronymus am fost la un consult si am facut si un film asa cum miai sugerat dupa toate astea doctorul mia zis ca nu sunt probleme sa am vertebrele tasate sau alte probleme doar ca se vede pe film ca fac efort mia mai spus ca nu este cazul de tratament doar ca sa ma duc la un medic balneo.... nu mai retin numele complet pt o recuperare sau la un medic sportiv,as vrea o parere de la tine sau ce as putea face pt recuperare
Old 12-02-2009, 16:48   #16
hieronymus
Registered User

in cazul asta trebuie sa o lasi mai moale o perioada cu antrenamentele, pana iti mai revii si trec durerile.
Cred ca doctorul a vrut sa te trimita la medicul BFT (balneo-fizioterapie), care sa iti prescrie o schema de electroterapie si gimnastica medicala. E posibil sa nu ai nevoie de electroterapie, dar gimnastica neaparat sa o faci, pt ca te ajuta sa tii spatele drept si te scuteste implicit de multe neplaceri.
Old 12-02-2009, 19:28   #17
Halter
Registered User

Halter's Avatar

pai de vreo 3 sapt nu am mai pus mana pe nici o grutate
Old 13-02-2009, 11:03   #18
hieronymus
Registered User

Halter, eu iti recomand gimnastica medicala de consolidare si asuplizare a abdomenului si spatelui, si abia dupa aceea poti sa mergi la sala. Daca ortopedul ti-a spus ca nu e cazul de electrice, asa este, dar trebuie sa iti fier clar ca gimnastica tot trebuie sa faci. O contractura tot ai avut tu acolo, ceva a fost, de aceea e necesara gimnastica coloanei.
Plus ca ea e buna pt toti care lucreaza cu greutati, te obliga sa tii coloana intr-o pozitie fizilogica corecta si departeaza vertebrele care au tendinta sa se apropie usor-usor de la lucrul cu greutati.
Old 15-02-2009, 19:27   #19
Halter
Registered User

Halter's Avatar

am si eu o intrebare spondiloza cervicala se poate transmite genetic? amibii mei parinti au avut spondiloza dinainte sa ma nasc eu se poate sa fi mostenit de la ei?
Old 15-02-2009, 22:32   #20
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

cred ca da.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2009, 22:36   #21
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

in sensu ca ligamentele, discurile si articulatiile coloanei sunt predispuse unei "imbatraniri" accelerate.
Old 16-02-2009, 12:27   #22
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by Halter
am si eu o intrebare spondiloza cervicala se poate transmite genetic? amibii mei parinti au avut spondiloza dinainte sa ma nasc eu se poate sa fi mostenit de la ei?

Da, se mosteneste. Dar eu stiu ca apare dupa 35 ani, chiar asa sa ai ghinion sa iti apara de la varsta ta? Cred ca inca nu ai spondiloza, dar s-a observat probabil pe radiografie o tendinta catre spondiloza. In cazul asta e indicat sa o lasi mai moale cu greutatile, si sa te axezi pe alte sporturi.
Old 16-02-2009, 22:14   #23
marius007
Registered User

marius007's Avatar

17 ani... aproape 18, deci aveam 16 si sub 16 cand faceam tratament
marius007 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009, 17:35   #24
hieronymus
Registered User

e posibil sa se fii corectat, asta stabileste un medic ortoped dupa o examinare atenta. Oricum, preventiv trebuie sa continui gimnastica medicala ca sa nu revina cifoza sau scolioza. 16 ani e o varsta cam la limita, deci e posibil sa revina problema. Deci e bine sa continui kinetoterapia si inotul.
Old 19-02-2009, 09:16   #25
Halter
Registered User

Halter's Avatar

am acasa un aparat de flexii si de extensii are ceva daca mai bag asa o data de doua ori pe sapt cateva serii?
Old 19-02-2009, 15:22   #26
hieronymus
Registered User

nu are nimic, dar parerea mea e, ca decat sa faci extenii haotic, mai bine inveti un program de gimnastica medicala, si il faci pe acesta.
Old 19-02-2009, 15:34   #27
Halter
Registered User

Halter's Avatar

te rog daca sti vreun site unde sa vad miscarile ca mas apuca de azi ca am fost si la fizioterapie dar este o nenorocire trebuie sa ma duc de la 5 jumate dimineta sa prind un bilet pt ca sunt doar 5 bilete pe zi
Old 19-02-2009, 19:07   #28
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Quote:
Originally Posted by Halter
te rog daca sti vreun site unde sa vad miscarile ca mas apuca de azi ca am fost si la fizioterapie dar este o nenorocire trebuie sa ma duc de la 5 jumate dimineta sa prind un bilet pt ca sunt doar 5 bilete pe zi
incearca la un particular.
Old 19-02-2009, 19:13   #29
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Halter, mai indicat este sa te invete un medic astfel de ex...decat sa te apuci tu singur sa copiezi dupa niste site-uri sau clipuri. te poti accidenta mult mai rau, daca nu faci perfect ex.
Old 19-02-2009, 22:39   #30
Halter
Registered User

Halter's Avatar

ma referam pana ajung luni la spital ca mam saturat sa stau pe uscat
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes