Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ORICE ALTCEVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-06-2004, 14:05   #1
NIC

tensiunea diastolica

Domnule doctor,
Lamuriti-ma, va rog, despre un lucru referitor la tensiunea diastolica. Am inteles ca cea sistolica este presiunea cu care sangele actioneaza pe peretii arterelor in momentul cand inima pompeaza. Este normal ca atunci cand este foarte mare, vasele de sange pot plezni si buba-i mare de tot. Despre diastolica zice-se ca este presiunea sangelui pe peretii arterelor in momentul de repaos al inimii. Si totusi medicii te sperie ca-i mai rau sa ai tensiune diastolica mare. Nu pot sa-mi dau seama care e pericolul (100% ca exista, dar nu m-a lamurit nimeni pana acum) deoarece ea este mai mica intotdeauna decat sistolica si daca-i sa plezneasca ceva plezneste din cauza ei
Va multumesc
  Reply With Quote
Old 25-06-2004, 10:25   #2
nic

Question diastolica

Nu vreau sa va stresez cu aceasta intrebare dar neavand nici un raspuns banuiesc ca a fost o scapare sau nu am fost destul de clar in formulare
Tensiunea mea arteriala este de 130-95. Medicul spune ca ar fi in regula daca nu as avea diastolica 95 fara sa-mi motiveze plauzibil acest lucru. Intrebarea mea este: care sunt riscurile la care este supus sistemul cardiovascular cand tensiunea arteriala diastolica este marita ?

Va multumesc si inca odata scuze pentru insistenta
  Reply With Quote
Old 25-06-2004, 12:56   #3
Dr.S.Damian

Scuze pentru intarziere.
Se intampla uneori sa scap din vedere cate o intrebare.

Deci:

Tensiunea diastolica masoara presiunea la nivelul inimii si vaselor de sange in diastola, adica atunci cand inima se afla intre doua "batati" (sistole). Atunci cand acesta presiune este marita, inseamna ca exista un factor care tensioneaza muschiul cardiac si nu il lasa sa se relaxeze normal. Problemele apar in timp, fiindca inima ca orice alt muschi trebuie sa se "odihneasca" astfel incat sa faca fatza solicitarilor. Nu e vorba de "plesnit", ci de modificari functionale si structurale care conduc la boli cardiace cronice.

Ceea ce te sfatuiesc este sa iti masori tensiunea in diverse momente ale zilei, dar dupa cel putin 10 minute de repaus, fara sa fi baut cafea, cola sau altele. Daca observi repetarea valorilor, mergi la un cardiolog.
Personal, eu nu consider tensiunea ta un motiv de alarmare.
  Reply With Quote
Old 28-06-2004, 10:03   #4
nic

tensiune diastolica

Va multumesc pentru raspuns. Simteam nevoia sa formulez o multumire mai eleganta (promtitudinea dvs., modului clar si concis al raspunsului) dar am realizat ca de "multam fain" trebuie sa va fie plin podul, asa ca, sincer, va multumesc inca o data.
  Reply With Quote
Old 28-06-2004, 23:51   #5
Dr.S.Damian

Cu placere.

Sa stii ca din contra, foarte putini au bunul simt sa multumeasca, asa ca podul meu e destul de gol...
  Reply With Quote
Old 29-06-2004, 15:57   #6
ursa mare

domnule doctor,

am fost in tot timpul hipotensiva,dar fara probleme deosebite.
in ultimile 2,3luni am avut mai multe simptome gen cadere de tensiune:cu urechi infundate si mai ales ameteli cind ma ridic brusc.
mi-am luat tensiunea saptamina trecuta la un medic si aveam 10 cu 7.credeti ca sint probleme?trebuie sa consult un medic sau pot face eu ceva care sa amelioreze situatia?
  Reply With Quote
Old 29-06-2004, 22:45   #7
Dr.S.Damian

Nu cred ca este o problema. Cunosc persoane (fete) care au tensiunea 9 cu 6 si traiesc bine-mersi.
Cand te simti foarte slabita, ba o cafea slaba.
In schimb, daca ai simptome neplacute frecvent, atunci mergi la un cardiolog fiindca exista tratament si pentru hipotensiune.
  Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules