Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-03-2012, 22:54   #1
Maurice
Registered User

Exercitii dupa operatie de hernie de disc?

Buna ziua(seara la ora la care scriu). Am fost operat de hernie de disc acum 8 ani, iar dupa recuperare (fizioterapie si exercitii Prg. Williams) am reluat antrenamentele la sala(fara indreptari, genuflexiuni, ramaturi si alte exercitii care consideram ca suprasolicita coloana), am jucat si basket si tenis de camp. Toate bune si frumoase pana acum 2 saptamani cand am tras un curent la spate si am scuturat o patura cam grea pe geam( fiind si intr-o pozitie aplecat din mijloc), lucru care a dus la aparitia unei dureri in fesa si femural. Am fost la medicul de familie care mi-a prescris tratament medicamentuos si fizioterapie. Tratamentul merge bine. Mai am o saptamana de fizioterapie. Intrebarea mea este: cine poate sa-mi spuna exact ce exercitii pot face pentru fiecare grupa(poate eu nu le-am ales chiar pe cele mai inofensive pentru spate). De asemenea as dori sa stiu daca exercitiile de mobilitate pentru picioare sunt contraindicate total. Multumesc.
Maurice is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2012, 10:12   #2
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

Profesorul kinetoterapeut in urma analizei istoricului medical iti poate prescrie ceva corect.Nici daca as avea competente in kinetoterapie nu ar fi corect sa-ti dau solutii fara sa cunosc concret cazul.
Old 28-04-2012, 03:11   #3
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

eu as fii mai indraznet si ti-as recomanda sa faci .. tractiuni! Acest exercitiu este f bun pt toti muschii in special ai spatelui si nu vad cum te-ar putea afecta. daca nu poti sa faci prea multe ridicate si stai atarnat cat poti de mult
Old 14-06-2012, 01:48   #4
yo_syshu
Registered User

buna seara,ma numesc marian si am 27 de ani.am o intrebare,in 2005 am fost operat de hernie stanga si dreapta,acum intrebarea care ma framanta cel mai tare.as mai putea face sala,sau macar sa incep sa imi intaresc muschii oblici si peretele drept (partea din fata).un sfat la ce as putea face in cazul meu.ideea ca nu ma tem de operatie dar ideea ca nici ni as mai vrea sa ajung la asta.si mai am o idee la fel care ma roade pe creier de cand am auzito.daca la urmatoarea operatie fereasca dumnezeu de pocneste asta care o am acum,imi pune plasa ce efect ar avea (adica mar deranja ,nu mar deranja?si ce durata de rezistenta si efect ar avea asupra intestinelor).intreb toate astea pt ca am cateva zile de cand ma supara partea stanga cam tare.nu e unflata dar peretele oblic stang ma rupe cu durerea si am stari de voma pe care nu leam mai avut pana acum.va rog un raspuns car mai repede pentru a sti cum sa procedez.precizez ca lucrez intr-un salon de coafura si stau in picioare aproape 8 ori pe zi.si daca as putea primi o recomandare si pt asta.STIMA SI ASTEPT UN RASPUNC CAT MAI REPEDE POSIBIL
yo_syshu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2012, 09:19   #5
yo_syshu
Registered User

Old 14-06-2012, 11:02   #6
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Mergi la un consult chirurgical in primul rand sa vezi daca simptomele recente sunt de insemnatate.
Totodata dupa consult poti cere sfatul medicului legat de cat, cum si in ce fel ti-ar indica el sa te apuci sa iti intaresti muschii abdominali.
Care a fost motivul aparitiei herniei, cum stai cu greutatea corporala, ai mai fost la sala?
Old 14-06-2012, 13:53   #7
yo_syshu
Registered User

deci sa incep cu inceputul.am 27 de ani,am practicat lupte greco romane 5 ani jumatate si box tailandej 2 ani jumatate.in anul lui 2004 am fost incorporat in armata.inainte de armata binenteles ca am facut si sala.pe atunci aveam in jurul a 80 kg si numai muschiulet.la jumatea anului 2004 ma luat durerea de hernie pe partea stanga.am consultat un dr.chirurg de la un spital militar din bucuresti si a confirmat hernia.am fost bagat in operatie dupa o saptamana de la vizita la medic.refacerea a fost buna,nu am avut probleme.dupa 3 luni de la prima operatie a aparut si a doua(partea dreapta).la adoua operatie am facut un stop cardiac.am fost tesurscitat,miam revenit dar eram vanat tot si eram rece ca gheata.miau zis ca am stat 20 de min pe masa dupa stop in aparate.bun,a urmat reanimatea,totul a decurs foarte bine,dupa 2 ore de la operatie mergeam prin salon singut(bine inteles eram amortit inca de la anestezie,dar mergeam si respiram).am fost eliberat din armata,si nu am avut probleme pana acum o saptamana.de atunci si pana acum am mai facut efort doar din pozitia sezut(am lucrat la bicept si triceps si putin piept cu extensorul).dupa operatie am slabit pana la 63 de chilograme,de atunci nu mai cresc in greutate si nu mai scad. dar acum sunt pus pe ganduri.ideea care am mai zis si mai sus daca e de operat fereasca dumnezeu ar fi mai bine cu plasa,ar tine mai mult?
Old 14-06-2012, 13:55   #8
yo_syshu
Registered User

precizez ca am 1,72 cm
Old 14-06-2012, 13:57   #9
yo_syshu
Registered User

si 64 kg acum
Old 14-06-2012, 19:20   #10
yo_syshu
Registered User

deci sa incep cu inceputul.am 27 de ani,am practicat lupte greco romane 5 ani jumatate si box tailandej 2 ani jumatate.in anul lui 2004 am fost incorporat in armata.inainte de armata binenteles ca am facut si sala.pe atunci aveam in jurul a 80 kg si numai muschiulet.la jumatea anului 2004 ma luat durerea de hernie pe partea stanga.am consultat un dr.chirurg de la un spital militar din bucuresti si a confirmat hernia.am fost bagat in operatie dupa o saptamana de la vizita la medic.refacerea a fost buna,nu am avut probleme.dupa 3 luni de la prima operatie a aparut si a doua(partea dreapta).la adoua operatie am facut un stop cardiac.am fost tesurscitat,miam revenit dar eram vanat tot si eram rece ca gheata.miau zis ca am stat 20 de min pe masa dupa stop in aparate.bun,a urmat reanimatea,totul a decurs foarte bine,dupa 2 ore de la operatie mergeam prin salon singut(bine inteles eram amortit inca de la anestezie,dar mergeam si respiram).am fost eliberat din armata,si nu am avut probleme pana acum o saptamana.de atunci si pana acum am mai facut efort doar din pozitia sezut(am lucrat la bicept si triceps si putin piept cu extensorul).dupa operatie am slabit pana la 63 de chilograme,de atunci nu mai cresc in greutate si nu mai scad. dar acum sunt pus pe ganduri.ideea care am mai zis si mai sus daca e de operat fereasca dumnezeu ar fi mai bine cu plasa,ar tine mai mult?
Old 14-06-2012, 19:22   #11
yo_syshu
Registered User

scuze lam trimis de doua ori
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules