Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-05-2009, 19:12   #1
GeorgeA
Registered User

Putin ajutor...

Salut tuturor...
As vrea sa imi spuneti dak eu am "boala" stern infundat...
Multi doctori mi-au spus ca am cadere de calciu & vitamine mi-au spus ca trebuie sa fac niste injectii... Vreau sa aflu si parerile voastre...

Poze:
http://img10.imageshack.us/img10/7290/smile1675.jpg
http://img10.imageshack.us/img10/4259/smile1677.jpg
GeorgeA is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2009, 21:46   #2
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

nu cred ca de la niste injectii o sa iti rezolvi problema. si nici nu cred ca este o boala.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2009, 01:49   #3
GeorgeA
Registered User

Eu sunt multumit cum arat cei de la fizioterapie miau zis ca se rezolva putin mai greu acum, dar cand esti mai mic se rezolva si fara operatie dar depinde cat de grav e mi-au zis sa fac abdomene intr-o parte si inalta mult timp si o sa se rezolve.... Oricum la mine nu se observa asha tare si am sa incerk si injectiile o va spun rezultatul..
Mai astept si parerile celorlalti!
Multumesc Mult!
Old 12-05-2009, 02:51   #4
erik
Registered User

Pune niste poze din fata, asa nu se vede nimic. Despre ce injectii vorbesti?
erik is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2009, 12:14   #5
hieronymus
Registered User

spui ca ai boala sternului infundat si ne arati buricul....eu stiu ca sternul e osul care uneste coastele in zona din fata si e situat in zona toracala, nu la buric.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2009, 23:10   #6
GeorgeA
Registered User

bine pozele nu sunt prea stralucite..:P
Poza: http://www.imagehost.ro/pict/122122594a09be83e48db.jpg

Quote:
Pune niste poze din fata, asa nu se vede nimic. Despre ce injectii vorbesti?

Poi calciu & vitamine ( in special vitamina D)
Old 13-05-2009, 11:18   #7
hieronymus
Registered User

Calciu e pt consolidarea oaselor, eventual impiedica o infundare si mai mare a sternului. E posibil sa fi avut rahitism cand erai mic, si de aici si forma sternului. De modificat oasele nu ti se mai modifica la varsta ta, dar daca mergi la sala si iti dezvolti muschii pectorali, defectul nu va mai fi vizibil.
Old 13-05-2009, 18:02   #8
green
Registered User

green's Avatar

Send a message via Yahoo to green
george...nu iti fa griji...nu este vorba de "boala" ci doar de un mic defect din nastere..acesta se recupereaza la copii mici de pana la 4-5 ani destul de repede prin exercitii zilnice de respiratie.la tine nu e deloc grav...mergi la sala si lucreaza exercitii pentru marele dorsal si pectorali de ce putin 2 ori pe saptamana.nu fi nerabdator sa vezi rezultate rapide..dar desigur vor veni si ele la timpul lor si vei fi multuit de tine.
green is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2009, 19:14   #9
hieronymus
Registered User

si eu aveam complexe cand eram mic, din cauza formei coastelor si a sternului, in clasele I-IV aproape imi era rusine sa ma dezbrac la strand.
Pe masura ce masa musculara s-a dezvoltat, am uitat de ele, si nici nu cred ca imi mai aminteam daca nu citeam postul tau, GeorgeA.
Old 13-05-2009, 19:50   #10
Halter
Registered User

Halter's Avatar

Quote:
Originally Posted by hieronymus
si eu aveam complexe cand eram mic, din cauza formei coastelor si a sternului, in clasele I-IV aproape imi era rusine sa ma dezbrac la strand.
Pe masura ce masa musculara s-a dezvoltat, am uitat de ele, si nici nu cred ca imi mai aminteam daca nu citeam postul tau, GeorgeA.
exact aceasi prob aveam si eu cand eram mai prin generala toata lumea se dezbraca eu stateam cu tricou pe mine ce vremuri naspa si acum le este rusine la fostii colegi sa se dezbrace cand ne mai intlnim si mergem pe la strand
Halter is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2009, 01:11   #11
GeorgeA
Registered User

Quote:
Calciu e pt consolidarea oaselor, eventual impiedica o infundare si mai mare a sternului. E posibil sa fi avut rahitism cand erai mic, si de aici si forma sternului. De modificat oasele nu ti se mai modifica la varsta ta, dar daca mergi la sala si iti dezvolti muschii pectorali, defectul nu va mai fi vizibil.

Quote:
george...nu iti fa griji...nu este vorba de "boala" ci doar de un mic defect din nastere..acesta se recupereaza la copii mici de pana la 4-5 ani destul de repede prin exercitii zilnice de respiratie.la tine nu e deloc grav...mergi la sala si lucreaza exercitii pentru marele dorsal si pectorali de ce putin 2 ori pe saptamana.nu fi nerabdator sa vezi rezultate rapide..dar desigur vor veni si ele la timpul lor si vei fi multuit de tine.

Prin ce exercitzii mai exact ca nu prea ma pricep..
EU nu prea am piept dupa cu vedetzi defapt nush ce exerctii sa fac... La sala numai merg pana in vara Cu propria greutate nu pot?
Sau sa ma duc Vineri & Sambata la sala?
Antrenorul nu prea ne baga la sala!
Dar dak e nevoie ma duc de unul singur...
Puteti sa imi spuneti cam ce exercitii sa fac?
Multumesc foarte mult de ajutor
Old 14-05-2009, 11:48   #12
hieronymus
Registered User

nu mi se pare o deficienta prea mare la tine, cel putin dupa cum se vede in poze. nimeni nu e perfect, daca nu o aveai pe asta aveai altceva.
Iti recomand exercitiile generale de dezvoltare a pieptului. daca stai acasa, trebuie sa faci flotari: 7 serii X nr maxim de repetari.

Ideal e sa mergi la sala, hai sa zicem de 2 ori saptamana.
a)In prima zi poti face impins de la piept: inclinat, plan orizontal si declinat. Apoi fluturari cu gantera pt piept din pozitia intins pe spate.
Pt muschii oblici sunt bune abdomenele laterale (adica stai cu picioarele imobilizate la aparat in pozitie laterala, si ridici trunciul pe lateral, tinand bazinul imobilizat). Poti sa tii un disc de cateva kg la piept, daca te crezi in stare. Oblicii sunt importanti in ce ai tu, mascheaza deficienta bine.
b)la al doilea antrenament antrenezi muschii spatelui:
-tractiuni la ceafa
-ramat la ceafa la scripete
-ramat in fata la scripete
-ramat din sezut la scripete
-ramat cu haltera
-indreptari (daca te tin lombarii).

Iti anexez mai jos un site, unde poti gasi mai multe exercitii pt spate, inclusiv cu imagini. eu insa iti recomand pe cele 6 enumerate mai sus.

http://***************/exercitii/spate/
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules