Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-08-2005, 04:10   #1
Unregistered

Red face viermi intestinali

am o problema mai neobisnuita pt acest site! am viermi intestinali: oxiuri care dupa tratamente repetate cu zentel si alte produse farmaceutice tot nu vor sa dispara. dupa tratament dispar o perioada si apoi reapar. as vrea sa stiu daca cumva pot intrusii sa devina imuni la medicamente sau se pot ascunde undeva atat timp cat ii paste pericolul de a fi exterminati. am incercat sa-mi dau seama cauzele pt care reapar, am tinut o igiena destul de stricta, dar fara folos. mentionez ca am aceasta problema de la 12 ani si acum am 20. un medic mi-a spus ca pt a scapa de viermi ar trebui sa fac o clisma cu usturoi. nu am facut clisma niciodata si nici nu stiu cui as putea sa ma adresez. doresc nespus de mult sa ma ajutati caci nu mai suport mancarimile si disconfortul! va multumesc anticipat!
otilia
  Reply With Quote
Old 15-08-2005, 15:34   #2
Dr.S.Damian

Foarte ciudat ce imi spui. De 8 ani nu poti sa scapi de acesti viermi?
Ai fost la un centru medical care sa aiba si serviciu de parazitologie?
Imposibil sa nu se gaseasca o solutie.
De clisma cu usturoi nu am auzit, insa stiu ca prin consumarea de usturoi crud (2-3 "catzei" de usturoi pe zi) se poate scapa de oxiuroza.
  Reply With Quote
Old 21-08-2005, 13:37   #3
icemede
Registered User

Buna
Eu cred ca viermii intestinali(mai ales oxiurii) pot sa intre iarasi in corp prin masuri de igiena necorespunzatoare sau daca cineva din familie mai este contaminat.
Ouale oxiurilor se pot fixa chiar si pe praful din casa!!! In conditii umede pot supravietui chiar 2 saptamani si din nou...recontaminarea!!
Poate aparea si autorecontaminarea(daca pruritul anal este frecvent si daca "te scarpini "pot intra ouale in unghii si
de acolo spre aparatul bucal si....
Si eu am avut probleme dar pana la urma a trecut
Clisma cu usturoi s-ar putea sa fie benefica deoarece usturoiul actioneaza ca un agent iritant pt oxiuri.
Important e sa se consume alimente iritante pt viermi:usturoi,hrean,ceapa,cicoare,argila, etc.
icemede is offline   Reply With Quote
Old 29-09-2006, 03:50   #4
anthi
Registered User

Am o fetita de 1 an cu oxiuri de aproape 7 luni si nu scapa cu nici-un fel de tratament. Specific ca are probleme si cu flora intestinala.Va rog sa imi spuneti daca exista vre-un tratament sau dieta.Va multumesc
anthi is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2006, 16:32   #5
Dr.S.Damian
doctor

Dr.S.Damian's Avatar

Ce tratamente a facut?
Dr.S.Damian is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2006, 11:28   #6
pepitica
Registered User

paraziti

Si eu am probleme cu parazitii sau cel putin asa cred eu, pt ca toate analizele mi-au iesit f bune in afara de copro unde mi-au iesit oxiuri si giardia. Am urmat tratament cu Fasygin (fara nici un rezultat), iar apoi cu Zentel, dupa care am observat o ameliorare, dar numai pt o luna de zile pt ca acum mi-au revenit simptomele. Tin sa precizez ca ma chinui din luna mai, iar simptomele mele sunt: durere de burta (de fapt nu o durere, ci mai mult o senzatie de discomfort la stomac), greata (din cand in cand), ma mananca nasul, insa la inceput cand am descoperit vomam intr-una, nu aveam deloc pofta de mancare, ma durea stomacul ingrozitor si mi-era fff greata de orice. Acum mi-am refacut Antigenul Giardia si a iesit negativ, deci giardia nu mai este si nu mai stiu ce poate fi. Oare pot oxiurile sa dea asemenea stari de rau? Am inteles ca se face si o analiza mai concludenta pt oxiuri (in afara de examenul coproparazitologic unde nu prea ies), si anume testul benzii adezive sau al scociului, dar nu stiu unde se poate face si daca se face si pt adulti....Daca m-ati putea ajuta cu un sfat v-as ramane recunoscatoare...

P.S. Am mai incercat cu seminte de dovleac crude, dar ma durea burta mult mai tare, tinctura de propolis, iar acum de 2 zile iau Helmiflores si vad ca mi-e o idee mai bine. Sper sa ma tina asa....
pepitica is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2006, 12:19   #7
pepitica
Registered User

As avea si eu cateva intrebari, pt ca sunt disperata. Din luna mai nu ma simt bine deloc, adik ma doare burta in continuu. De fapt nu pot sa zic ca este o durere, ci doar o senzatie de ....discomfort sa zic. Greata cat cuprinde, iar pofta de mancare nu prea am. Acum sunt mai binisor, adik nu mai vomit, pt ca am avut o perioada in care vomam intr-una, am stat pe perfuzii....un chin. Am fost la "n" medici care nu mi-au gasit nimic decat giardia, oxiuri si duodenul inflamat care cica ar fi tot de la nemernicii astia. Am urmat tratamentul cu Fasigyn, m-am simtit mai bine vreo 2-3 zile, nu mai mult. Apoi cu Zentel dupa care am observat o amelioarare cam pt o luna, dar acum m-a luat iar durerea aceea de burta. Am mai luat seminte de dovleac (dupa care ma durea burta si mai rau), tinctura de propolis si acum de 2 zile iau Helmiflores si vad ca mi-e mai bine, adik mi-a mai trecut burta si pot sa dorm si eu, pt ca am uitat sa precizez ca aveam niste insomnii.... In rest toate analizele mi-au iesit ok, chiar mi-am refacut coproparazitologicul de mai multe ori si nu mai mi-au iesit si chiar mi-am fk si Antigen Giardia si mi-a iesit negativ, deci giardia nu mai este. Au mai ramas "pe lista" oxiuri sau alti paraziti. Am inteles ca se facesi o analiza mai concludenta pt oxiuri numita testul benzii adezive, dar nu am idee unde se poate face si daca se face si pt adulti. Daca ati avea un sfat pt mine (un doctor sau un tratament bun) v-as ramane recunoscatoare....
P.S. Credeti ca aceste simptome ar putea fi de la altceva? (cu toate ca nu stiu ce analiza as putea sa mai imi fac, tinand cont ca mi-am fk toate analizele la sange, la urina, 2 ecografii, 2 radiografii cu bariu, endoscopie...)
Old 26-10-2006, 17:17   #8
pepitica
Registered User

Si eu am probleme cu oxiurile, cred. Pt ca mi-au iesit o singura data la analize. Am urmat tratament cu Fasygin, Zentel, seminte de dovleac, tinctura de propolis si acum am inceput tratamentul cu Helmiflores. Insa simptomele nu prea mi-au trecut. Ma doare in continuare burta si nu prea am pofta de mancare. Ma mananca nasul si nu prea pot sa dorm. Daca mi-ati putea recomanda un tratament care sigur este eficient, v-as ramane recunoscatoare....
Old 27-10-2007, 23:28   #9
luminiţa
Registered User

fetiţa mea şi eu am avut oxiuri vreo 8 ani, am luat tot felul de tratamente şi nu am scăpat cu nimic. Am mers la un laborator de analize, cu probe şi vorbind cu cineva acolo, mi-a zis că sunt foarte rezistenţi la tratament. Mi-a recomandat să bem zeamă de varză pe stomacul gol atunci când stăm acasă, deoarece trebuie să mergi de mai multe ori la WC şi că în felul ăsta golim intestinul. Am făcut aşa şi timp de 2 ani nu am mai avut nimic, în schimb acum eu - am 37 de ani - m-am reinfestat ... soartă grea!!!! Am început din nou să beau zeamă de varză să vedem ce se mai întâmplă. Din păcate fac asta doar în weekend!
luminiţa is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules