Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-07-2004, 13:49   #1
Unregistered

hernie transhiatala

Salut, am si eu cateva intrebari :
Sunt un practicant mai vechi de culturism , insa in urma unor investigati medicale la gastroenterologie am aflat ca pe langa unele afectiuni mai simple am si o hernie gastrica transhiatala. Recomandarea a fost sa renunt la exercitiile care ar creste presiunea intraabdominala si pe cat posibil executia cu trunchiul in pozitie verticala. Am stat cuminte ceva vreme insa stiti cum este, talia se ingroasa-bicepsul se subtiaza…!
Eu sunt totusi nelamurit , ce exercitii de culturism nu presupun cresterea presiunii intraabdominale ? Sa ma limitez doar la fittnes ? Credeti ca suplimentele pt. “arderea” grasimii ar ajuta cu ceva ?
Multumesc!
Adrian, 03.07.2004
  Reply With Quote
Old 05-07-2004, 13:55   #2
Dr.S.Damian

Toate exercitiile de forta cresc presiunea intraabdominala, fiindca in momentul cand se executa efortul maxim trebuie sa faci un expir fortat cu glota inchisa (ca atunci cand te scremi... scuzati expresia ), ceea ce se mai numeste manevra Valsalva.
Ai putea sa faci efort aerob la intensitate limitata, de exemplu alergare usoara. Asta te va ajuta sa dai jos si surplusul de grasime. Dintre suplimente ai putea incerca deocamdata carnitina.
Ar fi bine sa te lamuresti clar daca nu cumva hernia ta trebuie operata. Daca o lasi sa evolueze, iti va face necazuri mai tarziu.
  Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules