Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-03-2007, 20:39   #1
iron_maiden
Registered User

as vrea sa stiu daca practicarea culturismului sau efortul fizic in general poate influenta cresterea miopiei
iron_maiden is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2007, 11:06   #2
Dr.S.Damian
doctor

Dr.S.Damian's Avatar

Am mai raspuns de o mie de ori la intrebarea asta...
Efortul cu greutati mari poate afecta intr-o oarecare masura o miopie grava.
Dr.S.Damian is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2008, 23:03   #3
ovidel
Registered User

Miopia se corecteza la 0,75 si 0,5?
Old 01-04-2008, 10:41   #4
hieronymus
Registered User

nap, nu prea se corecteaza (poate la copiii prescolari sa se corecteze, dar la 17 ani nu prea se mai corecteaza). Ba chiar sunt sanse sa evolueze, pt. ca, odata cu cresterea ochiului, creste si miopia. Plus ca noi stam f. mult la calculator, lucru ce dauneaza enorm ochiului.
Si eu am -0.5 la ochiul stang, si nu s-a corectat. Nici nu a evoluat, dar nici nu a dat inapoi.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2008, 11:03   #5
bloc_party
Registered User

daca ai miopie nu prea se corecteaza din cate stiu, in cel mai bun caz ramane la cat era. eu iau beta-caroten, care am inteles ca e bun pt cine sta la calc. destul de mult si e bun si pt sanatatea pielii.
Old 01-04-2008, 13:48   #6
hieronymus
Registered User

pt. miopie cel mai bun (sau printre cele mai bune produse) este uleiul de catina de la Hofigal. Va spun din proprie experienta ca iti revnie vederea, dar te tine doar pe perioada tratamentului.
Old 03-04-2008, 16:55   #7
ovidel
Registered User

Quote:
Originally Posted by hieronymus
pt. miopie cel mai bun (sau printre cele mai bune produse) este uleiul de catina de la Hofigal. Va spun din proprie experienta ca iti revnie vederea, dar te tine doar pe perioada tratamentului.
operatie...
Old 08-04-2008, 11:34   #8
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by ovidel
operatie...

e o prostie sa te operezi de miopie la -0.5. Operatiile de miopie se fac la dioptrii sub -2, -2.5.
Operatia de miopie, indiferent ca e facuta cu LASIK, LASEK sau PRK, te aduce la maxim -0.5, in nici un caz la 0.
Deci te operezi degeaba, ca tot la -0.5 ramai.
Old 24-04-2008, 16:56   #9
ovidel
Registered User

Quote:
e o prostie sa te operezi de miopie la -0.5. Operatiile de miopie se fac la dioptrii sub -2, -2.5.
Operatia de miopie, indiferent ca e facuta cu LASIK, LASEK sau PRK, te aduce la maxim -0.5, in nici un caz la 0.
Deci te operezi degeaba, ca tot la -0.5 ramai.
0,75 scade la 0,5 nai citit tot ma rog
Old 29-04-2008, 16:08   #10
hieronymus
Registered User

Quote:
0,75 scade la 0,5 nai citit tot ma rog

ba am citit f. bine. Si iti spun clar ca nici un doctor normal la cap nu te opereaza la miopie de -0.75, pt. ca nu are nici o garantie ca te aduce la -0.5 sau mai putin. Practic la -0.75 viciul de refractie e atat de mic, incat e imposibil sa il corectezi cu mijloacele actuale ale stiintei.
Old 12-05-2008, 16:50   #11
ovidel
Registered User

Quote:
ba am citit f. bine. Si iti spun clar ca nici un doctor normal la cap nu te opereaza la miopie de -0.75, pt. ca nu are nici o garantie ca te aduce la -0.5 sau mai putin. Practic la -0.75 viciul de refractie e atat de mic, incat e imposibil sa il corectezi cu mijloacele actuale ale stiintei.
bine vere
Old 12-05-2008, 19:57   #12
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

O amica de-a mea s-a operat la ambii oki dar avea -4 si -3.
Old 13-05-2008, 10:47   #13
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
O amica de-a mea s-a operat la ambii oki dar avea -4 si -3.

Asta e alta treaba, la miopii sub -2 merita sa te operezi. Dar la -0.75 nu te opereaza nimeni. Plus ca mai sunt si alte riscuri: riscul de a vedea sursele de lumnina cu un halo in jurul lor pe timpul noptii, practic ochiul nu mai percepe lumina la fel. Plus senzatia de mancarime sau gunoi in ochi cu care poti sa ramai mult timp de la operatie, plus sensibilitatea pe viata la lovituri in zona ochiului (pt. cei care vor sa practice box).
Old 13-05-2008, 12:59   #14
Arise
Registered User

Daca ai stomac tare, vezi cum se face pe ochi operatia LASIK.

http://www.eye.ro/uploads/movies/Chirurgia%20LASIK.avi

Apoi decide dacă merită.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2008, 19:43   #15
Cristian Neagu
Administrator

Cristian Neagu's Avatar

A ramas cu o diferenta de 1 intre oki si medicii au spus ca pt atit nu o mai reopereaza.
Old 14-05-2008, 10:49   #16
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
A ramas cu o diferenta de 1 intre oki si medicii au spus ca pt atit nu o mai reopereaza.

asta am vazut si eu la un prieten de-al meu, a fost adus la -1 si doctorul a refuzat sa il reopereze, motivand ca -1 nu e grav, si ca nu are garantia ca il aduce la mai putin.
Old 14-05-2008, 15:42   #17
Arise
Registered User

Da, dar să fii chior oricum e nașpa...
Te afectează pe tine, și implicit, genetic și pe copii tăi.
Chiar dacă te operezi și vezi perfect după operație, copii tăi probabil la vârsta când vor schimba dinții vor pune și ochelarii.
Old 14-05-2008, 15:47   #18
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by Arise
Da, dar să fii chior oricum e nașpa...
Te afectează pe tine, și implicit, genetic și pe copii tăi.
Chiar dacă te operezi și vezi perfect după operație, copii tăi probabil la vârsta când vor schimba dinții vor pune și ochelarii.

1)Nu ai cum sa vezi perfect dupa operatie (poate -0.25, -0.5, dar in nici un caz perfect).
2)Nu e obligatoriu ca miopia sa se transmita, mai ales cea mica. Deobicei un urmas din 4 o mosteneste, deci sau un copil sau un nepot. Exista cazuri in care cupluri cu -8 la ochi au nascut copii care vad normal, existand sansa sa o mosteneasca un nepot, daca copilul a avut noroc si a scapat.
Old 18-05-2008, 16:37   #19
ovidel
Registered User

Quote:
1)Nu ai cum sa vezi perfect dupa operatie (poate -0.25, -0.5, dar in nici un caz perfect).
2)Nu e obligatoriu ca miopia sa se transmita, mai ales cea mica. Deobicei un urmas din 4 o mosteneste, deci sau un copil sau un nepot. Exista cazuri in care cupluri cu -8 la ochi au nascut copii care vad normal, existand sansa sa o mosteneasca un nepot, daca copilul a avut noroc si a scapat.
bine ma am inteles ce vrei tu sa zici dar eu cred ca 0,75 asta se va corECTA la 0,5 0,5 e vedere buna
bafta...
SCUZE DE LUNGIREA SUBIECTULUI
NU PREA STAU DES PE NET
Old 20-05-2008, 14:29   #20
Arise
Registered User

Sincer, dacă ai -3 să zicem și după operație vezi "perfect" de un -0.5 sau -0.75 ești mai mult decât fericit.
Old 20-05-2008, 14:47   #21
hieronymus
Registered User

si asta e adevarat!
Old 20-05-2008, 22:08   #22
ovidel
Registered User

Quote:
si asta e adevarat!
unde naiba a degenerat subiectu pana la urma urmei eu am vazut perfect pna in clasa a9a acu in a11a am avut probleme daca port ochelarii si reduc calculatorul se va corecta...
Sunt foarte optimist eu nu am am avut nici -3 nici -70
Am vazut perefect si cred ca se va corecta prin ochelarii daca voi ziceti ca prin operatie nu se poate
Bafta in continuare...
Old 22-05-2008, 12:21   #23
Arise
Registered User

Lentilele de contact reprezintă în ziua de azi o alternativă ieftină.
Old 05-06-2008, 13:31   #24
Arise
Registered User

Exemplu, Bausch & Lomb, Pure Vision, purtare 1 lună de zile, 3 perechi (adică ajung pentru 3 luni), prețul la vânzător 109 lei fără TVA, la acestea cel care vi le vinde mai pune adaos comercial 50 lei, vă aplică TVA și vi-l vinde la un preț recomandat de 199 lei.

Deci la 3 luni dați 199 lei.

La astea puneți soluția de ***ățare ReNu 355 ml: aproximativ 45 lei.
Cutiuța de stocare pentru lentile: 4 lei.

Prețul unei consultații pentru lentile/ochelari este gratuit sau 35, maxim 50 lei.
Old 05-06-2008, 18:28   #25
hieronymus
Registered User

Quote:
unde naiba a degenerat subiectu pana la urma urmei eu am vazut perfect pna in clasa a9a acu in a11a am avut probleme daca port ochelarii si reduc calculatorul se va corecta...
Sunt foarte optimist eu nu am am avut nici -3 nici -70
Am vazut perefect si cred ca se va corecta prin ochelarii daca voi ziceti ca prin operatie nu se poate
Bafta in continuare...

nu se va corecta, pe masura ce ochiul creste, va creste si miopia. Poate la 50 ani, cand retina isi pierde elasiticitatea, si cand vei face si o usoara hipermetropie, atunci se vor comensa - cu + si vei constata ca vei vedea mai bine decat acum.
Old 06-06-2008, 14:40   #26
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Quote:
nu se va corecta, pe masura ce ochiul creste, va creste si miopia. Poate la 50 ani, cand retina isi pierde elasiticitatea, si cand vei face si o usoara hipermetropie, atunci se vor comensa - cu + si vei constata ca vei vedea mai bine decat acum.
Bunicul meu (70) a inceput inceput sa scada dioptriile puternic la ochelari...acum aproape ca nici nu mai poarta; doar ocazional. Si credeam ca s-a saturat de ei...nu prea l-am crezut cand a spus ca intr-adevar vede mai bine fara
Old 06-06-2008, 16:26   #27
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by AirDany
Bunicul meu (70) a inceput inceput sa scada dioptriile puternic la ochelari...acum aproape ca nici nu mai poarta; doar ocazional. Si credeam ca s-a saturat de ei...nu prea l-am crezut cand a spus ca intr-adevar vede mai bine fara

e logic sa fie asa: a avut miopie, si dupa 50 ani, cand a aparut si hipermetropia, s-au compensat intre ele si a incpeut sa vada mai bine. Explicatia sta in faptul ca retina isi pierde elasticitatea dupa 50 ani! Cine a avut -3 la tinerete, ajunge la -1 la batranete (dar nu in toate cazurile), cine a avut 0 la tinerete, va avea +3 la batranete.
Old 01-07-2008, 14:03   #28
latrau
Registered User

latrau's Avatar

Quote:
ba glumetule tu din ce filme vi cum sa nu se corecteze eu am tovarasi care dupa un an de purtaciune la 0,5 la ambi ochi sa corectat de unde sti ca el mai creste
Old 01-07-2008, 16:47   #29
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by latrau
ba glumetule tu din ce filme vi cum sa nu se corecteze eu am tovarasi care dupa un an de purtaciune la 0,5 la ambi ochi sa corectat de unde sti ca el mai creste

In primul rand corecteaza-ti limbajul. Nu intru pe acest site ca sa te aud pe tine cum improsti cu noroi in oameni.
Poate sa se corecteze miopia pe la 7-9 ani, dar dupa 17-18 ani nu se mai corecteaza. In cel mai bun caz ramane constanta.
Old 01-07-2008, 17:08   #30
bloc_party
Registered User

asa stiu si io ca nu se mai corecteaza miopia, in cel mai fericit caz ramai la cat ai.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules