Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-10-2005, 11:51   #1
Haules_Baules
Registered User

Lightbulb prednison

fac un tratament dermatologic pt caderea parului si medicul mi-a recomandat prednison(10 zile pe luna 4 pastile/zi) + infiltratii cu diprophos(o fiola la 3 saptamani)
totodata mi s-a spus sa mananc fara sare si sa nu beau alcool.
mi s-a spus ca daca nu respect chestiile astea as putea sa ma "umflu".
-cata sare respectiv cat alcool am voie sa mananc/sa beau ca sa nu ma fac mare(umflu)
-cum arata un om umflat de la prednison. poate puteti sa imi dati un link unde as putea gasi oameni "umflati"
Haules_Baules is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2005, 12:51   #2
Dr.S.Damian

Alcool - zero, sare - doar cea care exista in fructe, legume (adica nu ai voie sa adaugi nici 1 mg de sare cand prepari hrana, trebuie sa alegi alimente cat mai fara sare, deci nu mezeluri, branza sarata, painea o cumperi fara sare...)
Esti sigur ca ti-a dat acest tratament pentru caderea parului? Sau proababil ai alta afectiune...
Ti-am atasat o poza, desi nu este cea mai sugestiva. Acolo e un copil cu sindrom Cushing, dar si in cazul administararii de corticosteroizi se poate ajunge la ceva de genul asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cushing2.jpg
Views:	637
Size:	24.4 KB
ID:	213  
  Reply With Quote
Old 23-10-2005, 16:57   #3
Haules_Baules
Registered User

tratamentul este pt alopecie (cred ca nu m-am exprimat foarte bine) si ma duc saptamanal la un centru medical unde sunt expus la ultra violete si alte luminitze
infiltratiile cu diprophos sunt facute numai la nivelul scalpului .

cateodata inlocuiesc sarea cu sodiu cu sare de potasiu, iar paine nesarata imi vine greu sa cumpar cat despre alcool .... mai iau cate o bere pe saptamana (nu ma pot abtine) in rest ma descurc bine .

imi doresc sanatate maxima

multumesc pt promptitudine
Old 23-10-2005, 22:20   #4
Dr.S.Damian

Banuiesc ca dozele nu sunt prea mari...
De curiozitate: aceasta alopecie este aparuta ca urmare a unei boli, sau e pur si simplu chelirea banala a barbatului trecut de o varsta?
Ce mi se pare ciudat, e ca iti administreaza glucocorticoizi, iar acest tratament in sine poate sa conduca la alopecie.
Macar se vede vreo evolutie?
  Reply With Quote
Old 23-10-2005, 22:33   #5
Haules_Baules
Registered User

Am 22 ani si boala a aparut pe la 18 ani pe fond nervos (se zice) pt ca am facut si alte analize la spitalul colentina si nu au gasit nimic aiurea nici la sange nici endocrinologic nici neurologic nici , nici , nici.

Am inceput tratamenutul asta prin mai si l-am oprit la sfarsitul lui iulie, timp in care mi-a crescut aproape tot parul de pe cap si fatza.
In luna septembrie a inceput sa imi cada din nou si a ajuns intr-o luna aproape la fel ca la inceput ... cand m-am apucat prima oara de tratament, fara sa fi depus vreun anume efort intelectual sau sa am vreun stress sau orice altceva (a fost vacanta si ... am stat doar).
Din octombrie sunt iarasi fan prednison si injectii cu diprophos.

Pana acum am mai facut alte tratamente care nu prea au avut efect . Acesta fiind cam singurul care a functionat si de aceea cred ca o sa ma tin de el.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules